Hamilelikte Boğaz Ağrısı

Hamilelik sırasında boğaz ağrısı yaşama konusunda yalnız olmadığınıza emin olabilirsiniz. Hiç kimse herhangi bir zamanda boğaz ağrısı istemez, ancak hamile anneler ek mücadelelere ihtiyaç duymaz. Boğaz ağrısı ve hamilelik arasında ilişki yoktur. Ne yazık ki, hamilelik sırasında hamile olmadığınız zamanlarda olduğu gibi boğaz ağrısı yaşama riski vardır.

Boğazda ve bademciklerde bakteriyel bir enfeksiyonla seyreden bir semptomdur. Boğaz, tahriş olabilir, iltihaplanabilir ve bu ani ve şiddetli bir boğaz ağrısına neden olur. Boğaz ağrısına streptokokkal (strep) bakteriler neden olur. Strep bakterisinin birçok farklı türü vardır. Bazıları diğerlerinden daha ciddi hastalığa neden olur.

Boğaz ağrısı olması boğazınızda enfeksiyon olduğu anlamına gelmez. Alerjiler ve diğer unsurlar da boğazınızda kolayca iltihap ve tahrişe neden olabilir. Ateş yüksekliği ile birlikte bir boğaz ağrınız varsa doktora görünmelisiniz. Doktorunuz bir enfeksiyon olup olmadığını belirlemek için test isteyecektir. Ayrıca bademciklerden toplanan kültür testi de yapabilir.

Bazen hapşırma ve burun akıntısı ile eşlik eden boğaz ağrısına neden olan viral bir enfeksiyon da geçirme ihtimaliniz olduğunu unutmayın. Bu, bakteriyel bir enfeksiyondan farklıdır. Sağlık uzmanınız boğazınızda enfeksiyon olduğunu belirlerse, sizi antibiyotiklerle tedavi etmeye çalışacaktır. Ayrıca vücudunuzun rahatça iyileşebilmesi için bol bol dinlenmelisiniz.

Grup B streptococcus, annenin doğum sırasında bebeğine geçebileceği vajinal veya rektal bölgede bulunan bir enfeksiyon türüdür. Çoğu kadın bu enfeksiyonun varlığı için 35 ve 37. haftalar arasında taranır. (Bu cinsel yolla bulaşan bir hastalık değildir.)

Gebelikte Boğaz Enfeksiyonu Belirtileri

Hamilesiniz ve çeşitli semptomlar yaşıyorsunuz. Kendinizi iyi hissetmediğinizi biliyorsun, ama en büyük sorununuz: Bunun nedeni nedir? Enfeksiyona bağlı boğaz ağrısı belirtileri aşağıdaki gibidir:

 • Boğaz ağrısı
 • Kırmızı ve şişmiş bademcikler
 • Baş ağrısı
 • Boğaz veya bademciklerde beyaz lekeler
 • Zayıflık ve yorgunluk, enerji eksikliği
 • Yerken ve yutarken zorluk çekme
 • Boğaz iltihabı
 • Boyun etrafında şişlik
 • Ateş
 • Aşırı terleme
 • Lenf düğümlerinin büyümesi
 • İştah kaybı
 • Öksürük, mide bulantısı
 • Solunumda zorlanma
 • Karın ağrısı

Lütfen bu belirtilerin kesin olarak, hamilelik sırasında bir boğaz enfeksiyonuna yakalandığınız anlamına gelmediğini unutmayın. Semptomların bir ya da birkaçından oluşan bileşimini arayın ve ne yaşadığınız hakkında bilgi sahibi olmak için sağlık uzmanınıza başvurun.

Gebelikte Boğaz Ağrısı Yapan Enfeksiyonun Tedavisi

Enfeksiyona neden olan bakterileri öldüren antibiyotiklerle tedavi edilir. Enfeksiyon tedavisinde en yaygın antibiyotikler sefaleksin, penisilin ve amoksisilin’dir. Doktorun dozajla ilgili talimatlarına kesinlikle uymalısınız.

Aşırı dozda antibiyotikler anne ve bebeğe zarar verebilir. Unutmayın, yetersiz antibiyotik alımı anne ve bebeğe tekrar zararlı olabilecek tekrarlayan enfeksiyonlara yol açabilir. Antibiyotikler ayrıca ateş yüksekliğini azaltmaya yardımcı olur.

Sefaleksin, gebelik kategorisi B olarak sınıflandırılmıştır. Hayvansal veriler, sefaleksinin, doğurganlığı bozmadığını veya fetüse zarar vermediğini düşündürmektedir. Sefaleksin plasentayı geçer ve fetal dokulara dağılır. Bununla birlikte, gebe kadınlarda yeterli ve iyi kontrollü bir çalışma yoktur. Sınırlı veri mevcut olduğundan, sefaleksin sadece açıkça gerekli olduğu durumlarda hamilelik sırasında kullanılmalıdır.

Penisilin, gebelik kategorisinde B sınıfındadır. Bu ilaç, penisilin alerjisi olmayan kadınlarda gebelik üzerinde olumsuz bir etki göstermemiştir. İshal genellikle antibiyotik kullanımı ile ilişkilidir. İshalin kan içermesi veya birkaç günden uzun sürdüğünü fark ederseniz doktorunuza başvurun, çünkü bu, penisiline karşı bir alerji belirtisi olabilir. Penisilin, küçük miktarlarda anne sütüne geçer. Emzirme döneminde penisilin kullanımı ile ilişkili hiçbir olumsuz yan etki bildirilmemiştir.

Amoksisilin FDA tarafından gebelik kategorisi B sınıfı olarak atanmıştır. İnsan dozunun 10 katını kullanan hayvanlar üzerinde yapılan çalışmalar, teratojeniteye ilişkin herhangi bir kanıt ortaya koymamıştır (bebeğin büyümesi veya gelişmesi üzerinde hiçbir etkisi yoktur). İnsan gebeliklerinde kontrollü bir veri bulunmamakla birlikte, olumsuz fetal etkilerin araştırma sonuç bilgileri yeterli değildir. Amoksisilin sadece gebelik sırasında riskler ağır bastığı zaman tavsiye edilir.

Gebelikte Boğaz Enfeksiyonunu ve Enfeksiyona Bağlı Boğaz Ağrısını Evde Tedavi Etme Yöntemleri

Hamilelik sırasında boğaz enfeksiyonunu yönetmek için doğal ilaçlar da olduğunu lütfen unutmayın. Bu tedaviler semptomları hafifletmeye yardımcı olmaktır. Sıklıkla kullanılan bir reçetesiz analjezik (ağrı kesici) ve ateş düşürücü (ateş düşürücü) olarak önerilen parasetamol alabilirsiniz. Bununla birlikte, aspirin (yani Bayer) ve ibuprofen (yani Advil, Motrin) almaktan kaçının.

Soğuk sıvılar bazen boğaz ağrısını şiddetlendirir ve bu nedenle soğuk içeceklerden kaçınmalısınız. Sıcak tuzlu su ile gargara yapmanın hamilelik sırasında boğaz ağrısı semptomlarını hafiflettiğini görebilirsiniz. Bazı kadınlar sıcak suya bir tutam zerdeçal ekleyerek de rahatlama sağlar.

Yeşil çay, papatya çayı, tarçınlı limon çayı gibi çeşitli kafeinsiz bitki çaylarını, boğazınızın ağrısını azaltmak için doğal ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz.

Hamileyken Boğaz Enfeksiyonu Önlenebilir mi?

Su ve diğer sıvıların vücudu nemlendirdiğini ve bunun da hamilelik sırasında enfeksiyon riskini azalttığını unutmayın. Bu nedenle hamilelik sırasında boğaz enfeksiyonlarını önlemek için gerekli önlemleri alın. Yapabileceğiniz en önemli şeylerden biri, özellikle kamuya açık alanlarda olduğunuzda ellerinizi düzenli olarak yıkamaktır.

Author

Write A Comment