Kızlık Zarı Nedir?

Kızlık zarı (hymen) kapalı toplumlarda bekaret ile ilişkilendirilmiş bir genital organ parçasıdır. Yapısı ağız içindeki mukozaya benzer. Kızlık zarı hemen vajinal girişte veya 1-2 cm iç kısımda bulunur. Kalınlığı 2-3 mm arasındadır. Şekli ve yapısı kadınlar arasında farklılık gösterir. En sık ortasında yuvarlak bir açıklığı bulunan halkasal himen şekli görülür. Bekaret göstergesi olan kızlık zarı kanaması ilk ilişkilerde çeşitli nedenlere bağlı %30-50 oranında görülmez. Kızlık zarı bozulduğunda çeşitli teknikler ile kızlık zarı dikimi yapılabilir. 

Kızlık Zarı Muayenesi

Kızlık zarı muayenesi jinekolojik masada yapılan görsel bir değerlendirmedir. Kızlık zarı röntgen, ultrason, BT ya da MR görüntüleme tetkikleriyle değerlendirilmez. Kızlık zarı muayenesi ancak görsel kontrolle yapılır. Kızlık zarı kontrolü, jinekolojik masada bacaklar yanlara açık şekilde yapılır. İç dudakların yanlara aralanması ile kızlık zarı vajinal girişte görülebilir. Kızlık zarı muayenesi deneyimli hekimlerce yapılabilen kolay ve kısa süren bir işlemdir. Kızlık zarı muayenesi ile kızlık zarındaki çeşitlilikler ve şekil farklılıkları görülebilir. Bazı kızlık zarı tipleri ilişkiye girememe ya da ilişkiye girmede zorlanma şeklinde kendini gösterir. 

Kızlık zarı ilişki sırasında en sık saat 5-7 hizaları arasından yırtılır. Yırtılma tek bir yerden olabileceği gibi birkaç faklı noktadan da kaynaklanabilir. Bir hafta içinde yeni gelişmiş yırtıkları tanımak kolaydır. Ancak daha eski yırtık ve bozulmaların ne zaman olduğunu tahmin edilemez. Bu yüzden kızlık zarının ne zaman bozulduğunu kızlık zarı muayenesi ile anlamak mümkün değildir.  

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı dış ortama açık bir yapı olduğundan çeşitli nedenlere bağlı zedelenebilir veya yırtılabilir. Kızlık zarı cinsel ilişki, mastürbasyon, sürtünme ile ilişki, çeşitli spor aktiviteleri (tekvando, jimnastik, futbol vs.) düşme, çarpma ve benzeri kazalar sonucu bozulabilir. 

Bozulan kızlık zarı üzerinden geçen süre ne kadar kısa olursa kalıntı doku parçaları elde etmek o kadar kolay olacaktır. Bu şekilde kalıntı parçaları kenar kısımlarından dikerek uç uca birleştirme yapmak mümkündür. Eğer kızlık zarının bozulması üzerinden uzun bir süre geçti ise vajinal girişte kalıntı doku olmayacaktır. Bu durumda kızlık zarı flep tekniği kullanılarak dikilir. Flep kızlık zarı dikiminde vajina iç duvarından kaldırılan kama şeklindeki doku parçaları kenar kısımlarından birleştirilerek kızlık zarı oluşturulur.

Kızlık zarı dikimi anestezi altında yapılan minör cerrahi bir işlemdir. Anestezi lokal veya sedasyon anestezisi şeklinde yapılır. Lokal anestezide iğne ile bölgesel uyuşturma yapılırken sedasyon anestezide kişi uyutulur. Her iki yöntemde amaç işlemin mümkün olduğunca ağrısız olmasının sağlanmasıdır. 

Kızlık zarı dikimi sonrası çoğunlukla hastanede kalmaya gerek yoktur. İşlem sonrası 1-2 saat kanama takibi ve gözlem sonrası kişi ayaktan taburcu edilir. Kalıcı teknikle dikilen kızlık zarının iyileşme süreci yaklaşık 4-6 hafta kadar sürer. Bu süre sonunda onarımı yapan doktorun iyileşmeyi kontrol etmesi istenir. Kızlık zarı dış ortama açık bir anatomik yerde bulunduğundan bazı kişilerde cerrahi iyileşme sorunları yaşanabilir. Bu yüzden dikim sonrası kontrol önemlidir. Bu kontrolde doktor gerekirse küçük ek müdahalelerde bulunabilir. 

Geçici onarım denen yöntemde ise vajinal girişe eriyebilen cerrahi ipliklerle fokal daraltma uygulanır. Bu sayede kızlık zarı kanaması sağlanabilir. Geçici onarım sonraki ilk ilişkiye en fazla 7-10 gün kala yapılır. Diğer yöntemler ise aylar öncesinden uygulanabilir.

Kızlık Zarı Dikimi Neden Yapılır?

  • Kızlık zarının ilişkiye bağlı bozulması
  • Tekvando, karete, binicilik, futbol gibi sporlar sırasında kaza sonucu bozulma
  • Mastürbasyon sırasında vajina içine parmak girişi olması
  • Vajinal girişi tutan şiddetli enfeksiyonlar sonucu kızlık zarının deforme olması
  • Transvajinal ultrason sonrası bozulması
  • Kürtaj sonrası bozulması

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürede Yapılır?

Kızlık zarı dikimi süresi geçici onarımda 15-20 dakika, kalıcı kızlık zarı dikiminde ise 15-30 dakika kadar sürer. Kızlık zarı dikimi süresini belirleyen en önemli faktörler şunlardır;

  • Zar dikim tekniği
  • Doktorun bu konudaki deneyim ve tecrübesi
  • Uygulanan anestezi türü
  • Kişinin doku natürü

Kaynak: https://www.fundayazicierol.com/antalya-kizlik-zari-dikimi 

Author

Write A Comment