Obstetriksyen bir jinekolog arıyorsanız, özellikle de doktorun çalıştığı hastaneyi beğendiyseniz, hamileliğiniz sırasında sizinle ilgilenmesini isteyebilirsiniz. Bir doğum uzmanı bulmanız gerekiyorsa, kendi doktorunuzdan birini tavsiye etmesini isteyin veya yakın zamanda bir bebek sahibi olan arkadaşlarınızla ya da akrabalarınızla konuşun.

Obstetrisyen seçmek için hangi kriterleri belirlemek gerekir?

Sizin için en önemli hususların hangisi olduğuna yine siz karar verebilirsiniz. Sağlık sigortanız kapsamında bir yer bulmak istiyorsanız, önceliği ona göre belirlemeniz gerekir. Daha sonra, doğum merkezi ve hastaneye bakmalısınız, evinizden çok uzakta olmamalı ve imkanları size uymalıdır. Dikkate alınması gereken diğer kriterler şunlardır:

Sağlık geçmişiniz

Yüksek tansiyon, epilepsi, kalp hastalığı veya diyabet gibi kronik hastalıklarınız veya özel bakım gerektiren farklı komplikasyonlarınız var mı? Eğer öyleyse, doktorlara sizin gibi hastalarla ne gibi bir deneyim yaşadığını sorun. Yüksek riskli gebeliklerde uzman olan bir fetal tıp uzmanı veya perinatolog tarafından bakılması gerekebilir.

Önceden sezaryen doğum yaptıysanız, bu sefer vajinal bir doğum yaptırmak isteyip istemediğinize karar verin. Hem doktorunuzun hem de hastanenin, sezaryen sonrası (VBAC) vajinal doğumu desteklediğinden emin olmak isteyebilirsiniz.

Doktorun bakış açısı

Sürekli elektronik fetal izlemenin ve epizyotomilerin rutin olarak kullanılması gibi, doktorun sizin için önemli olan konulara ilişkin tutumunu öğrenin. Bireysel durumunuzun ne gerektireceğini önceden tahmin edemezsiniz, ancak doktorun bu sorulara verdiği cevaplardan bakım ve uygulama konusundaki genel yaklaşımı hakkında bir fikir edinebilirsiniz.

Ayrıca, doğum öncesi ve doğum sırasında eşinizin yanınızda olmasını veya başka kişinin desteği ile ilgili fikrini almak isteyebilirsiniz. Doktor normal doğuma mı sıcak bakıyor yoksa sezaryenden mi yana, hepsini öğrenmelisiniz.

Uygunluk

Hamilelik ve doğum heyecan verici, ama aynı zamanda stresli olabilir. Bu yüzden en iyi sağlık hizmeti sunan doktor, kendinizi rahat hissedeceğiniz ve rahatlıkla iletişim kurabileceğiniz bir kişidir. Kendinize şu soruları sormalısınız:

  • Doktorun yanında ne kadar rahat hissediyorsunuz?
  • Doktora soru sormak kolay mı yoksa çekiniyor musunuz?
  • Doktor her durumu açık ve net bir şekilde açıklıyor mu?
  • Doktor sizinle candan ilgileniyor mu?
  • Doktor isteklerinize saygı duyacak birine benziyor mu?

Doğum uzmanını doğum öncesi randevular için ne sıklıkla göreceğim?

Bazı uygulamalarda, doğum öncesi ziyaretlerin çoğunda doğum uzmanınızı görürsünüz. Ancak müsait olmadığında bir hemşire, pratisyen veya başka bir doğum uzmanını görme seçeneğine sahipsiniz. Aslında bu tüm doğum uzmanları ile tanışmak ve fikir edinmek için güzel bir durumdur, çünkü içlerinden bir tanesi bebeğinizi doğurtabilir.

Bazı hastanelerde, bir komplikasyon veya yüksek riskli hamilelik olmadıkça, her doğum öncesi randevuda bir pratisyen hekim size yardımcı olacaktır; her doğum öncesi randevuda gerçekleşen rutin prosedürleri nasıl uygulayacağını bilir ve doktorun dikkat etmesi gereken sorunları belirleyebilir.

Bazı hastanelerde ise her randevuda doğum uzmanı ile görüşürsünüz. Bu doktor ile bir ilişki geliştirmenizi sağlar. Dezavantajı ise, doktorunuzla herhangi bir doğum öncesi randevunuz sırasında, bir başkasının doğumunu yaptırmak için çağrılması olabilir. Bu durumda yeniden bir randevu programlamanız gerekir.

Doğumu sizin doktorunuz mu yaptıracak?

Birçok doğum uzmanı çağrıya göre görev değiştirir, bu nedenle normal doğum yaptığınız gün çağrılması olasılığı, kaç tane doktorun hastanede olduğuna bağlı olabilir.

Sizin için bildiğiniz bir doktorun doğum yaptırması önemliyse, daha küçük veya özel bir hastanede daha mutlu olabilirsiniz. Böylelikle doğum öncesi ziyaretleriniz sırasında doğum uzmanınızla tanışabilir, ihtiyaçlarınızı ve dileklerinizi iletebilirsiniz.

Daha geniş bir hastanede, tüm doktorların size zaman ayırması mümkün olmayabilir. Ancak, hastanedeki tüm doktorların işleri aynı şekilde yapıp yapmadığını sorun.

Doktorunuza doğum anında, aynı anda birden fazla hastası olursa ya da hasta olduğunda ya da tatildeyken ne olacağını ve sizin doğumunuzu kimin yaptıracağını sorun.

Her ihtimalde, hastanede doğuma girdikten sonra, bir doktorun müdahalesini gerektiren bir komplikasyonunuz olmadıkça, öncelikli olarak ebe veya doğum hemşireleri (kimin geldiği bölgeye ve vardiyaya göre değişebilir) tarafından bakılır. Neredeyse ıkınmaya ve bebeğinizi doğurmaya hazırsanız, bu noktada, çağrı üzerine doktor gelir ve bebeğinizi doğurtur.

Acil bir sezaryen doğum ihtiyacı geliştiyse, işler çok hızlı gerçekleşir ve bebeğinizi ve sizi genellikle muayene eden doktorla bile görüşemezsiniz.

Doğum uzmanının doğumlara katıldığı hastane ne kadar önemlidir?

İdeal olarak, doğum yaptığınız hastanenin yanı sıra doktorunuzla da rahat olmalısınız. Çoğu doğum uzmanı sadece bir hastaneyle anlaşıyor. Yani bir doğum uzmanı seçtiğinizde, genellikle doğum yapacağınız yeri seçermiş de olursunuz.

Bazı doktorlar eğer mevcutsa, hastane dışında özel doğum merkezindeki doğumlara katılmayı kabul ederler; ancak bazıları sadece kendi hastanesinde doğum gerçekleştirecektir. Doğum yapmayı tercih edeceğiniz yeri biliyorsanız; ister hastanede, ister doğum merkezinde olsun, ister evde olsun; bu özel ortamda doğum yaptırmayı kabul eden doktorlarla görüşmek iyi bir fikir olabilir.

Yaşadığınız yerdeki hastanelerde doğum hizmetleri değişebilir. Örneğin, tüm hastanelerde günde 24 saat anestezi uzmanı bulunmayabilir ve ayrıca bazılarında yeni doğan yoğun bakım üniteleri (yüksek riskli bir hamileliğiniz varsa dikkate alınması gereken bir şey) yoktur.

Hamileliğinizin erken döneminde bebeğinizin doğumu için bir hastane seçmeye çalışın. Bazı kadınlar üçüncü trimestere kadar, doğum yapmayı planladıkları hastaneyi bulmak için beklerler. Bu noktada, zaten doktorları ile bir ilişki geliştirdiklerinden; bir değişiklik yapmak güç olabilir.

Doğum uzmanımla tamamen mutlu olmazsam veya memnun değilsem ne yapmalıyım?

Eğer bu fikirdeyseniz, endişeleriniz hakkında doktorunuzla konuşmaya çalışın. Endişeleriniz giderilmediyse, doğum uzmanınızı değiştirmekten çekinmeyin veya bir ebe sizin için daha uygun olabilir mi, bu konuda iyice düşünüp, kararınızı verin.

Author

Write A Comment