Üstüne Adet Görme Nedir?

6. ila 12. gününde döllenmiş yumurta, rahmin iç tabakasına yapıştığı zaman, implantasyon kanaması olarak da bilinen üstüne adet görme ortaya çıkabilir. Yumurtanın bu hareketi, tamamen normal olan ve herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmeyen hafif kanama veya lekelenme ile sonuçlanabilir. Genel olarak, hamile kadınların yaklaşık üçte biri üstüne adet görme yaşayabilir. Bir kadının adet dönemine benzer olsa da, ikisi birbirinden farklı olduğu için karıştırılmamalıdır.

Belirtileri Nelerdir?

İmplantasyon kanaması, gebeliğin erken belirtilerinden biri olarak kabul edilir ve bir anne için ilk tanımlanabilir semptomlardan biridir. Tipik olarak, bir sonraki adet döngüsünden birkaç gün önce başlar. Bununla birlikte, implantasyon kanaması, adet döneminkine benzer bir zamanda meydana geldiği için, birçok kadın olası bir hamilelik mi yoksa bir adet kanaması mı olduğu konusunda emin değildir. Adet dönemi ile üstüne adet görme arasındaki farkları anlamak için, aşağıdaki üstüne adet belirtilerine bir göz atabilirsiniz:

 • Hafif kramp (adet dönemindekinden daha az)
 • Ruh hali
 • Baş ağrısı
 • Mide bulantısı
 • Göğüslerde hassasiyet
 • Alt sırt bölgesinde ağrı

 

Bunlar ayrıca adet öncesi semptomları veya yumurtlama semptomları olabilir, bu yüzden pembemsi veya kahverengimsi lekelenme ile birlikte olması hamilelikle ilgili olduğunu garanti etmez.

Üstüne Adet Neye Benziyor?

Normal adet kanamasından biraz farklı görünmektedir. Ama, tüm kadınların adet dönemi boyunca aynı şekilde kanamadığını unutmayın. Bazı kadınlar adet dönemlerini daha ağır geçirirken, diğerleri biraz daha sakindir. Bunu göz önüne alarak, adet kanamasını ve implantasyon kanamasını birbirinden ayıran özellikler aşağıdadır:

Anahtar Farklılıklar:

 • Renk: Ağır veya hafif olsun, çoğu kadın kendi adet dönemlerinde karşılatıkları kan rengine aşinadır. Genellikle koyu kırmızı ve parlaktır. Bununla birlikte, implantasyon kanaması tipik olarak açık pembe veya koyu kahverengi renktedir.
 • Pıhtılaşma: Bazı kadınlar adet kanaması sırasında çok fazla pıhtı görürler, bazıları ise pıhtılaşma yaşamaz. Ancak implantasyon kanaması pıhtılı değildir.
 • Süre: Adet dönemlerinin uzunluğu yaklaşık 3 ila 7 gün arasında değişebilir. Doğum kontrolü kullanan kadınlar, daha uzun süre kanama yaşarken, doğum kontrolü kullanmayan kadınlar daha kısa süre adet olurlar ya da hiç kanama yaşamazlar. İmplantasyon kanaması birkaç saat ila 3 gün arasında değişebilir.
 • Miktar: Çoğu kadın adet döneminde ped veya tampon doldurabilir, ancak üstüne adet görme farklıdır. “Kanama” kelimesi yanıltıcı olabilir, implantasyon kanaması genellikle sadece birkaç kan lekesi veya hafif bir akıntı olarak. Tipik olarak, implantasyon kanaması sadece kahverengi ya da pembe renkli hafif lekelenme sayılır. Aralıklı görülebilir veya bir kerede olur ve biter.

Bu nedenle, kanama 3 günden fazla sürdüğünde, ped veya tamponları doldurduğunuzda bu bir adet kanamasıdır. Ancak, eğer kanama normalden daha kısa ise, ped veya tamponları doldurmuyorsa, kırmızıdan ziyade daha pembemsi veya kahverengimsi ise ve normalden daha az kramp yaşadıysanız, üstüne adet geçirmeniz mümkündür.

Üstüne Adet Görme Ne Zaman Olur?

Gebelikten yaklaşık 6-12 gün sonra (sperm yumurta ile birleştiğinde), embriyo kendisini uterus duvarına implante edecektir. Bu hareket uterus duvarındaki bazı kan damarlarını parçalayabilir ve biraz kanamaya neden olabilir.

Menstürasyon, yumurtlamadan yaklaşık 11-14 gün sonra ortaya çıkar, bu da ikisinin genellikle birbirleriyle karıştırılmasının başka bir nedenidir. Bazı kadınlar erken adet gördüklerini düşünebilir. Üstüne adet görme tipik olarak beklenen adet kanamasından önceki hafta içinde gerçekleşir.

Örneğin, 25 Ocak’ta cinsel ilişkiye girdiyseniz ve adet olmayı bekliyorsanız, 18 Ocak – 25 Ocak arasında olası bir implantasyon kanaması yaşayabilirsiniz. İmplantasyon kanamasının bu zamandan önce veya adet döneminden sonra ortaya çıkması yaygın değildir. Bununla birlikte, beklenenden erken yumurtlama yaşanırsa ve implantasyon süreci hızlıysa veya geç yumurtlama yaşanırsa ve implantasyon süreci yavaşsa, bu durum mümkün olabilir.

Kadınlar normal adet kanamasının neye benzediğini bilirler ve herhangi bir yeni ilaç (doğum kontrol ve acil kontraseptifler de dahil olmak üzere) kullanmadıkları veya stres seviyesinde bir değişim yaşamadıkları sürece, adet kan akışı, rengi ve kıvamı değişmez ve genellikle aynıdır. Yani, daha açık ve pembemsi lekelenme meydana geldiğinde, adet kanaması olmadığını anlamalısınız.

Ne Kadar Sürer?

Çoğu durumda, implantasyon kanaması bir anlık da olabilir, üç güne kadar da sürebilir. İlk kez gebe kalan kadınlar implantasyon sürecinde biraz daha fazla lekelenme veya kanama yaşarlar.

Üstüne Adet Görme İle İlgili Endişeler

Üstüne adet görme yani implantasyon kanaması endişe nedeni olmamalı ve gelişmekte olan bebek için gerçek bir risk oluşturmamalıdır. Adet dönemini kaçırdıktan sonraki bir kaç günde çok fazla kanama veya lekelenme yaşarsanız, implantasyon kanaması olmayabilir. Hamilelikle ilgili endişeler, genellikle adet dönemini kaçırdıktan sonra ortaya çıkar.

Hamilelik sırasında bu implantasyon sonrası hafif kanama normal kabul edilmemesine rağmen, ortaya çıkmasının birkaç ana nedeni vardır:

 • Rahim tahrişine dayalı ağrı
 • Cinsel ilişki ile ilgili iritasyon veya acı
 • Ağır egzersizler veya aşırı ağır kaldırma
 • Vajinal enfeksiyon

Uzun kanama, özellikle hamilelik sırasında daha da ciddi bir şeyin belirtisi olabilir. Molar gebelik ya da düşük yapma şüphesi doğabilir ve bu yüzden doktorunuzu ziyaret ettiğinizde, en son yaşadığınız kanamaları (özellikle ağırsa) ve ayrıca yaşadığınız diğer semptomları kendisine bildirmeniz gerekir.

Bulantı, kusma, baş dönmesi, karın ağrısı (özellikle tek taraflı ağrı) geçiren kadınlar için ektopik gebelik riski vardır, doktorunuzu hemen bilgilendirin. Hamilelik sırasında kramp normaldir, ancak kramp sırasında ağrı seviyesi artarsa, bir doktora başvurulması önerilir.

Kaynak:

What Is Implantation Bleeding?

156 Comments

 1. Merhaba adetim her ayin 8 inde duzenli olarak olmaktaydi bu ay 3 gun gecikti ama oldum.normalde yogun bir sekilde pihtili gelirdi ama bu sefer vok ax pihti geldi. Korunmasiz iliski yasiyoruz.acaba hamile olma durumum olabilir mi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Tercih etmiş olduğunuz cinsel birliktelik yöntemi nedeniyle gebelik gibi bir riskiniz malesef bulunmaktadır. Adet görmüş olmanız bizi gebelikten uzaklaştırmakla birlikte bazen gebelik başlangıçlarında da implantasyon kanaması dediğimiz bir kanama olabilmektedir. Adetinizin her zamankinden farklı olması nedeniyle ve korunmasız bir cinsel birliktelik yaşamış olmanız nedeniyle kanda gebelik testinin de olduğu bir takım hormon tahlilleri yaptırmak ve ultrasonografi olmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.

   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Deniz Yılmaz Reply

    Merhabalar 5haziran adet oldum sonra tekrar 20 haziranda oldum 7 gün sürdü 5 temmuz adet olmam gerekirken olmadım acaba hamilelik yada üstüne gördüğüm içinmi olmadım teşekkürler

  • Adetim 1 hafta gecikti 1.haftanin sonunda dustum ve kanamam basladı ve normalinden daha agrili bir sekilde adet goruyoeum ve acik renk kanamam var

  • Merhaba, ben genell olarak adet düzensizliği yaşayan biriyim. Bazen 4 haftada, bazen 6 cı haftada bazen 7 ci haftada adet görüyorum. Bu defa da 6 cı haftanın sonunda oldum adet. Trafik kazadı geçirmiştim 3 hafta öncesine acaba stres vs üzüntü yada panik korkudan dolayımı gecikti. Şimdi hastayım ve 3 cü gün oldukça normal ve rengide kırmızı. Ve adet sancılarım olurdu hep sancılarımıda çektim. Hamilelik söz konusu drğildir değilmi ? Herhangi bir birlikteliğim olmadı hiç. Boşalma vs de olmadı. Mümkünmüdür sizce…

  • Selam.birkac gundur gaz sancim var.kasiklarim agriyo ve agrisi belime vuruyo.hamilelik velirtisi var midir?yoksa usutmus ya da strese bagli bir şey mi

  • Mrblar bende yeni hamile olduğumu öğrendim ama iki gündür adet olmuş gibi kanamam oluyor ve parça geliyor ve çok korkuyorum dün doktora gittim ilaç verdiler ama ben bebeğimi düşürmüş olabilir miyim acaba bana biraz bu konu hakkında bilgi verebilrmisinz acaba

  • Ben kızımın varlığını 6 aylıkken tesadüfen öğrendim. Ameliyat oldum.trafik kazası geçirdim. Lazer epilasyon yaptırdım. Botox yaptırdım. Dişine dolgu yaptırdım. 6ay içinde. Bilmiyordum. Birden aylık kanamam gelmedi.rüyamda sol memeden süt aktığını ve bebeğe emzirdim imi gördüm. Hemen sabahı doktora gittim.doktor ultarsonla bakarken demezmi hamilesiniz 24 haftalık diye.gözyaşlarımı tutamadım. Son 3 ayım kalmış doğuma ve ben neler yaşamıştım. Neyse hemen cinsiyetini öğrendim kız dediler.hamileyken bir kaza daha yaptım. Evde taşıyordum içini yaptır eşyaları al.çocuğuma testleri çoğu yaptırmadım.hele şeker testi de yaptırmadm.neyse sezaryenle doğum yaptım ama ben agliyarak girdim doğuma acabasakatmi özürlümü diye.ama çok şükür kızım şimdi 2.5yasinda tam 30 aylik.Rabbim korumuş yavrum yazmış bana kızımı sağ salim yüce Rabbim. Müjde koyacaktır adını ama farklı çağrışım yapmasın diye koymadım. Benim hayatımda anormal

  • Merhaba 14 Kasım 2017 de embriyo transferi yapıldı 12. Gün pozitif çıktı değerim 3216 fakat bundan 4 gün sonra bir anda kanama oldu baya bir oldu erik büyüklüğünde pihtilar düştü daha sonra 1 gece hastanede muşade altına alındım taburcu olurken ultrason da görülmedi çok küçük olduğu için tekrar beta hcg yapıldı değer yükseldi 3400 e çıktı evde istirahat ediyorum fakat 3 gündür az da olsa kanama devam ediyor adet kanamasina benziyor acaba bebeğim duruyor mu ve kanama ne zaman biter lütfen cvp yazın….

  • Merhaba, benim adetim 10 gün gecikti, hamilelik testi yapmaya karar verdim, sonucum pozitif çıktı, yaptığım aksam kanama geldi ne kanaması olabilir acaba?

 2. Merhaba
  20 haziranda adet oldum 11 temmuzda hafif agrili bi damla kanama oldu bi kaç günde düzensiz kahverengi akintim geldi normalde adet olmam gereken tarih deyim ama belirtileri md yok üstüne görmüş olabilir miyim

  • Merhaba Düzensiz adet görüyorum son 3 tarihim 10 agustos 2 eylül 1 Ekim ama son adetim cok koyu renkte siyaha yakındı ve daha az geldi ilk üç gün siyaha yakın 4. gün kahverengi gibiydi 5. gün az geldi bitti zaten siyaha yakın olması ne anlam taşıyor sizce 3 aydır korunmuyorum..hamile olabilir miyim acaba

 3. Merhaba ben adet gördükten altı gün sonra kanama ve sancı ve kasılma oldu şüphelenip test yaptım pozitif çıktı adet görüp te altı gün sonra kanama olması normal mi kanama az ve koyu renkli lütfen bana yardımcı olurmusunuz

 4. burcu sönmez Reply

  Merhaba
  Adetim 6-7 gün sürer ve 21 gün adet görmem. Geçtiğimiz dönemde adetim 11 gün sürdü ve 15 gün sonra yeniden adet görmeye başladım, bu da 11 gün sürdü. Şimdi 10 gün gecikmiş durumda. Oldukça yoğun stresli dönemden geçtim ama 1 hafta önce o dönem bitti. Bunun etkisi bu kadar uzun sürebilir mi?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Kendinizle ilgili yeterli veri paylaşmamışsınız bu nedenle genel olarak bir bilgilendirme yapmam doğru olur. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, rahim içi aletler, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Size önerim adet düzensizliğinizin nedenlerinin araştırılabilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 5. Bülent Tıraş Reply

  Kesin sonuç için kanda gebelik testi yaptırabilirsiniz.

  • Adetime altigünvardi adetoldum fakat üçgünsürdü cvp lütfn

 6. Merhaba ben 4 aylık evli bir bayanim yaklasil 2 aydir korunmadan iliski yasiyoruz gecen ay adetimi normal tarihinde gelmesi gereken gunde geldi bu ay ise 1.5 gun geciktikden ertesi gunu hafif kahverengimsi bi akinti daha sonra normal adet kanamasindan daha acik pembemsi bir kanamam oldu sizce hamile olabilirim yim. Yada üstüne görme denen şeyimi yaşıyorum cevaplarsaniz sevinirm

 7. Merhaba,
  Ben adet gunumden 5 gün önce iliskimiz oldu sonra normal tarihinde adet gördüm fakat normalde 9-10 gün süren adet surecim 3 günde bitti. Üstüne görme mümkün olabilir mi?
  Teşekkürler

 8. sozlumle Korunmasız ilişkiye girmiştik ayın 20sinde. yeni adet olmuştum o zmn. 15 gün mide bulantısı oldu kendimi yorgun ve halsiz hissediyorum bayıldım hatta. ama sonra yaklaşık 18 gün sonra adet oldum sancılı ve ağrılı. acaba hamile miyim

 9. Merhaba; eşimle yumurtlama döneminde korunmasız birlikte olduk. Regl olmam gereken günde damla damla önce pembe sonra kahverengi kanamam oldu ve bu damla damla şeklinde 3 gün sürdü. son 1 gündür de daha yeni regl olmuşum gibi hem sancı hemde fazla kanamam var. Sizce doktora başvurmalı mıyım? Normal mi? Yoksa az gelen kanama implantasyon kanaması olabilir mi? fakat sonrasında çoğalan kanama eğer gebe kalmışsam, düşük olabilir mi? Cevabınızı bekliyorum. Teşekkürler

 10. merhaba benden dun gece pembe ve değişik pırtılar geldı 11 de adet olmam gerekirken büğün adet oldum ama pembe ve az geliyo korunmasız ilişkiye giriyoruz eşimle hamile olabilirmiyim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Ancak beklediğiniz adetinizden farklı bir kanama şikayeti olması ve korunmasız cinsel birliktelikte bulunmuş olmanız nedeniyle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı ve bazı kan tahlilleri ve ultrasonografi yaptırmanızı öneririm.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Benim 7 adet. Tarihim ama 9geldi kahverengi akıntı sonra pembe kan geldi kırmızıya döndü yumurtanın da ayın 5catladi o akşam ilişki oldu sizce hamile olabilir miyim pihtili gelio şimdide gelmiyor sol kasigim her yerim ağrıyor

 11. Merhaba düzenli adet görüyorum bu ay altı gün geçti ve lekenmem oldu hamile olabilirmiyim ne yapmalıyım. Teşekkürler

 12. merhabalar 1yildir ewliyim ve cocuk istiyoruz doktora gittim ve bana yumurtlama hapi ( klomen ) verdi ve kullandim adetim uzerinden 7 gun gecti ve hala adet olmadim kasik agrilarim cok fazla ve bugun cok az pembemsi bir kanama oldu normalde adetim cok duzensiz 2 ayda bi goruyorum acaba bugunki pembemsi kanama adet kanamasimi yoksa hamilellik varmi lutfen bi cevap bekliyorum tesekkurler….

 13. Merhaba
  Ayın 16 sinda hasta olmam gerekiyordu fakat ben 12 sinde oldum.
  2 3 gün sürdü 3 aylık evliyim.gebelik olabilir mi emin olamıyorum.
  Test yapıp olumsuz sonuç almaktanda cekiniyorum yardimci olursaniz çok memnun olurum.tesekkur ederim
  Saygilar:)

 14. Merhaba ben reglim tatil Dönemime geldiği için 3 gün primolut kullandım normalde regl tarihim 14 Ağustostu ilacı bıraktım 5 gün sonra ayın 20 sinde regl oldum fakat normalde regl 4 gün sürerken şimdi 2 gün geldi bu ay 18 Eylül’de regl oldum yine 2 gün sürdü… Doğurgan dönem içinde eşimle Korunmasız birliktelik oldu acaba bu reglim in 2 gün olması gebeliğe mi işaret ediyor yoksa ilacın etkisiyle mi böyle 2 aydır 2şer günlük regl yaşıyorum… Bilgi alabilir miyim…

 15. Nisan ayindan beri desolett kullaniyorum ve adetlerim ilacla birlikte duzene girdi , cinsel iliskimizde korunmasiz ilaci kullanirken hamile kalma ihtimalim var mi son zamanlarda surekli canim bsy istiyor ve gobek deligi seviyemde bi siskinlik var normalde her zaman 49 kiloyumdur ve gobegim hic cikmaz once size danismak istedim en kisa surede gebelik testi yapicam gebelik testi ilac kullanirken yapilsa bir sey olur mu adet sonrasi mi oncesi mi yapmaliyim ?

 16. Birhaftadir basim donuyo gozum karariyo arada midem bulaniyo sakiz dan bile midem bulaniyo ama bugun adetimin 4 gunu bu belirtiler nedendir acabal

 17. Merhaba, 25 eylulde hasta oldum ve korunmasiz iliskiye giriyoruz normalde ayin 21 nde adet olmam gerekiyordu fakat gecikti bugun hasta oldum ki benim gunum asla sasmazdi mide bulantim ve halsizligim cok test yaptim negatif cikti hamile olabilme ihtimalim var midir

 18. Merhaba . ben 6 aylik evliyim . 21 ekimde esile iliskiye girdirk ve icime bosaldi . 26 ekimde de kahverengi gibi sonra pembe tan kirmizi olmayan renkte kanamam oldu adetim normalde her ayin 29ve 1 i arasi olurdu adetimden oncede oldu simdide hala devam ediyor ama aadet oldugim zamanlar gibi degil daha acik renkte ve mide bulantilar cok var goguslerimde asiri siskinlik oldu sureklide halsizlik var bunun nedeni hamilelik olabilir mi ?

 19. Rana toprak Reply

  Slm hocam moralim çok bozuk ve 1 yıldır bebek sahibi olmak istiyorum ama daha önceleri adetim çok düzensizdi göğüslerimde kist vardı ameliyat oldum fakat adet düzenim kullandığım ilaçlardan dolayı çok değişti çok şükür sevindim 3’üncü aydan bu yana düzenli bir adetim oldu derken bu ayın yani 14.06.2015 de adet olmam lazım ken olmadım tam üzerinden 12 gün geçti idrar testi yaptım ve ikinci çizgi silik çıktı ama göğüslerim çok ağrıyordu dolgunlaşmıştı baya ve kasıklarımda ağrı oluyordu derken emim olamadım test sonucundan bir kaç gün sonra tekrar deneyeyim derken bugün adet oldum ama çok kötüyüm hamilelik beklerken hüsrana uğradım ama neden böyleee… Derken yine bu ay adetim 5 gün geçti ve adet oldum tekrar ama en başta çok siyah akıntı ile başladı ve akşama doğru normal adet rengine döndü her defasında hamilelik beklerken umutlanıyorum ama olmuyor doktor hiçbir sorunumun olmadığını söylüyor adetîm 04.08.2015 te başladı 05.08.2015 de bitti sadece iki gün sürdü.. 6.aydan bu yana olan düzensiz adetim 38-45 gün aralıklarla gelmeye başladı…ben ve eşim doktorun verdiği bütün tahlil sonuçlarını yaptık ve hepsi temiz çıktı.. Bu ayın 20.10.2015 te adet oldum 3 gün sürdü ve 8.inci günü doktorun tavsiyesi üzerine ekografi ye girdim muayene sırasında rahim içini kontrol ettiler ve içine sıvı birşey enjekte ederek muayene oldum sonuçlar çok iyi ve sorumsuzdur ama bunekografiye girmedn 2 gün önce fitil ve antibiyotik kullandım 1 haftalıktı kullandığım antibiyotık..ama neden hamile kalamıyorum hocam herşey böyle düzenli iken… Lütfen en kısa zamanda beni aydınlatırsanız çok sevinirim yurt dışında yaşadığım için doktorlar geç randevu veriyor halen beklemedeyim ama beni aydınlatırsanız çok sevirim…

 20. merhaba. onbeş gün önce erkek arkadaşımla çıplak bi şekilde sürtünme yoluyla ilişki yaşadık . vajinama boşalma olmadı ama penisi yanlışlıkla hafif içime girer gibi oldu hemen çektim kendimi.ve sürtünmeye daha sonra tersten devam etti vajinama yanaşmadı.sırtıma boşaldı hemen ıslak mendille sildi.benda kalktım hemen silindim ve normal adet günümden beş altı gün önce adet gördüm ilk gün kahverengi leke daha sonra adet kanaması gibi kanamam oldu ama herzamanki gibi çok yoğun değil renginde falan da bi farklılık yok bugünde altıncı gün ve hala az az da olsa ara sıra geliyo.normalde de beş altı gün sürer.ama ben yine de korkuyorum üstüne görme diye bi durum varmış sizce böyle bişey olmuş olabilir mi 🙁

 21. Merhaba.nisanlimla adetime 4 gün kala birlikte olduk
  Bosalma olmadi en azından o.öyle diyor.zevk suyundan şüphelendik
  Ben birlikte olduktan 4 gün sonra adet oldum.normaldi herşey
  İliskiden 19 gün sonra test yaptım negatif cikti. Su an belirtiler var belime bıçak saplanır gibi bi ağrı giriyo kaşık agrim bulantimda var psikolojik mi başka şeyden mi.bilmiyorum.bu şartlarda hamilelik olabilir mi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Cinsel birliktelikte tercih etmiş olduğunuz yöntem nedeniyle gebelik gibi bir riskiniz herzaman için bulunmaktadır. Ancak cinsel birliktelik sonrasında adet görmüş olmanız ve gebelik testinizin negatif olması nedeniyle öncelikle gebelik gibi bir durumunuzun olduğunu düşünmemekteyim. Bahsetmiş olduğunuz şikayetler ise gebeliğe özgü şikayetler değildir. Endometriozis, karın içi yapışıklıklar, myomlar yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, gastrointestinal hastalıklar, kasık fıtıkları, psikolojik kökenkli ağrılar, kas-iskelet sistemi ağrılarıda benzer şikayetlere neden olabilmektedir. Size önerim şikayetlerinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve muayene olmanızdır. Yine cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz korunma yöntemleri hakkındada danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 22. Rana toprak Reply

  Slm hocam moralim çok bozuk ve 1 yıldır bebek sahibi olmak istiyorum ama daha önceleri adetim çok düzensizdi göğüslerimde kist vardı ameliyat oldum fakat adet düzenim kullandığım ilaçlardan dolayı çok değişti çok şükür sevindim 3’üncü aydan bu yana düzenli bir adetim oldu derken bu ayın yani 14.06.2015 de adet olmam lazım ken olmadım tam üzerinden 12 gün geçti idrar testi yaptım ve ikinci çizgi silik çıktı ama göğüslerim çok ağrıyordu dolgunlaşmıştı baya ve kasıklarımda ağrı oluyordu derken emim olamadım test sonucundan bir kaç gün sonra tekrar deneyeyim derken bugün adet oldum ama çok kötüyüm hamilelik beklerken hüsrana uğradım ama neden böyleee… Derken yine bu ay adetim 5 gün geçti ve adet oldum tekrar ama en başta çok siyah akıntı ile başladı ve akşama doğru normal adet rengine döndü her defasında hamilelik beklerken umutlanıyorum ama olmuyor doktor hiçbir sorunumun olmadığını söylüyor adetîm 04.08.2015 te başladı 05.08.2015 de bitti sadece iki gün sürdü.. 6.aydan bu yana olan düzensiz adetim 38-45 gün aralıklarla gelmeye başladı…ben ve eşim doktorun verdiği bütün tahlil sonuçlarını yaptık ve hepsi temiz çıktı.. Bu ayın 20.10.2015 te adet oldum 3 gün sürdü ve 8.inci günü doktorun tavsiyesi üzerine ekografi ye girdim muayene sırasında rahim içini kontrol ettiler ve içine sıvı birşey enjekte ederek muayene oldum sonuçlar çok iyi ve sorumsuzdur ama bunekografiye girmedn 2 gün önce fitil ve antibiyotik kullandım 1 haftalıktı kullandığım antibiyotık..ama neden hamile kalamıyorum hocam herşey böyle düzenli iken… Lütfen en kısa zamanda beni aydınlatırsanız çok sevinirim yurt dışında yaşadığım için doktorlar geç randevu veriyor halen beklemedeyim ama beni aydınlatırsanız çok sevirim… ve hocam 10.uncu ayın 27 sinde ekografi yani sulu ultrasona girdim ve bu son 3 gündür hafif pembe bazende koyu renkte akıntım oluyor neden acaba sayılarımla hocam lütfen beni aydınlatırsanız sevinirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu görmeden size tam bir danışmanlık verememekteyim. 21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri yer almaktadır. Adetleriniz düzensiz oluyor ise yumurtlama bozukluğuna bağlı olarak çocuk sahibi olmakta bazı zorluklar yaşayabilirsiniz. 1 yıllık bir süreçte doğal yollardan gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle yardımcı üreme tedavilerine başvurmanız uygun olur. Yurtdışında bu tip tedavi süreçlerinde hastalarımız maalesef bahsetmiş olduğunuz sorunlarla karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu noktada Türkiye’ deki merkezler sizin için uygun bir tedavi seçeneği olabilir. Muayeneniz neticesinde 15-20 günlük süreçte tedavinizi tamamlayarak yaşadığınız ülkeye dönüş yapabilirsiniz. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Elif çelikkaya Reply

    En son adet tarihim 13aralıktı, hcg 34.9 cıktı Persembe günü. Bugun hastalandım, cok az geliyo, gebelik varmıdır?

 23. Merhaba ben 1aylik evliyim esimle korunmasiz ilişki yaşadık ama hamile olmaktan korktuğum icin ertesi gun hapi kullandim adetim de normal gününde geldi ama çok aşırı yoğun değildi acaba yinede hamile olabilir miyim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Korunmasız bir cinsel birliktelik sonrasında zamanında ertesi gün hapı kullanmış ve sonrasında da adet görmüşsünüz. Bu tip ilaçlar sonrasında bir miktar adet düzensizliği olabilmektedir ancak şu anda bir gebelik olduğunu düşünmemekteyim. Ancak tam anlamıyla emin olmak istiyorsanız kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm. İstenmeyen gebeliklerden korunmak adına size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz yöntemler hakkında danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 24. merhaba ben nisanlmla kontrolsüz ilişki yasadım hamile olmaktan korktugum icin 5-6 saat sonra ertesi gün hapı kullandım daha sonra adettim olması gereken zamanda geldi ama cok asırı yogun degildi normaldi sizce ben hamile olabilir miyim yada psikolojik mi….

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Korunmasız bir cinsel birliktelik sonrasında zamanında ertesi gün hapı kullanmış ve sonrasındada adet görmüşsünüz. Bu tip ilaçlar sonrasında bir miktar adet düzensizliği olabilmektedir. ancak şu anda bir gebelik olduğunu düşünmemekteyim. Ancak tam anlamıyla emin olmak istiyorsanız kanda gebelik testi yaptırmanızı öneririm. İstenmeyen gebeliklerden korunmak adına size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak cinsel birliktelik esnasında kullanabileceğiniz yöntemler hakkında danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 25. Hayırlı günler düzenli adet görmeme rağmen yaklaşık 3 ay önce sanki göğüslerime süt gelmiş gibi sancı vurdu ne yesem mide yangınlarım oldu yaklaşık 2 hafta öncede karnımda bebek tekmesi hissettim hatta eşimede dokundurdum oda hissetti geceleri uykularım yarım elim ayağım yanıyo ve o günden sonra çok beşirgin olmasada yine hafif tekme şeklinde hareketlilik hissediyorum doktora gitmek istiyorum ama nasıl karşılanır bilemiyorum ne olur acele bi cevap bekliyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz bulgular gebeliğe özgü bulgular değildir. Bebek hareketleri anne adayı tarafından gebelik 4-5 aylık olduğunda hissedilmeye başlanır. Dışarıdan hissedilmesi ise daha ileri gebelik haftalarında olmaktadır. Bu nedenle hissettikleriniz barsak hareketleri olabilir. Düzenli adet görmeniz nedeniyle de şu anda bir gebelik olduğunu düşünmemekteyim. Ancak bu şikayetlerinizin nedeninin araştırılabilmesi ve gebelik ile ilgili kafanızdaki soruların giderilebilmesi için size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Bulent bey Ben hamile kalmak istiyorum 6 yasinda kizim var
    1 senedir korunmuyoruz
    Bu ay 30 unda adet olmam gerekiyordu
    Bugun hasta oldum 25kasim
    Ama herkanamamkahverengi oluyordu
    Bu sefer kan kirmizisi daha parlak hic bole olmamisti
    Bas donmesi var biraz. Ve agrimda var ne yapmam gerekiyor
    cevap verirseniz cok sevinirim

 26. güllüzar Reply

  Ben 10nunda hasta oldum ama hamilelik belirtileri yaşıyorum acıkma idrara çıkma ve karın şişliği ama 10 gün geçti ve adet gördüm

 27. Merhaba ben 9 aylik evliyim ve 2 aydir konmuyorumm adetlerim dunli ayin 15 falan geliyordu ama shu 2 aydir 25 falan geliyorr sizce ne olabilir yardimci olurmusunuzz 🙁

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Daha önceden adetlerinizin düzenli olması nedeniyle size önerim adet düzensizliğinize yönelik olarak bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu, eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Bunlarda herhangi bir sıkıntı yok ise bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edemediğiniz takdirde yardımcı üreme tedavilerinden destek almanız gerekebilir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 28. merhabalar biz eşimle 5 yıldır birlikte oluyoruz son bir aydır korunmadan birlikte oluyoruz gecen ay hayatımda ilk defa bir ayda iki kez adet oldum ancak bu ay adetim gecikti 3 4 gün sonraya attı 2 gün once test yaptım hamile değildim şuan adet oldum fakat kanamam yok denecek kadar az ve rengi pembemsi ve sadece sildikçe geliyor acaba hamile miyim ? doktora gitmeli miyim ?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır. Bu nedenle bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Ancak herhangi bir problem yok ise bir yıl düzenli cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememeniz halinde yardımcı üreme tedavilerinden destek almanız gerekebilir. Ancak unutmamanız gereken nokta her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 29. Iyi aksamlar ben oncelikle 1 yıllık evliyim esimle korummadan bir iliski yasiyoruz 2 aydir adetim duzensiz olmaya basladi normalinde 27 gunde adet olurdum gecen ay 30 gunde bu ayda 32 ci gunde adet oldum 5 gun gecikmenin ardindan fakat bu ay adetim olmadan once leke gibi pembemsi birsey geldi sonra kahverengi bi akinti akintim cok oluyo zatn sonra adet oldum belime bicak saplanir gibi biser saplaniyo yardimci olabirirmisin acaba hamilelik varmidir hayla cocuk cok istiyoruz ??

  • Bülent Tıraş Reply

   Neslihan hanım size mail yolu ile ulaşacak Fatma hanım…

 30. Mrb Bulent Bey
  Ben kasim 2 de hasta oldum hastaligim 6 sinda 7 snde bitti esimle duzenli kornmasz ilski yasadim kasimn 30 da kasiklarimda sol genellikle agri kusma idrara sik sk ve kesik ksik cikmalarim oldu ve ve agrili idrar yapiyorum goguslermde agri degsimlerde oldu ama ben aralik 3 te kanamam basladi adet sanrm sadece sag kasigmda batma ve agri basladi neden olabilir

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik istemi nedeniyle korunmasız cinsel birliktelikte bulunduğunuzu paylaşmışsınız. Ancak adet gecikmeniz olmaması ve beklenen zamanda ve her zamanki gibi bir adet görmüş olmanız nedeniyle sizde öncelikle bir gebelik olduğunu düşünmemekteyim. Unutulmaması gereken nokta her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik gösterdiğidir.
   Paylaşmış olduğunuz kasık ağrısı, sık sık ve kesik kesik idrar yapma, idrar yaparken ağrı ve bulantı şikayetleri sizde bir idrar yollları enfeksiyonu olduğunu düşündürmektedir. Size önerim bir üroloji doktoruna başvurmanız ve bir tam idrar tahlili-idrar kültürü vermenizdir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 31. fatmanur cevik Reply

  Slm ben bu ay adet donemimden once kahverengi akinti vardi. Sonra adetim oldu doktoro gidip muane oldum 20 mm capinda folikul kist oldugu soylendi. Fakat adetim gecmesine ragmen tek tarafli agrilarim ve mide bulantim, ardindan bas donmesi yasiyorum. Ama kan testinde gebelik gorulmedi. Ustune gormus olabilirmiyim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik testi sonucunuzun negatif gelmesi nedeniyle şu anda gebelik gibi bir durumunuz olduğunu düşünmemekteyim. Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır ancak hasta bunu her zaman farketmeyebilir. Adet gördüğünü sanabilir. Ancak sonraki ayda yani 3. ayda adet yokluğu ile birlikte yapılan testlerde gebe olduğu anlaşılır. Ancak sizin böyle bir öykünüz yok. Mide bulantısı ve baş dönmesine neden olabilecek pek çok rahatsızlık bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğunuz bu kist kasığınızda hissetmiş olduğunuz ağrı şikayetine neden olabilmektedir. Yine bu kist rüptüre olduğunda kist sıvısı karın zarını irrite ederek karın ağrısı ve bulantı şikayetine neden olabilmektedir. Mevcut şikayetlerinizin devam etmesi nedeniyle takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneirim.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 32. Esimle korunmasiz iliski yasiyoruz 45 gun surdu adet olmam ve cok kisa surdu aceba nedeni ne olabilir

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, gebelik ve komplikasyonları, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler yer almaktadır. Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama ise hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında oluşan kanamadır. Bu kanama adet kanaması değildir. Miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır. Her zamankinden farklı bir adet döngünüzün olması ve korunmasız cinsel birliktelikte bulunuyor olmanız nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 33. Merhaba
  Geçen ay adet gördüm normalinden az bir süre 3günde bitti aradan bir hafta geçti korunmasız ilişki sürecinde 2gün sonra karnım ağrıdı sanki iğne batırıyorlar gibi ertesi gün koyu kahve rengi kan gelmeye başladı adet gibi değildi hamile olma ihtimalim var mıdır şimdiden teşekkür ederim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ara kanamalara neden olabilecek pekçok durum vardır. Servisit ve endometrit gibi genital yol enfeksiyonları, myomlar, rahim ağzındaki ve rahim içindeki polipler, rahim ağzında oluşan hücresel değişiklikler ve yaralar, hormonal bozukluklar( tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, prolaktin yüksekliği), yumurtalık kistleri, hormon içeren ilaçlari rahim içi aletler de bu tip kanamalara neden olabilmektedir. bahsetmiş olduğunuz ağrı ovulasyon döneminde hissettiğiniz bir ağrı olabilir. Yumurtlama esnasında bazı kadınlarda görülebilen kanamalara ise mittelscmertz kanamaları denilmektedir. Adet döngüsünün 13-14.cü günü gibi oluşur. Birkaç pet doldurabilir veya lekelenme şeklinde de olabilir. Çok kısa sürebileceği gibi 2-3 gün kadar da sürebilir. Kadınların %20 kadarında oluşur. Aynı kadında bazen olup bir sonraki ay olmayabilir. Tedavi gerektirmeyen bir durumdur. Şu anda bir gebelik olup olmadığı ile ilgili olarak konuşmak için erken bir dönem olmakla birlikte korunmasız cinsel birliktelik öykünüzün olması nedeniyle beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde size önerim içinde kanda gebelik testinin de olduğu bazı hormon tahlilleri yaptırmak ve muayene olmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 34. esengül aydın Reply

  Merhaba;
  Adetime ücgün kala eşimle iliski sonrasi pembe tonlarinda, hafif bir kanamam oldu, duş aldiktan sonra kesildi ertesi gün (bugün ) aksama kadar leke bile gelmedi, gecen ay kimyasal gebeligim olmuştu yine tekrarlarmi yada hamile olasiligim varmi suan normal adet donemime 2gun var söylediğim kanama adet baslangici olarakmi sayiliyor? Cvp verirseniz sevinirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Rahim ağzında gelişen bazı enfeksiyonlar, yaralar, polipler, rahim ağzının iyi ve kötü huylu hastalıkları, myomlar, cinsel açıdan uyarıldığınızda cinsel organlarınızda oluşan ritmik kasılmalar, cinsel birlikteliğe bağlı olarak genital bölgede oluşan yaralanmalar, gebelik ve komplikasyonları bu tip kanamalara neden olabilmektedir. 7-10 günlük bir adet gecikmeniz olması halinde size önerim içinde kanda gebelik testinin de olduğu bazı hormon tahlilleri yaptırmak ve muayene olmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 35. Miray deniz Reply

  Merhaba benim adetim 15 gün geçti kan ve idrar testinde negatif Cikti 3 gün önce adet oldum ama normalde kanamam 1 hafta sürmesi gerekirken 3. Günde kesildi neden acaba

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   İdrarda gebelik testlerinin güvenilirliği %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50’lerde olabileceğini göstermektedir. Bu nedenle adet kanaması öncesinde gebelik gibi bir durumunuzun olup olmadığı hakkında bir yorum yapılması doğru değildir. Ancak her zamanki adetinizden farklı bir adet görmüş olmanız nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz ve kilo değişimleri yer almaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 36. Merhaba dr bey bende polikistik over var 1yildir korunmasiz iliski yasiyoruz cocuk sahibi olmak istiyoruz 1yildirda adetim düzenli olarak geliyor fakat bu ay 5gün gecikti ve gecikmesinin 2.günü test yaptim negatif cikti 3gün sonra regl oldu ama normaline göre cok az oldu acaba hamilelik olabilir mi?tesekkürler simdiden

 37. Iyi aksamlar..ayin 11 de duzenli reglim olur..esimle duzenli birlikteligimiz war..bu ay 10 gun rwglim gecikti fakat bugun oldum?? Hamilelik durumu warmidir??

 38. ümran baştepe Reply

  Mrb benim iki aydir adet döneminde gecikme oldu geçen ay 2 gün gecikti bu ay ise 4 gün geçikti 9 aydır evliyim korunmasız ilişki durumu var bu durumun sebebi ne olabilir

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   21 günden kısa ya da 35 günden uzun süren adet siklusları genel olarak anormal olarak kabul edilir. Kanama süresinin 2- 7 gün arasında olması normaldir. Adet kanaması ile yaklaşık olarak 35-80 ml. kadar kan kaybedilir. Bu nedenle adet düzeniniz ile ilgili ciddi bir sıkıntı olduğunu düşünmemekteyim. Ancak bilmelisiniz ki her şeyin normal olduğu bir çiftte düzenli cinsel birliktelik ile gebelik elde etme şansı %3.2- 9.4 arasında değişiklik göstermektedir. Bir yıl korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edilemediği durumlarda yardımcı üreme tedavilerinden destek alınmalıdır. Ancak yumurtalık rezervinizde azalma, rahim ve tüplerinizde bir problem, eşinizin sperm analizi sonucunda bozukluk söz konusu ise daha fazla beklemeden infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 39. Ben düzenli olarak adet dönemimi tamamlıyorum son üç aydır kanamam Aydan aya azalıyor ilk ay her zamankine göre azdı ikinci ay üçünkine göre daha azdı üçüncü ay ise neredeyse hiç olmuyor gibiyim beş aydır iki güne bir ilişkiye giriyorum en son ki ay iki kere kazara içime boşanıldı ve ben bunun üzerine ertesi gün haplarından kullandım şuan çok endişeliydim hamilemiyim diye ama normal günündede adet oldum acaba ertesi gün ilaçlarından dolayımı böyle oldu . Sorumu acil cevaplarmısımız rica etsem.

 40. Merhaba 24 yasindayim nisanlimla 2 yildir korunmasz geri cekme yontemi ile iliskiye giriyoruz hic bu sekilde olmadi adet gunume yaklastim belki 2 gun erken olmus olabilirim ilk basta karnimda adet agrisi gibi bir agri vardi adet oldugumu sandim ama geceden baslayip sabaha kadar avuc icini doldurcak sekilde kahverengi sivi geldi voleybolcuyum ertesi sabah idmandan ciktim bi anda kanama olmus ve 2 gun adet kanamasina benzer kanamam oldu pedi doldurucak sekilde bugunde bitti yani.hic gelmedi bizde bitti diye iliskiye girdik fakat tekrar kahverengi sivi geldi baya yogun olarak ozur diliyorum cok afedersnz ama pecete ile silincede pembemsi hafif bir kanama oldugunu gördüm erkek arkadasm korkma ben kendimden eminim geri cekildikten 3-4 saniye sonra bosalma oluyor dedi ama emin olamadm lutfen bir yol gosterin üstüne görme olabilir miyim mumkun mu?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Size önerim kanda gebelik testi yaptırmanızdır. Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Konsepsiyon günü belirli olmadığından, ya da tesbiti pek mümkün olmadığından, gebelik haftası belirlenmesinde esas olarak son adet tarihi kullanılmaktadır. Ancak embriyonun kalp atışları saptandığında CRL ölçümü değerine göre son adet tarihiniz yeniden hesaplanacaktır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 41. Iyi gunler. Benim bi sorum olacakti. Iki aylik bebegim var. Dogumdan yani lohusaliktan sonra ilk adetim 10gun surdu. Biteli 3gun oldu .uc gun sonraa kan geldi cok az. Adet kani gib degil. Bu nedir acaba hocam hamile kalmaktan korkuyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Emzirme durumunuzu paylaşmamışsınız. Adet kanaması, genellikle doğumdan sonra 8-16. haftalar arasında yeniden başlar. Emzirmeyen annelerde ilk adet %40 vakada 6 hafta içinde, %90 vakada 6 ay içinde olur. Eğer emzirme varsa, %15’i 6 hafta içinde olur. Geri kalan %85’lik grupta adetlerin dönmesi 1 yıla kadar uzayabilir. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında polikistik over sendromu, over kistleri, myomlar, polipler, kilodaki ani değişiklikler, stres, bazı ilaçlar, gebelik ve komplikasyonları, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr)ve emzirme yer almaktadır. Doğum sonrası kontrolünüze gitmediyseniz öncelikle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Doğum sonrası yumurtlama genellikle 3. aydan sonra başlar ve 5-6. aylardan sonra normal periyoduna döner. Bu nedenle de gebelikten korunmak adına kullanabileceğiniz yöntemler açısından da danışmanlık almanızda fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 42. Merve Sarı Reply

  Merhaba, en son adetim 23 kasım 2015 de oldu ve 7 günlük bir gecikme yaşadım. Dün gece evde kendim bir test yaptım ve pozitif çıktı. Sabahına kanamam gerçekleşti, testin yanılma payı mıdır, yoksa bir doktora görünmeli miyim? Teşekkürler..

  • Merhaba,
   İdrarda gebelik testlerinin güvenilirliği %99 olarak belirtilse de yapılan çalışmalar özellikle adet gecikmesinin 10 günden daha az olduğu durumlarda hata oranının %50′ ler de olabileceğini göstermektedir. Buna bağlı olarak idrarda yaptığınız gebelik testi sonucunuz değişkenlik göstermiş olabilir. Ancak biyokimyasal gebelik dediğimiz süreçlerde de erken dönemlerde gebelik testi pozitif gelebilmekte adet kanaması ile birlikte gebelik kaybedilmektedir. Her zamankinden farklı bir adet döngünüzün olması nedeniyle size önerim bir kadın hatsalıkları ve doğum uzmanına başvurarak kanda gebelik testi yaptırmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 43. Meraba benim gunu gunune olmamakla birlikte adetim duzenlidir ama bi aydir korunmasiz iliski yasıyoruz bu ay adetime 11 gun varken adet oldum 5 gun surdu ama 12 gun gecti simdi tekrar oldum hamilelikle bi ilgisi olabilirmi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Ara kanamalara neden olabilecek pekçok durum vardır. Genital yol enfeksiyonları, myomlar, rahim ağzındaki ve rahim içindeki polipler, rahim ağzında oluşan hücresel değişiklikler ve yaralar, hormonal bozukluklar( tiroid bezi fonksiyon bozuklukları, prolaktin yüksekliği), yumurtalık kistleri, gebeliğin erken dönemlerinde embriyonun endometrium dokusuna yerleşmeye başlamasıyla oluşan implantasyon kanaması, gebelik ve komplikasyonları bu tip kanamalara neden olabilmektedir. Korunmasız cinsel birliktelikte bulunuyor olmanız nedeniyle ve her zamankinden farklı bir adet görmüş olmanız nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 44. Merhaba,
  Eşimle düzenli bir cinsel hayatımız var.
  Her ay düzenli bir şekilde gerçekleşen adetim, bu ay 5 gün kadar gecikti. Sonrasında çok koyu kıvamda kırmızı bir akıntım oldu (pıhtılı). Bu pıhtılı kanamanın ardından normal kanamam oldu (reglimin başlangıcı olarak kabul ettim). Ancak her ay 4 gün süren adetim bu ay ilk 2 gün geldi ( karın ağrısız, şişkinlik olmadan ve hafif diyebilirim) 3. gün hiç kanamam olmadı (normalde 3. Gün en yoğun kanamamın olduğu gündü) ve Şuan 4. Günü bitirdim (normalde 4. Gün çok az gelirdi, bu sefer adetimin ilk gününü yaşıyormuşum gibi çok kanamam oldu)
  Ayrıca karın ağrım şişkinliğim ilk gün çok fazla oluyordu bu sefer ilk gün hiç ağrım olmadı. Sanki 4. Günümde adetim yeni başlamış gibi hissediyorum. Neden olabilir? Hamile olma ihtimalim var mı?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Cinsel birliktelik esnasında bir korunma yöntemi kullanıp kullanmadığınızı paylaşmamışsınız. Ancak her zamanki adet döngünüzden farklı bir adet kanaması süreci yaşıyor olmanız nedeniyle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır. Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Selam ben kasım 28 adet gördüm 6 aralık kormasız ilşkye girdim 23 aralik adet gördüm ve 3 gün geldi kan amma kafe rengi sora nokta gibi kanlar olşmya başldı yine ginsel ilşkye girdim bu defa kordum condon ile fakan bu defda oldqdan sorda yine kan gelmye başldı hamle ola bilrmyim tes aldim bir çizqi çıkdı yanda bir çizqi var idi solqun

   • Selam ben kasım 28 adet gördüm 6 aralık kormasız ilşkye girdim 23 aralik adet gördüm ve 3 gün geldi kan amma kafe rengi sora nokta gibi kanlar olşmya başldı yine ginsel ilşkye girdim bu defa kordum condon ile fakan bu defda oldqdan sorda yine kan gelmye başldı hamle ola bilrmyim tes aldim bir çizqi çıkdı yanda bir çizqi var idi solqun

 45. Ayn 31 de pebbemsi bi akıntım oldu sonra az bi kanamam oldu iki gün açık renliydi sadece iki pet kirlenecek kadar yarım yarım sonrada kahverengi bi akıntım oldu bi avuç içi kadar di oda bn 1 senelik evliyim eşim tam bi sene evde deyildi 2 ayda bi gelip gitti oyüzden doktora gitmedim bebek olmuyor diye ewlendikten 3 ay snra gittim bi özel hastaneye hiç bir sorun yok olur dedi doktor

 46. Hocam mrblar 3 aylik evliyim korunmuyruz bennm adetler duzenliydi fakat aralik ayinda 4 gun erken adet oldum ve bikacgundur asiri bulanti halsizlik ve yemeklerden tiksinme var ne ysem bulanti yapiyor evde idrar testi yaotim negatif cikti sizce neden bu belirtiler var

 47. hocam adetime yakın zamanda korumasız ilişki yaşadım ama içime boşalma olmadı geri çekti,göbegime boşaldı.sonrasında adetim gecikti.normaldede çok sancılı geçer adet dönemlerim ağrı kesici hap alırım.yine aldım önce majezik sonra 2 tane buscopan plus içtim, bir saat arayla. sonra adetim kesildi ve rengi kesilmeden önce kahverengimsiydi.2. günü sabahı normal bir şekilde geldi kanamam yoğundu.rengi de kırmızıydı.hamile olabilir miyim acil cevap lütfen.

 48. Yasemin kütle Reply

  Merhaba hocam ben 8 aylık evliyim eşim ve ben hiç korunmuyoruz ve bir bebegimiz olsun istiyoruz her insan gibi öncelikle benim en son adet günüm kasımın 24 ü idi ve buay 10 gün geçikmeli geldi yani ben adetimi aralığın 24 ünde bekleriken ocağın 4 ünde geldi ve o kadar farklı bi adetti ki yani çok farklıydı rengi simsiyah ve çok sıvı haldeydi ve çok kısa sürdü son günlerde rengi kan gibiydi hocam sizce hamile olabilirmiyim çünkü yakın çevremde ve ailemde böyle durumlar vardı eger hamile diğilsem bile bana hamile kalmak için ne yapmam gerekiyor söylermisiniz iyi çalışmalar

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik istemi nedeniyle korunmasız cinsel birliktelikte bulunduğunuzu ve adet gecikmesi ardından her zamanki adet düzeninizden farklı bir adet gördüğünüzü paylaşmışsınız. Üzerine adet görme olarak kabul edilen kanama hamilelik döneminde bebeğin rahime yerleşmesi esnasında bu bölgede bulunan damarlarda oluşan kanamadan kaynaklanır. Buna implantasyon kanaması denilmektedir. Bu kanama adet kanaması değildir. Bu nedenle çoğu zaman miktarı ve rengi de kadının normal adetinden farklıdır ancak hasta bunu her zaman farketmeyebilir. Adet gördüğünü sanabilir. Ancak sonraki ayda yani 3. ayda adet yokluğu ile birlikte yapılan testlerde gebe olduğu anlaşılır. Bu nedenle size önerim bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurarak bu adet düzensizliğinize yönelik olarak ultrasonografi ve bazı tahliller yaptırmanızdır. Yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin durumu, eşinizin sperm analizi sonucu normal ise 1 yıl korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememeniz halinde infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 49. Yasemin kütle Reply

  Merhabalar hocam direk konuya girmek istiyorum hocam benim başka bir rahatsızlıgımdan dolayı 6 ay kadar hamile kalmamam gerekiyor ve bu süreçte aslında korunmam gerek ama eşim hiç bir şekilde ne kendimden nede kendisi tarafından korunmamıza izin vermiyor ve kabul etmiyor benim ne yapmam lazım lütfen bana yardım edin lütfen???

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Sağlık sorunları nedeniyle gebelik sizin için sakıncalı ise bu konudaki danışmanlığı hekiminizden bir çift olarak almanız ve yaşayabileceğiniz riskler hakkında eşinizin de bilgilendirilmesi gerekmektedir. Bu bilgilendirmeler doğrultusunda eşiniz doğum kontrolü ile ilgili isteksizliğinden vazgeçebilir. Çok çeşitli doğum kontrol yöntemleri bulunmaktadır. Aylık enjeksiyonlar, 3 aylık enjeksiyonlar, cilt altı implantları, rahim içi aletler bu noktada tercih edebileceğiniz yöntemler olabilir. Size en uygun yöntemin seçilebilmesi için bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Mrb hocam
    Dün kan testi yaptırdım be gebelik oranı 10000 üstü çıktı yani 7-8 hafta arası görünüyor. Ben bu esnada geçtiğimiz ay normal dönemimde adet gördüğüm için gebeliği farketmedik ve 2 ay sürecinde 2 kez gribal enfeksiyondan dolayı 1 kez de idrar yolu enfeksiyonundan dolayı antibiyotik kullandım ayrıca akne tedavisi için de bir antibiyotik kullandım bunun gebeliğe bir zararı varmıdır

 50. Mrb hocam ben 1 yıllık evliyim bebek sahibi olmak istiyoruz ve 1 yıl boyunca hiç korunmadik. Kadın doğum uzmanına muayene oldum çocuk sahibi olmak istediğimizi söyledim. Yumurtalıkta folikul kist var demişti 6 ay önce. Tedavi verdi ilaçları kullandım üzerinden 6 ay gecti. Adetim önceki aylara gore 3 yada 2 gün once geliyor. Bu ay ise 3 gün gecti. Goguslerde acı ve ağrı vardı, mide bulantısı, sık sık idrara çıkma vardı adetim 4. Gününde geldi. Bu durumlarda çocuk sahibi olabilir miyiz. Saygılar..

 51. merve turan Reply

  Bisey sormak istiyorum benim adetim 4 gün gecikdi sonra adet oldum hamilelik belirtisi gbi mide bulantilari şişkinlik karin agrilari oluyo ilk iki gun adetim fazla geldi sonra azaldi kafami karistiran adet üzerine hamile kalindigi zamn adet kanamasinda et parcasi gbi seyler gelir mi

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Doğum kontrol haplarının aynı saat diliminde alınması ilacın koruyucu etkinliğini arttırır. Ancak kutular arasında değişim yapıldığında saat düzeninizi yeniden oluşturabilirsiniz. Ancak sonrasında başladığınız saatte devam etmeniz uygun olur.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Mrb hocam yumurtlama günlerinin haricinde korunmasız ilişkiye girdim 5 gün sonra adet gördüm ama 2 gün kanama normal sürdü 3 gün boyunca da kahverengi leke şeklinde geldi daha önce hiç bole bi şey olmadı bende hamile olduğumu düşündüm çok kuvvetli hislerim vardı sağ kasığımda ağrılar ağır kaldırdığında ağrılar mide bulantilari hafif ,midemde yanmalar vardı emindim nerdeyse bu arada beklerken tekrar adet
    oldum 17 günde bir adet oluyorum hep üstüne görme ikinci kez olurmu böle bi ihtimal varmı yardımcı olursanız çok sevinirim

 52. melisa duran Reply

  İyi günler. Ben nişanlımla 1 aydır ilişkiye giriyorum. Korunmuyoruz o boşalmaya yakın geri çekiliyor. Bu ay adetim 8 gün geçikti. Ve başlamadan bir hafta öncesinde bel bobrek kasık kısmında ağrılarım çok fazlaydı. Adet olmama 1-2 gün kala idrarda yanma problemide yaşadım.hala yaşıyorum. Test yaptım negatif çıktı. Nişanlım hamile olman imkansız diyor. Sizde ben hamile olabilir miyim.

 53. Merhaba benim sorum olacaktı ben eşimle birlikte olurken çok ağrım ve kanamam oldu bu ilk defa oldu ve ardından adet günüme üç gün vardı ve adet oldum ve normalde 4 5 gün sürerken bu sefer 2 gün oldu acaba bu neden kaynaklanır

 54. Merhaba hocam, ilişkiden 45 gün sonra kanda yapılan gebelik testi sonucum negatif çıktı.muayenemde da herhangi birşey çıkmadı ama o ay adetim daha öncekilerden daha az miktarda ve koyuydu 3 gün sürdü.kan testi ve jinekolojik muayenemi 20 gün sonra oldum.Sizce geç döllenme ihtimali olsa bile bu süre zarfı içerisinde tahlillerde çıkmama ihtimali varmı?Çook teşekkürler

 55. derya avcı Reply

  Merhaba hocam,
  benim geçen ayın 18 inde adet görmem gerekiyordu fakat gelmedi, bende 5 gün sonra kan testi yaptırdım herhangi bir şey çıkmadı ultrasonda da doktor herhangi bir sorun olmadığını, yeni evli olduğumdan dolayı normal bir gecikme olduğunu söyledi. Ama bir iki defa az bir damla şeklinde kan lekesi geldi onun dışında geçen ay adet görmedim. şu an da karın altımda şişlik ve bir kaç gündür karnımda ağrı ve yanma var. sebebi ne olabilir ?

 56. Mrb hocam 6 aylik ewliyim ve korunmasz cinsel iliskiye giriyorz ve bebek sahibi olmak istiyoruz hastaneye gittim hormon testlermde ultrasonda herhangi bi sikinti yok denildi . ancak vajinal kuruluk problemi yasiyorum bu yuzden de cok canim aciyo yanma oluyo bu durum gebelige engel olur mu veya vajinal kuruluk icin eczanede satilan kremler yerine zeytinyagi kullansam sorun olur mu ?

 57. Merhaba ben ikinci çocuk için uğraşıyorum 24 günde bir adet görüyorum bu ay adetim gecikince evde test yaptım ve pozitif çıktı ama sabahına az az kanamam oldu ilki kırmızı daha sonraki damlalar kahverengi. Üstüne görüyor olabilirmiyim? Adet zamanı yaşadığım agrı gibi kasıklarımda çok az ağrı var ama gebelik belirtilerimde var sık idrar gögüs ağrısı koku hassasiyet mide bulamtısı (ama az)

 58. Merhabalar.6 haftalik hamileyim.yaklasik uc gundur akintim olmaya basladi.oncesinde kahve rengi seklindeyken simdi kan seklinde gelmeye basladi.agrilarim var.doktora gittigimde keseyi gorduk.fakat icerisinde bebek olmadigini soyledi.ilac verdi.adet sancisi ve kanamasi tarzinda gelisiyor hersey.bu konuda yardimci olursaniz sevinirim.saygilar

 59. Merhaba 31 aralik- 5 ocak adet donemimdi ve sonrasında esimle korunmadik düzenli olarak birliktelik oldu fakat 23 ocak günü şiddetli şekilde kanamam oldu parçalar halindeydi ve ogun çok şiddetli ve yoğun şekilde kanamm oldu parçalar oluyordu yine. Ertesigüne kadar devam etti kanamam. bu kanamamin bigecesi öncesi gribe yakalandim ve şuanda kanamam yok fakat şiddetli agrim yer yer bulantim var düşük olabilirim acaba bu kadar kısa aralıklarla kanama olması neden acaba 4 sene önce sezaryenle doğumyaptım ameliyatta miyom bulunmuştu temizdir sonuçları sizce bundan mi kaynaklıdır nolur acele cewap

 60. Cemile sananae Reply

  Iyi aksamlar oncelikle biz esimle koerunmaksizin 21 ocakta yumurtlama donemimde iliskiyr girdik duzenli bi sekilde 31 ocak gunu test yaptim negatif cikti ve kahverengi bi sivi geldi ilk gun leke halinde ikinci gun sadrce kan geldi ama adet kanamamdaki gibi pirtilo ve koyu deildi ucuncu gun gene kahverengi bi leke geldi gecti normalde adetim 4subata olmam gerekiyordu adetim duzenli olarak gecerdi ve agri olirdu ama ne agrim nr sancim oldu sizcr hamile olabilirmiyim yardim ederseniz sevinirim tsk simdiden

 61. Ayca Gunes Reply

  Merhabalar ben ocagin 3 unde adet gordum yalniz bir iki hafta beraberlim yasadim esimle yalniz subatin 3 unde kanamam geldi yalniz ilk geldiqinde farketmedim ama iki gun geldi tekrar durdu hamilelik soz konusu olabilir mi acaba yani bu adet kanasimidir yoksa bebegin yerlesmesinden kaynaklanan birsey midir

 62. gamze bayındır Reply

  Merhaba,
  Ben en son adetim 22 aralıkta oldum 08.02.16 tarıhı oldu hale adet olmadım hocam.Bundan önce 2 kasımda düşük yaptım tüp bebekle hamıle kalmıstım şimdi bu kadar uzun surmesı normalmı akıntım var sol kasıgımda ara ara sancı oluyor. İdrar testi 3 gun once aksam yaptım negatıf cıktı hamıle olma sansım nedır.

 63. merhaba ben 1o yıldır korunmuyorum pko hastası oldugum için hamile kalamıyorum ama 4.5 aydır düzenli adet oluyorum bu ay 7 gün geçti adeti 2 gün önce kahverengi renginde az bi kanamam oldu şuan yok sizce üstüne görme denen şey olabilirmi kilo alma baş ağrısı kolay yorulma haricinde diğer belirtiler yok

 64. aysegul dundar Reply

  Merhaba ben yaklaşık 1 aydir kkorunuyorum bu ay adetin tam 1 ay gecikti ve sonunda yeni oldum ama çok halsizlik erken yorulma doğum yerinin. Agrimasi nefes darligi oluyo neden acaba

 65. ANNA POLAT Reply

  Merhaba. Ben en son kasımın27si adet gördüm adetim 3 gün sürüyor. 12 aralık ilişkiye girdik onutum söylem benim doktorım hamile kalmak için hab vermişti oda kulanmiştim.26 aralık pembe rengi çok az olan kanama gördüm. Şu an 19şubat ben adet görmiyom test negatif gösteriyo çok beriltiler var ultrasyon göstermedi 2 ayın içinde gitim kan test vermedim çünkü korkuyorum hayır desınlar üzülürüm ?.şimdi siz bana yardım olurmusunuz.TEŞEKULER.

 66. Zeynep topaloğlu Reply

  Mrb hocam 7 yıldır hamile kalamıyorum 2 defa asılama yaptık tutmadı eşim varıkosel ameliyatı oldu çift taraflı buna rağmen yıne hamile kalamadım bize yardımcı olursanız sevinirim

 67. Selin yılmaz Reply

  Eşimle iki yıllık evliyiz ve çocuk istiyoruz adetim her ay düzenli geliyor. Bi ara doktora gttm ve bana kilo vermem gerektiğini söyledi kiloda verdim hamile kalamamamın sebebi ne olabilir. Hormonal olarakta bi sıkıntım yok bütün hormon testleri yapıldı

 68. Meraba hocam benim bir evladim var 3 yasinda evlendigim ilk ay hamile kaldim simdi ikinci olsun istiyoruz 1 bucuk sene oldu ama olmadi 🙁 myom var hocam bnde iki ay oncede dis gebelik gecirdim bu ayda 5 inde adet olmm lazimdi ben ikisinde oldum az oldum iki gun oldum kusma bas donmesi mide bulantisi bide koltuk altini gogsume baglayan yerde agrim var uste gormus olabilirmiyim dr gittim adet oldum gun bthcg yapti yok dedi gorulurmu acaba ? Cvp verirseniz sevinirim

 69. Merhaba ben 1 şubatta doğum kontrol hapini birden bıraktım ve 3 şubatta regl oldum regl günüm 25 şubattı o tarihte herhangi bir kanama olmadı mart ayında test yaptım negatif çıktı 14martta kanamam geldi ama kısa sürdü sizce ne yapmalıyım

 70. Merhaba ben 1.5 yıllık evliyim hiç korunmadan düzenli araliklarla iliskiye giriyoruz eşimle. Çocuk çok istememize rağmen olmadi doktora gittigimde süt hormonumun yüksek olduğunu söyledi ilacla duzenr girdi fakat bu kezde ilac kist olusturdu yan etki yapmis. Sogan kuru ile kistimden kurtuldum. Klomen adli hapi 2 ay ictim en son gecen ay igne yapildi. Normalde 5 gun adet goruyorum fakat bu ay hem cok koyu siyaha yakin hemde az ve pihtili bir sekilde geliyor 2 gun gordukten sonra bir gun hic gelmedi ertesi gun cok az sekilde acik pembe seklinde geldi. Sizce sebebi gebelik olusmasi midir? Yoksa başka bir nedeni olabilir mi? Ne yapmaliyim. Tesekkur ederim.

 71. Merhabalar benim adetim 10 gün geçti bu sırada testi yaptım negatif kan testi yaptırdım negatif on gün sonra adet gördüm ilk gün normal adet gibi gördüm ikinci ve üçünü günü açık kahvaltı renginde oldu ve 4 gün sürdü adetim acaba üstüne görme olabilirmi

 72. merhaba hocam bana lütfen acil cevap verin ben bir senedir evliyim her ay düzenli adet görüyordum geçen ay 18 mart adet oldum bu ay da olmadım 12 gündür geçiyor üzerinde bu gün akşama doğru tek bir leke gördüm acaba sebebi ne dir bunu sizden öğrenmek istiyorum bana yardımcı olursanız çok mutlu olur cevap bekliyorum sizden hemen

 73. Merhaba, geçen ay 14 ünde regli oldum ilk kez eşim korunmadan bu ayın 5_6_7 sinde boşaldı bi kaç gün sonra açık pembe kanama oldu tuvalete gittiğim zaman daha sonra idrarımı tutamaz oldum idrarım çok kötü kokuyordu bi sabah kalktığımda kanlı idrar geldi tahlil yaptırdık lökosit 80 çıktı bana ilaç verdi doktor kullandım ayın 16 sında adet oldum ama normal adet günlerimden çok faklı su gibi geliyor eşim bu halimden korktu… Ben bebek çok istiyorum

 74. Merhaba hocam. Regli dönemim genellikle 30 ile 35 gün arasında oluyor ve yaklaşık 6 gün sürüyor. Fakat bu son iki aydır adetime 5 6 gün kala kahverengimsi lekenme şeklinde oluyor ve 10 gün kadar sürüyor. Tuvalete çıktığım Zaman peçeteyle silince leke geliyor.sonra gün içersinde hiçbir şey olmamış gibi oluyor. Bu son adetimde 5 gün gecikti ve öncesindeyse yine 3 gün kadar kahverengimsi leke geldi sonra kesildi. Hala adet olmadım. Hamile olma ihtimalim var mı? Umarım karışık anlatmamışımdır. Şimdiden teşekkür ederim .

 75. Merhaba doktor bey ben yeni evliyim korunmasiz 2aydir iliskiye giriyorum her ay gunu gunune adet olurum ama bu ay 4gun gecikti ve her ay 8gun suren adet kanamam bu ay 4gun gecikme sonunda kanama gordum 5gun surdu ve kanamam siyah renkte az az geldi.. 2haftadir da karnimda tuhaf bir sertlik var adetim bitti ve hala sertlik var sebebi ne olabilir sizce hamilemiyim ?

 76. Merhaba nisanlimla surtunme yoluyla uzerimizde kiyafetlerimiz varken iliski yasadik bosalma olmadi ama zevk suyu benim kiyafetime azicik degmisti icimdede ic camasirim vardi bu donemde adet sokturucu kullaniyodum bittikten 7 gun sonra kanamam basladi kirmizi renkte ve pihtiliydi herzamanki gibi ancak normal miktarina gore biraz azalma var bu ustune gorme olabilirmi yada miktarinda azalma olmasinin sebebi stresten,hava degisiminden,adet sokturucu ilac kullanimindan kaynaklaniyo olabilirmi cevaplarsaniz cok sevinirim simdiden tesekkurler

 77. merhaba
  ben 23 yasinda bir yillik evliyim. eşimle bir yil boyunca hiç korunmadik geri cekilme yontemini kullandik.. adetlerim ise biraz düzensiz. bazen 21bazen 24 bazende 28 gunde bir oluyor. 1.5-2 aydir ise bebek istiyoruz. Eylül ayinin 12 sinde adet oldum bu ay 2 sinde benden pembe renkte biraz akıntı geldi ve sonra kesildi. ertesi sabah ise normal adet kanamam oldu. ama asiri kasık sancisi ve bel ağrısı yaşıyorum. acaba hamile olabilir miyim. İdrar testi yapip negatif çıkmasından korktuğum için testde yapamıyorum. bana yardimci olurmusunuz. hamile değilsem de neden kalamadim acaba?

 78. Çiğdem öz Reply

  Meraba ben çiğdem üç hafta önce evlendim ve evlendiğim sıralarda adetim yeni bitmişti ve ilişki esnasında hic korunmadım ve buğun kanamam oldu ama sanki adetle gelen kan gibi değil daha rengi açık kırmızi lütfen bilgisi olan varsa yazabilirmi

 79. Fatma yıldız Reply

  Merhaba hanımlar. İki aylık evliyim adetim normalde düzensiz değildi ve ben bu ay ilk defa on gün önceden gördüm fakat ilk günüm aşırı sancılı ve aşırı derecede koyu kırmızı renkte geldi ikinci günü durdu sadece kahveringimsi pembemsi leke geldi adet dönemim boyunca ve biteli 1 hafta oldu ve şuan benden kahveringimsi leke geldi iki gündür kasığımın sol tarafında aşırı seğirmeler hareketlenmeler var araştırdım üstüne görme die bişey varmış ve ben doktora gidemiyorum eşim bu konuda aşırı hassas test de alamıyorum yanılma payı çok yüksek die ama hamilelik belirtilerinin hepsi mevcut bende bana yardımcı olursanız sevinirim

 80. Lütfen yardimci olun.. . Evliyim bir tane oğlum var iki aydan beri korunmuyoruz eylulun 6sinda adet hastasi oldum biraz gecikti üç gün filan çok agrim olmuştu. . Bu ay yani ekimde çok ümitliydim dün koyu kahve leke geldi peceteyle sildigimde pembisi geldi bugunde adet hastasi gibi kan geldi agrim oldu biraz ara ara sizce hamilemiyimki esimle korunmuyoruz

 81. Aysun aysun Reply

  39 yaşındayım bir çocuğum var 15 eylülde korunmasiz ilişki yaşadım 21 inde adet oldum 20 ekimde adet tekrar oldum yalnız köyü renkte ve az miktarda üç gün sürdü 15 kasimda adet oldum ama iki gün sürdü…Hamile olma ihtimalim nedir

 82. Hocam partnerimle yumurtlama doneminde korunmasiz iliski yasadik icerdeyken bosalma durumu olmadi fakat zevk suyundan suphelendigimiz icin 24 saat icinde ertesi gun hapi kullandik gebelikten cok korkuyoruz sizce ihtimal nedir?

 83. Hocam benim ilk adetim eylül üçte oldum ekim ayında üçünde olmadım test yaptım pozıtif çıktı bu sefer kasımın 16 sında oldum karnımda şişme ve sağ kasığımda bi baskı var Nedeni ne olabilir

 84. Slm benimde gobegimde aşağıya doğru cizgi oluştu hamileyim dedim ama adetim geldi ne anlama geliyor boyle durumlar ve çizgi hala var beni blgilndirirsnz sevinirim

 85. 25 kasimda adet gordum bir sonraki ay yani aralikta adetin 5 gün gecikti 1 yillik evliyim ve korunmuyoruz 5 günün ardından adet gördüm ama 2 gün surdu normalde 4 veya 5 gün sürüyordu hafif koyu kirmiziydi adedimden önce 1 haftadir kasiklarimda agri vardı acaba hamilemiyim lütfen cevap verin

 86. Kız arkadaşım adetken ilişkiye girdik girdikten 1 2 fun sonra adeti kesilmiş normalde 9 gün sürerken 7 gün sürmüş ve n son kanamada ilk defa değişik bi kanla karşılaşmış hamile kalma riski var mıdır lütfen cevap verin

 87. Rümeysa Arslan Reply

  Merhaba 4 aylık evliyim,bi aydır korunmuyoruz adetim ayin 28 inde olacakti 25 inde oldu açık renkte kanamam var acaba üstüne görmüş olurmuyum

 88. mrhba bir sorum olacak benim üstüm 7 gün kirleniyor ben ve esim son gün yani 7.gün korunmasiz birlikte olduk suan adetime 11 gün kaldi hamile olabilme sansim varmi sizce?? test yapsam cikarmi??

 89. mrhba bir sorum olacak benim üstüm 7 gün kirleniyor ben ve esim son gün yani 7.gün korunmasiz birlikte olduk suan adetime 11 gün kaldi hamile olabilme sansim varmi sizce?? test yapsam cikarmi??

 90. mrhba benim adetim 7 gün süryor ben ve esim don gün yani 7.gün korunmasiz birlikte olduk suan 11 gün kaldi adetme acaba hamile.olabilormiyim test yapsam.cikarmi???

 91. Merhaba 20 aylık evliyim korunmasız iliskiye girdik.düzenli adet dönemi yasamama ragmen bu ay 4 gun adetim gecikti 5.gün cok az kanamam oldu.he zamankinden daha az ağrım oldu.hamile olabilir miyim? Uzerine görme midir ya da adet gecikmesinin baska sebebi olabilir mi

 92. Nelis sinam Reply

  Merhabalar. Eşimle iliskimizde kondom kullanmadık, icime degil ama yakin bir yerlere sperm bıraktı. ovulasyon dönemimde değildim ve ertesi gun regl oldum. Reglimin ilk gunu iki tane prozac içtim 8 saat arayla. İki gündür çok siddetli bas agrisi ve mide bulantısı çekiyorum. Duyduğuma göre hamile bayanlarda regl olabiliyormus. Hamile olma ihtimalim var midir?

 93. Mrb. Ekim ayında korunmalı ilişkiye girdim. Kondomun içine boşaldı ancak dışarıda boşaldı içimde değil. Sonrasında penisini yıkayıp korunmasız anal ilişki yaşarken penisi çıkıp vajina deliğine geldi. 16 saat içerisinde ella kullandım. Ekim kasım aralık ve ocak aylarında adetimi oldum fakat bu ay 4 gün gecikti bir de karnımda şişlik var hamilelik ihtimali var mıdır?

 94. Ayşen sezgi Reply

  Adetim 2 gün gecikmisti bende test yaptım pozitif çıktı sonraki gün kan verdim sonuçlar iki gün sonra elime geçti ve gebelik var dendi ama ben tahlili verdiğim günden sonra adet oldum kafam karıştı düşük olma ihtimali var mi sizce yarin özel hastaneye gidip tekrar kan verecemm cevaplarsanz sevinirim

 95. mrb bn adetinden önce az kanamam oldu mide bulantım baş ağrım var hamile olma ihtimalim var mı

 96. Hocam adet tarihin 3 mart nisan 7 De kanama oldu aralıklı 3 günde idrar iki çizgi çıktı ertesi gün beta hcg435 çıktı 2 gün sonra271dustu khastaneye akşam gittim 326 çıktı bir hafta sonra tekrar beta istendi ultrasonda kese gözlenmedi sonuç ne olur acaba gebelik devam ediyormu cevabınız için şimdi den teşekkürler

 97. Burcu demir Reply

  Merhaba ismim burcu dün gebelik testi yaptırdım ve beta hcg değeri 17.56 çıktı bugün ise kanama oldu adet kanaması şeklinde devam ediyor hamile olduğum soylenmisti bir sorun mu var ne yapmalıyım bilgi almak istiyorum

 98. Merhaba yumurtlama döneminde ters ilişkiye girdim 3 gün gecikti bosalma olmadi degmisse zevk suyu degmistir iki tane idrar testi yaptık çok çok silikti ikinci idrar testini yapmadan önce kasiklarım ağrıyordu ikinci idari yaparken adet oldum hala daha devam ediyor hamile miyim?

 99. GÜLENDAM KANBICAK Reply

  Benim 5gun Gecikti Adetim Ondan Sonra Basladi Normalde Hizli kanamam Olurdu Simdi Azar Azar Oluyorum Agri Oluyo Karnimda Sadece Acaba Hamilemiyim ?

 100. Seleymun Aleykum Hocam ben 6 aylik hamileyim bugun kanamam oldu normalmi cevapinizi bekliyorum

 101. İyi akşamlar hocam ben normalde düzenli adet görmüyorum bu ay tam gününde kanamam oldu fakat çok çok az ve değişik renkte bir kanama sadece bir gün oldu ertesi gün çok minik bir damla oldu adet tarihimden 4 gün önce idrar testi yaptım gebelik yoktu şuan gebe olma ihtimalim varmı

 102. Merhaba ben aynur hazira nın 10 da rengli yani hasta oldum şuan temmuzun 7 de olmam gerekirken yine 1 0da oldum ve bugün ayın 13 ü dün aksamdan beri kanamam kesildi ve bugün tekrar akşam üstü acık renkte leke geldi sadece acaba üstüne görmğş olabilirmiyim hamilelik endişesi var biraz ilk hamilelimde de olmuştu düzensşz olmam hamilrlige işaretmi bana biri lütfen yazsın

 103. Zeynep bulut Reply

  Mrb ben 1 senelik evliyim ve haziranın 19 da hasta oldum 23 de bitti bir daha ki temmuzun 15 de oldu 18 de biti ama ben hazıran ayından beri belirti gördÜm ve hasta olduma rağmen yine de mide bulantısı baş dönmesi var lütfen bana yardimci olun lütfen ..

 104. Merabalar ben 3 aylık evliyim ve evlendiğimizden beri hiç korunmasız ilişki yaşıyoruz eşimle
  Evliliğimizin ilk haftasında regl oldum baya yoğun geçti ikinci ayda gene oldum ama normal oldu sonra üzerinden 35 gün geçti regl min ve tekrar oldum ama bu sefer ilk gün az ve sancılı geçti ikinci gün baya yoğun oldum sonra az bi şekilde oldum ve 5. Gün bugün leke olarak geliyor sizce neden bu şekilde oldum acaba üstüne görme olabilirmi lütfen yazdımcı olurmusunuz ?? Teşekkür ederim

 105. Mrb. 3 aylik evliyim . Ilk adetim 15 inde 2.si 14unde 3. 11 inde olmustum bugun ayim 11i ve adet olmadim. Gogsumde agri var ve siskinligim war. Siskinligim yaklasik 10 15 gundur var. Sizce hamile olabilirmiuim.

 106. Merhaba
  Ben 34 günde bir adet oluyorum ve adetlerim 5 gün sürüyor ama bu ay 2 hafta gecikme oldu ve umutlandım.hamile kalmak için çabalıyorum.fakat iki gün gelen kahverengi akıntıdan sonra regl oldum.bu durumda ne düşünmeliyim ve yapmalıyım iyice umudumu yitirdim..

 107. Merhaba hocam ben bu ay ilk kere regli oldum basın da normal regli idi ayin sonundaki göğüslerim şişti agroyor ve ilişkide kan var normal de hiç yok ne olabilir hocam acaba 3 ay öncesi düşük yaptım hiç bir parça kalmamıştı içimde doktora gitmistim bana bir yardımcı olsanız hamilemiyim acaba

 108. Seda yagci Reply

  Ayin 31 de olmam gerekirken 4 dunde adet oldum ama olmadan once mihde bulantim canimin biseyler istemesi bas donmem cok oldu hamile olabilirmiyim yumurtlama gunumde iliski yasadim bebegim olsun istyrm cvp

 109. Merhaba hocam Ben normalde en geç 28 günde bir adet görüyordum fakat bu ay 32. Gün adet oldum ama adet görmeden 5 gün önce bir kaç damla kahverenginde lekelenme oldu ben de ve mide bulantısı, mide yanması sık sık idrara çıkma gibi durumlarda yaçıyordum 5 aylıkta evliyim ilk defa bu ay korunmadız ilişkiye girdim şuan da kapkara bir kanamam var hafif kan pıhtılarıda oldu mide bulantısı ve kasık ağrısıda şuan devam ediyor acaba hamilemiyim yardımcı olursanız çok sevinirim hacom şimdiden çok teşekkür ederim.

 110. Normalde dört gün süren adetim üç gün sürdü çok yoğun olurken bu kez her zamankinden çok daha azdi yoğunluk. Adetim beş gün gecikti beşinci gün test yaptım negatif çıktı. Üstüne görme olabilir mi ? Eğer üstüne gormeyse kaç gün sonra tekrar test yaparsam doğru sonuç alırım ?

 111. Normalde dört gün süren adetim üç gün sürdü çok yoğun olurken bu kez her zamankinden çok daha azdi yoğunluk ve üçüncü günden itibaren ara ara sancilarim oluyo. Adetim beş gün gecikti beşinci gün test yaptım negatif çıktı. Üstüne görme olabilir mi ? Eğer üstüne gormeyse kaç gün sonra tekrar test yaparsam doğru sonuç alırım ?

Write A Comment