Menopoz tanısı için yapılan hormon testleri ne zaman uygulanır?

Menopoz dönemine girdiğinden şüphelenen kadınlar için durumu kesinleştirmek için çeşitli testler yapılır. Yapılan hormon testleri; adetin 3. Gün uygulanan kan tahlilleri ile yapılmaktadır. Bu testin yapılması aşamasında hastanın aç ya da tok olması fark etmemektedir. Şayet kadın adet görmüyor ise, hormon tahlilinin herhangi bir gün yapılması mümkündür.

Menopozu teşhis etmek için yapılabilen hormon testleri ise:

 • FSH

Menopozun tanı alabilmesi için en önemli test, FSH hormonudur. FSH hormonunun salgılanması, hipofiz denilen beyin bölgesinden yapılır. Bu hormon, yumurtalıkları etkiler bu sayede de yumurtaların (foliküllerin) büyümesine yardım eder. Bu alandan da östrojen hormonlarının salgılanmasına yardım eder.

Menopoz öncesi dönemde hastanın adetin üçüncü günü FSH hormonuna bakılır. FSH düzeyi bu dönemde 20’nin altında olmaktadır. FSH değerinin 10’un altında çıkması durumunda yumurtalık rezervlerinin iyi olduğu ve östrojen hormonu üretiminin devam ettiği anlaşılır.  Değerlerin 10’un üzerinde çıkması yumurtalık rezervlerinin yavaş yavaş azaldığını bildirir.

Değerlerin 15-20 arasındaki çıkması ise menopoz dönemine yaklaşıldığını gösterir. Çoğunlukla bu dönemde adetler seyrekleşir.Bunun dışında FSH değerlerinin 30’un üzerinde çıkması menopoza tamamen girildiğini gösterir. Kadın, bu aşamadan sonra adet görmez.

Adetin 3. günü ya da ilk günleri dışında adet dönemi başladıktan çok sonra ya da kanamanın yaklaştığı süreçlerde FSH seviyeleri yüksek çıkabilir. Bundan dolayı da menopoz araştırması için kullanılması tercih edilmez.

 • ÖSTROJEN

Menopoz döneminde östrojen hormonunda azalma meydana gelir. Östrojen hormonu, yumurtalıklar tarafından üretilen bir hormondur. Menopoz döneminin başlaması ile beraber, yumurtalıklarda (overlerde) yumurta büyümesi ve yumurtlama (ovulasyon) durur. Bu sebeple de östrojen hormonunda azalma meydana gelir.

Menopoza girmeden önce adetin 3. günü östrojen hormon düzeyi: 25-140 pg/ml arasında çıkmaktadır.  Adet döneminin ortasında ya da adet kanamasının başlayacağı süreçlerde östrojen hormonu yükselebilir.  Adetin 3. günü yapılan değerlendirme menopoz tanısı için oldukça önemlidir.

Östrojen hormon seviyesi menopoz teşhisi bakımından FSH ile kıyaslandığında daha az öneme sahiptir.

Örnek vermek gerekirse adetin 3. günü kanda hormon değerleri araştırılan bir kadında östrojen hormonu seviyeleri düşük olabilir ancak FSH hormonunda yükselme söz konusu değilse menopoz söz konusu olmaz.

 • LH

Menopoz döneminden önce bir kadında adetin 3. günü LH değerlerine bakılır. Bu dönemde bakılan LH değerleri: 5-20 mlU/ml arasında çıkmaktadır. Menopoza girildiği zaman LH değerleri artar. Fakat LH değerleri FSH değerlerine göre daha geç artmaya başlar.

Ancak bu değerler menopoz döneminde teşhis için kullanılmamaktadır.

 • İNHİBİN B

İnhibin B, beyinden salgılanan FSH hormonunun baskılanmasına yardım eder. Menopoz döneminin yaklaşması ile beraber yumurtalıklardan inhibin-B hormonunun salgılanması azalır.

Ancak bu hormonun azalması menopoz teşhisi için kullanılmaz.

 • TESTOSTERON ve PROGESTERON

Testosteron ve Progesteron hormonları menopoz dönemlerinde azalırlar. Ancak bu hormonların azalması menopoz teşhisi için yeterli değildir.

 • HCG

HCG hormonu ile kanda gebelik kontrol edilir. HCG hormonu, kadının yaş alması ile birlikte yükselişe geçer. Bundan dolayı da 40 yaş üzerinde olan kadınlarda hafif yükseklik çıkabilir. Bu sebeple de hamilelik şüphesi söz konusu olabilir. Menopoz ardından ise bu hormon gene artış göstermektedir. Ancak menopoz teşhisi için kullanılan bir yöntem değildir.

Menopozun yaklaştığı dönemlerde meydana gelen hormonal değişimler:

Menopoz dönemine yaklaşıldığı süreç, menopoz belirtilerinin görülmeye başladığı geçiş sürecidir. Türkiye’de kadınların menopoz yaşı 45-49 arasındadır. Çoğunlukla 45 yaşlarında menopoz dönemi başlar.

Menopoz dönemi yaklaştığı zaman vücutta çeşitli değişimler meydana gelir:

 • Menopoz döneminin yaklaştığı süreçte ilk olarak meydana gelen değişim FSH hormonunda oluşan yükseliştir.
 • Bu süreçte östrojen hormonunda azalma meydana gelmeyebilir. Östrojende hormonunda meydana gelen düşüş, menopoz dönemine tam anlamıyla girildiği zaman bu değişim yaşanır.
 • Bundan dolayı menopoza yaklaşıldığı dönemlerde ortaya çıkan FSH hormonu artması dolayısıyla östrojen hormonu azalması olmamaktadır. İnhibin B hormonunda azalma söz konusudur. FSH hormonunun artması sebebiyle östrojen hormonu artabilir.

 

4 Comments

 1. Arzu Atatepe Reply

  s.a. Hocam ben geçtiğimiz ağustos ta sizde 2. tüp denemesini yapmıştık sonuç negatif oldu testi 24 de yaptım 31 nde adet gördüm eylül ayı lekelenme şeklinde devam etti ekim de adet söktürücü aldım tarlusal pek işe yaramadı. kasım aralık hiç olmadım doktora gittim kastamonu ya süleyman öztürk e muayenede bir sorun çıkmadı tüplerimin olmamasına rağmen gebelik testi yaptı doğal olarak negatif çıktı bir test daha istedi bu test ankarada yapılıyormuş sonucu 10’15 gün içinde çıkar dedi ama netestidir ismini bilmiyorum sanırım erken menopoz durumuna bakılan hormon tesi. oda adet söktürücü verdi henüz kullanmaya başladım hocam ben mart sonu gibi 3. tedaviyi düş

 2. Hayırlı akşamlar hocam benim size bi sorum olacaktı yardımcı olursanız sevinirim. Fsh hormonum yüksek ilaçla âdet görüyorum menopoza girdin diyorlar doktorlar.bunun geri dönüşü olamaz mı

  • Mustafa Olkun Reply

   Merhaba,
   Vajendeki genişleme cinsel birliktelikten alınan hazzın azalmasına, pelvik organlarda sarkmalara ve buna bağlı olarak idrar kaçırma şikayetlerine, dışkılama alışkanlıklarında değişikliklere neden olabilmektedir. Vajen estetiği ameliyatlarında amaç bireyin özgüveninin artması, cinsel birliktelikten karşılıklı olarak zevk alınmasının sağlanması, vajenden cinsel birliktelik esnasında hava sıkışmasına bağlı oluşan bazı seslerin önlenmesidir. İdrar kaçırma şikayetinize, vajendeki genişleme şikayetinize ve epizyotomi skarınıza yönelik olarak vajinoplasti benzeri estetik ameliyatlarla çözüm bulunabilmektedir. Bu ameliyatlar tecrübeli bir ürojinekolog tarafından yapıldığında cerrahi riskler ve komplikasyonlar daha az olmaktadır. Her ameliyatta olduğu gibi ameliyat başarısındaki en önemli unsur ameliyatı gerçekleştiren jinekoloğun cerrahi tecrübe ve bilgisidir. Bu alanda uzmanlaşmış ve deneyimli bir hekime başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • slm asiye boşver ilacı geri dönüşümü beyninde ben 7 yıl hiç adet olmadım menepoz dediler bana yasmin ilacını verdiler 1 yıl içtim son ra bıraktım 6 yıl boyunca hiç adet olmadım dr menepoz asla cocugun olmaz yumurtan yok dedıler büysürü test yaptılar özel hastanede devlet hastaneside herkes şuanda ikizlere hamileyim bebeklerim gayet saglıklı 7 aylık gebeyim ve ben bana menepoz lusun diyen tüm dr ların yanına gittim tıp okumuşlar hiçbişey bildikleri yok yumurtan yokkk dediler bana asla anne olamassın 38 yaşındayım ve anne adayıyım korkma evrenin güçüne inan bırak gerisini

Write A Comment