Genital estetik günümüzde kadınlar arasında yaygın olarak uygulanan bir operasyondur. Genital alanı oluşturan dış dudaklar, iç dudaklar, klitoris ve vajina ile ilgili yapılan operasyonların bütünüdür.

Geçtiğimiz sonra 10 yıl içinde uygulanma oranları oldukça yükselmiş ve en çok yaptırılan operasyonlardan biri haline gelmiştir.

En yaygın yapılan genital operasyonlar nelerdir?

En yaygın uygulanan genital estetik operasyonu iç ve dış dudakların düzeltildiği labioplasti operasyonudur. Bu operasyonu vajinoplasti takip eder. Vajinoplasti vajina daraltma operasyonudur. Çoğunlukla normal doğum yapmış kadınlar tarafından tercih edilmektedir. Bunun dışında klitorisin düzeltildiği, doğum dikişlerinin düzeltildiği ve dış dudaklara yağ enjekte edildiği estetik operasyonlar da oldukça yaygındır.

Kimler genital estetik için uygun adaylardır?

18 yaşını doldurmuş, ameliyat olmaya engel teşkil edebilecek sorunu olmayan herkes bu operasyonlar için uygun adaylardır. Genital estetik için herhangi bir yaş sınırlaması bulunmaz. Bunun dışında genital estetik için evli ya da bekar olma şartı da aranmamaktadır. Henüz cinsel ilişkiye başlamamış kadınlar da estetik ameliyat olabilir. Bu durum kızlık zarına herhangi bir zarar vermez.

Genital estetik neden yapılır?

Güzellik bir bütündür. Bu sebeple kadının tamamen kendine güvenmesi gerekir. Şayet genital bölgede hoşnutsuzluk varsa, özgüven düşük olacaktır. Cinse organdan hoşnut olmama durumu birçok cinsel işlev bozukluğuna da sebep olmaktadır. Genital estetik sayesinde, sorun onarılır ve cinsel ilişkiden daha fazla zevk alınır.

Yaşın ilerlemesine bağlı olarak cinsel organda da sarkmalar görülebilir. Bur sarkmalar, fonskiyon kaybına neden olmaktadır. Doğum sayısı arttıkça fonksiyon eksikliği daha çok ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda genital estetik devreye girer.

İç dudakların daha büyük olması, çeşitli enfeksiyonlara sebep olmaktadır. Vajinanın sürekli nemli kalmasına yol açan bu durum, cinsel ilişki sırasında dudakların vajinaya girmesine sebep olabilir. Bu gibi durumlarda labioplasti uygulanması gerekmektedir.

Vajinanın geniş olması hem erkek hem de kadın açısından olumsuz bir durumdur. Bu durumu düzeltmek için vajinoplastiye ihtiyaç duyulabilir.

İç ve dış dudakları büyük olan kadınlar, genital hijyenini sağlamakta güçlük çekebilir. Özellikle bikini ya da tayt gibi kıyafetleri giyerken zorlanabilir. Labioplasti ile bu sorunlar çözülmektedir.

İç dudaklar arasında asimetri söz konusu olabilir. Bu durumda bir dudak, diğerinden daha büyük olabilir.  Bu durumda genital estetik operasyonuna ihtiyaç duyulur.

Write A Comment