Bebeğinin sağlıklı olup olmadığını ve gebeliğin haftasına uygun olarak devam ettiğini merak eden her anne adayı, haftalara göre bebeğinin boyunu ve kilosunu merak etmektedir. Anne adaylarının unutmaması gereken, her bebeğin hamilelik süresince büyüme hızının ve kilosunun farklı olabileceğidir. Doğumdaki kilo da her bebekte farklıdır. Vereceğimiz tablo, yaklaşık ortalama değerleri kapsamaktadır. Bebeğin tablodaki verilerden daha kilolu ya da daha zayıf olması gebelikte sorun olduğu anlamına gelmemektedir. Yapılan doktor kontrollerinde şayet gebeliğin sağlıklı olduğu belirtilmiş ise endişe etmeye mahal yoktur.

Anne ve baba adayının genetik özelliklerine göre bebeğin de kilosu ve boyu belli olmaktadır. Şayet anne ve baba zayıf ya da kısa boylu ise bebeğin kilosunun ya da boyunun da verilen değerlerden küçük olması normaldir. Doğum aşamasında bebeğin kilosu 2500-4000 gram olabilir. Bu kilo aralığı normal kabul edilmektedir. Şayet bebek doğum sırasında 4500 gramdan fazla kilolu ise, iri bebek söz konusudur.

Ultrason aracılığı ile bebeğin boyu ilk aylardan sonra tespit edilemez. Bebek, anne karnında dik durmadığı için boyu yalnızca tahmini olarak ifade edilir. Anne karnında bebek gelişiminin normal olup olmadığını tespit etmek için kiloyu kontrol etmek gerekmektedir. Boy takibi, gebeliğin sağlıklı ilerleyip ilerlemediği hakkında bilgi vermemektedir.

Bebeğin kilosu ise, ultrason aracılığı ile yapılan baş ve bacak ölçümü ile tahminen yapılmaktadır. Ultrason da bebeğin kilosunu kesin olarak ölçememektedir.

gebelik-haftalari

Write A Comment