Yorgunluk hamilelik sırasında sık görülen bir semptomdur. Bazı kadınlar hamilelikleri boyunca yorgun hissedebilirler, bazıları ise hiç yorulmamış gibi olabilirler. Yorgunluk deneyimi kişiden kişiye değişmekle birlikte, çoğu kadın hamileliğinde normalden daha yorgun hisseder. Hamilelik sırasında yorgunluk en sık ilk trimesterde görülür. İkinci trimesterde azalma eğilimindedir, ancak genellikle üçüncü trimesterde geri dönecektir.

Hamilelikte İlk Trimesterde Yorgunluk

Gebeliğin erken dönemlerinde yaşanan hormonal değişiklikler, yorgunluğun muhtemel sebebidir. Vücudunuz büyüyen bebeğinize besin taşımak için daha fazla kan üretir. Kan şekeri seviyeleriniz ve tansiyonunuz da düşüktür. Hormonlar, özellikle artmış progesteron seviyeleri, sizi uykusuz bırakmaktan sorumludur. Vücudunuzda meydana gelen fiziksel değişimlere ek olarak, duygusal değişiklikler de enerji azalmasına katkıda bulunabilir.

Hamileliğin planlı veya plansız olup olmadığına bağlı olarak; annelik hakkında ve bebeğin sağlığı hakkında endişe duyabilir, hatta hamileliğiniz hakkında çelişkili duygular yaşayabilirsiniz. Duygularınız fiziksel olarak nasıl hissettiğinizde bir rol oynar ve bunların hepsi de hamileliğin normal bir parçasıdır.

Hamilelikte İkinci Trimesterde Yorgunluk

İkinci üç aylık döneminde, enerji düzeyiniz artacağı ve eskisi gibi hissetmeye başlayacağınız için bir şansınız olabilir. Birçok kadın, hamilelik sırasında önemli görevlerin yerine getirilmesi için ikinci trimester döneminin avantajlarından yararlanır çünkü enerji seviyeleri üçüncü trimesterde tekrar düşer. Bu trimesterde de hala yorgunluk yaşamanız durumunda endişelenmeyin. Muhtemelen daha az belirgin olacaktır, ama ne yazık ki hamilelik sırasında yorgunluk ikinci üç aylık dönemde de mümkün olabilir.

Hamilelikte Üçüncü Trimesterde Yorgunluk

Hamileliğin son döneminde, muhtemelen yorgun hissetmeye başlayacaksınız. Bu noktada ekstra ağırlık taşıyacaksınız; yani uyumakta sıkıntı çekiyor ve sık sık sık idrara çıkma hissi ile uğraşıyor olabilirsiniz. Aşağıdakiler, yaşayabileceğiniz yorgunluk ile başa çıkmanın yollarından bazılarıdır.

Hamilelikte Yorgunluk İle Başa Çıkmanın Yolları

Dinlenin: Yorgun olduğunuz zamanlarda ekstra yatak istirahati yapmaya çalışın ve izin isteyin. Bu, daha erken yatmak demektir veya mümkünse, gün içinde kestirmek suretiyle gerçekleştirilebilir. Yatağa gitmeden birkaç saat önce su içmeyi bırakın; bu aynı zamanda banyoyu kullanmak için geceleri kalkmak zorunda kalacağınız süreleri azaltmanın iyi bir yoludur.

Programlamayı Ayarlayın: Mevcut işiniz veya faaliyetleriniz hamilelik sırasında çok fazla gelirse, programınızı geçici olarak daha az meşgul olacak şekilde ayarlamanız gerekebilir. Mümkünse iş yerinizden izin alın ve arkadaşlarınızdan ya da ailenizden ev işleri konusunda size yardımcı olmasını isteyin.

Dengeli Beslenin: Besleyici yemekler yemek, enerji seviyenizi destekleyecek ve uzun bir yol kat etmenizi sağlayacaktır. Yeterince demir, protein ve kalori aldığınızdan emin olun. Uygun besinler tüketmiyorsanız, yorgunluk daha da kötüleşebilir. Ayrıca, hamileliğiniz sırasında yeterli seviyede su içtiğinizden emin olmanız gerekir.

Orta Düzeyde Egzersiz Yapın: Egzersiz yapmak için gerekli enerjiye sahip olmamanıza rağmen, 30 dakikalık bir yürüyüş gibi ılımlı aktiviteler yaparsanız, bu size daha fazla enerji verebilir. Doktorunuz aksini önermedikçe, hamilelikte egzersiz faydalıdır.

İş Yükünüzü Hafifletin: Gereksiz sosyal aktiviteleri bırakın ve ev işlerini unutun. Çalışma saatlerinizi azaltın veya zaman zaman evden çalışıp çalışamayacağınızı öğrenin. İyi hissetmemeniz halinde izin alın. Çocuklarınızı bir süreliğine annenize bırakın, böylece bir mola verebilir ya da güzel bir uyku çekebilirsiniz. Çalışmıyorsanız, ev işleri için bir başkasından ya da eşinizden yardım alın.

Bol Su İçin: Kafein tüketimini kesin ve bol su içtiğinizden emin olun. Sık idrara çıkmak, sizi gece boyunca uyutmuyorsa, yatmadan önceki birkaç saat boyunca daha az su içmeyi deneyin ve gündüzleri su içerek kaybınızı telafi edin.

Hamileyken Tükenmiş Hissetmek Yaygın Mıdır?

Evet, yorgunluk özellikle ilk trimesterde sık görülür ve durum gebeliğin son dönemlerinde geri dönme eğilimindedir. Hiç kimse, hamileliğin erken döneminde yorgunluğa neyin neden olduğunu bilemez, ancak hormonal değişikliklerin (progesterondaki dramatik artış gibi) en azından kısmen sorumlu olduğu düşünülmektedir. Birçok kadın için, tükenmişlik hissi hamileliğin ilk belirtilerinden biridir ve fazla kilo almadan önce de sürekli yorgunluk hissederler. Ancak diğer kadınlar neredeyse hiç yorgun hissetmezler.

Hamilelik Sırasında Yorgunluğa Ne Sebep Olur?

Hormonal değişiklikler büyük olasılıkla tükenmişlik hissine katkıda bulunur, ancak diğer yaygın hamilelik rahatsızlıkları da bu durumda büyük rol oynar. Örneğin, sırt ağrınız varsa ya da banyoyu sık sık kullanmak zorunda kalırsanız iyi bir gece uykusu çekmek zorlaşır.

Bulantı ve kusma kesinlikle size enerji kaybı olarak geri döner. Hamileliğiniz hakkında da endişe duyuyor olabilirsiniz. Tüm bu faktörleri toplayın ve günün sonunda bir maraton koşmuş gibi hissediyor olmanıza şaşırmayın.

Yorgunluk hamilelikte sık görülen demir eksikliği anemisinin bir belirtisi olabilir. Sağlık uzmanınız, ilk doğum öncesi ziyaretinizde ve tekrar ikinci trimesteriniz ya da üçüncü trimesterinizdeki muayenede anemi için kan testi isteyecektir. (Sadece hafif anemik iseniz herhangi bir belirtiniz olmayabilir.)

Depresyon aynı zamanda yorgunluğa veya uykusuzluğa da neden olabilir, bu nedenle üzgün ve umutsuz hissediyorsanız, günlük sorumluluklarınızı yerine getiremiyorsanız veya kendinize zarar verme düşünceleriniz varsa, derhal doktorunuzu arayın.

Ne Kadar Süre Yorgun Hissedeceksiniz?

Bu herkes için farklıdır, ancak muhtemelen 7. ayınıza kadar yani ikinci trimesteriniz boyunca daha fazla enerjiye sahip olacaksınız. 7. aydan sonra ise, daha fazla kilo taşıyacaksınız ve bel ağrısı, mide ekşimesi, bacak krampları veya huzursuz bacak sendromu da dahil olmak üzere çeşitli nedenlerle iyi uyumakta zorluk çekeceksiniz. Ayrıca, hareket eden bebeğiniz ve sık sık idrara çıkma isteği sizi uyanık tutulabilir. Uykusuzluk da yorgunluğa sebep olur.

Author

Write A Comment