Menopozda döneminde ortaya çıkan ateş basması, terleme, yüzde ve vücudun farklı alanlarında yanma, kızarma gibi belirtilerin görülmesi normaldir. Bu belirtilerin hafif olması durumunda hayat tarzında yapılacak ufak değişiklikler bu sorunların atlatılmasına yardımcı olabilir. Bu sebeple bu belirtileri hafif derecede yaşayan kadınlara bitkisel ya da hormonal tedaviler uygulanmaz.

Bu gibi durumlarda hastaya;

  • Egzersiz yapması,
  • Baharatlı besinlerden uzak durması,
  • Sıcak ortamlarda bulunmaması gibi öneriler verilir.

Bu değişimler, hastanın belirtilerinin hafiflemesine yardımcı olmaktadır. Fakat menopoz belirtilerinin şiddetli olması durumunda hormon ilaçlarına başvurulur.  Fakat bu ilaçlar, her menopoz döneminde olan kadın için uygun değildir.

Bazı hastalar bu ilaçları kullanmayı tercih etmeyebilir. Farklı sebeplerle hormon ilaçları kullanılmaz ise, bitkisel ilaçlara başvurulabilir.  Bitkisel ilaçların etki etme oranları, hormon ilaçlarından farklı olsa da hastayı rahatlatabilir.

Bitkisel ilaçlar, eczanede satılmaktadır. Ancak bu ilaçların kullanım sebebiyle yol açtığı yan etkiler herhangi bir şekilde araştırılmamıştır. Bundan dolayı da hastaların kısa vadede kullanmaları önerilmektedir. Bu ilaçlar en fazla 6 ay kullanılmalıdır. Doktor tavsiyesi dışında kullanılması sakıncalıdır. Bu sebeple doktor kontrolü olmadan kullanılması önerilmez.

Bitkisel ilaçlar, insanlara oldukça zararsız ve sağlıklı gelir. Ancak bitkisel ilaçların da yan etkileri olabilmektedir. Yanlış kısımları toplanan bitkiler ya da kimyasal maddelerin ihtiva edilmesi gibi durumlarda, oldukça zararlı olabilmektedirler. Bundan dolayı da ciddi zararlar meydana gelebilir.

Erken menopoz için Bitkisel Tedavi mevcut mudur?

Erken menopoz sorununda ilk olarak menopoza yol açan sebebin değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu sebeple de hasta, doktora danışmadan herhangi bir tedaviye başlamamalıdır. İlk olarak belirtiler, şikayetler ve erken menopoz sebebi araştırılmalıdır.

Erken menopoz sorununda menopoz sebebiyle meydana gelebilecek riskler, kadın daha genç yaştayken ortaya çıkabilmektedir. Kemik erimesi gibi menopoz kaynaklı sorunların, erken menopoz sorununda engellenmesi için çeşitli önlemlerin alınması gerekmektedir. 

Bunun için de tedavi yöntemleri planlanır. Menopoz belirtileri için kullanılan bitkisel ilaçlar, erken menopoz sorunu için de kullanılabilmektedir.

Menopoz Belirtileri İçin Kullanılan Bitkisel Çözümler

YILAN OTU

Yılan otu Türkiye’de bulunabilen bir ilaçtır. Yaygın olarak menopoz belirtileri için kullanılmaktadır. Piyasadaki adı ise Klimadynon tablettir. Bu ilaç, yılan otu bitkisinin yumru köklerinin kuru ekstresinden imal edilir. Ancak bu otun, aktarlardan temin edilmesi ve haricen kullanılması zararlıdır. Kaynatılıp içilmesi ya da vücuda sürülmesi kesinlikle faydalı değildir.

Bu şekilde kullanılması durumunda, hasta ne kadar miktar yılan otu kullandığını belirleyemez ve kullanması gerekenden az ya da fazla kullanabilir. Bu sebeple de zararları daha fazla olur.

Eczaneden satın alınacak olan formlarının ise doktorun reçete etmesi gerekir. Bunun sebebi de bu ilacın herkese uygun olmamasıdır. Karaciğer sorunlarında ya da farklı sağlık sorunlarında herhangi bir yan etkisi olabilir.

Yılan otu ilacının faydaları ise:

  • Menopoz döneminde görülen ateş basması,
  • Menopoz döneminde ortaya çıkan vajinada kuruluk,
  • Duygu durumunda değişimler,
  • Depresyon gibi belirtilerin azalmasını sağlamaktır.

Yapılan çalışmaların büyük bir kısmında menopoz belirtileri için yılan otu kullanımının oldukça faydalı olduğu belirtilmektedir. Ancak bu araştırmaların tam tersini kanıtlayan çalışmalar da mevcuttur.

FDA, yılan otunu onaylamamıştır. FDA, Amerika Birleşik Devletleri, Gıda-İlaç Onay Komitesidir. Bu komite tarafından yılan otu, belirsizler listesine alınmıştır. Almanya’da ise,ilacın 6 ay süre ile kullanımı onaylanmıştır.

6 aydan daha uzun kullanılması önerilmez.

Menopoz belirtileri için melek otu kökü

Melek otu kökü Çin’de bulunan bir ottur. Etkileri östrojene benzer. Bu sebeple de menopoz belirtileri için faydalı olduğu söylenmektedir. Yan etkileri konusunda herhangi bir araştırma bulunmamaktadır. Bundan dolayı da doktorlar tarafından önerilmemektedir.

MENOPOZ DÖNEMİ İÇİN E VİTAMİNİ

E vitamini konusunda yapılan çalışmalardan bazıları menopoz belirtilerini hafifletmek için E vitamini kullanımının işe yaradığını göstermiştir.

Ancak yapılan bazı çalışmalar da bunun tam aksini iddia etmiştir. Bundan dolayı da doktor tavsiyesi olmadan kullanılması oldukça sakıncalıdır.

Bunların dışında internette ya da televizyonda menopoz belirtilerinin hafiflemesine yardım edeceği iddia edilen ilaçlar, kürler, şifalı bitkiler olabilir. Bunlara tabir etmeyiniz. Doktor tavsiyesi olmadan onaylı ilaçları dahi kullanmanız oldukça sakıncalıdır. Bu sebeple de bilinçsiz şekilde ilaç ya da bitki kullanmayınız. Kansere gidebilecek kadar ciddi sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Write A Comment