Normal yollarla doğum gerçekleştirmiş anneler 24 saat içinde hastaneden taburcu edilerek evlerine gidebilmektedir. Şayet annede herhangi bir risk taşıyan durum fark edilirse bu süre biraz uzayabilir. Ancak annede herhangi bir sağlık problemi yoksa, bebeğiyle birlikte 24 saat içinde evine gidebilir. Annenin doğumdan sonraki ilk 6 haftalık sürecine de lohusalık dönemi denir. Lohusalık döneminde annenin dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır. Annenin dikkat etmesi gereken bu noktalar hem kendisi hem de bebeği için daha rahat bir 40 gün geçirmesine yardımcı olacaktır. Annenin, birazdan söyleyeceğimiz olan hususlara dikkat etmesi onun daha rahat bir lohusalık dönemi geçirmesini sağlayarak bağışıklık sisteminin de korumasına yardımcı olacaktır. Ayrıca anne uyacağı bu tavsiyeler ile kendisini psikolojik olarak daha güçlü de hissedecektir.

Normal doğum yapan annelere tavsiyeler

 • Normal doğum esnasında şayet anneye epizyotomi (doğum kesisi) yapılmışsa bu bölgedeki dikişlerin temizliği ve bakımı kesinlikle ihmal edilmemelidir. Bu bölgedeki dikişlerin açılmaması için anne, evinde yapacağı hareketlere dikkat etmelidir. Ani hareketler dikişlerin açılmasına sebebiyet vereceği için anne, ani hareketlerden olabildiğince kaçınmalıdır. Ayrıca anne dikişler geçene kadar uzun süre ayakta da kalmamalıdır. Normal doğum sonrasında epizyotomi uygulanmış kişilere atılan dikişlerin kendiliğinde erime özelliği vardır. Bu yüzden doktor aksi bir durum belirtmedikçe dikişlerin alınmasına gerek yoktur. Bir süre sonra dikişler kendiliğinden ortadan kaybolacaktır.
 • Anne normal doğum sonrasında hastaneden çıkıp evine döndükten 1 hafta sonra tekrar doktor kontrolüne gitmelidir. Bu ilk kontrol oldukça önemlidir. Göğüs çatlakları, epizyotomi, rahim kanaması ve emzirme bozukluğu gibi durumlar bu muayene sonrası ortaya çıkarılarak gerekli önlemler alınır.
 • Bebeğin doğumdan sonra, anne sütüne ihtiyacı vardır. Anne sütü hem annenin sağlığı hem de bebeğin gelişimi açısından çok önemlidir. Bebek ilk altı ay boyunca sadece anne sütüyle beslenmelidir. Annenin bebeği emzirdiği süreçte hamilelik döneminde aldığı kiloları vermesi de kolaylaşır. Anne sütü alan bebek, ilk altı ay boyunca gelişimini sağlıklı bir şekilde sürdürür.
 • Annenin, doğumdan sonra istirahat etmesi gerekir.  Anne uyku ihtiyacını da bebeğinin uyuduğu anlarda kendisi de uyuyarak rahatlıkla karşılayabilir. Özellikle doğumdan sonraki 1 ay boyunca annenin evde temizlik gibi eylemlerden kaçınması gerekir. Şayet anne uykusunu yeterli ölçüde almazsa bağışıklık sistemi önemli ölçüde zayıflar. Bu yüzden doğum sonrası annelerin dinlenmesi çok önemlidir.
 • Doğumdan sonra anneye doktoru tarafından ilaç yazılabilir. Bu ilaçların anne tarafından evde düzenli olarak kullanılması gerekir. İlaçlar, doktor önerisinde ve kontrolünde kullanıldığı taktirde anne sütüne karışma ihtimali yoktur.
 • Anne, doğumdan sonra hızlı bir şekilde iyileşerek ayağa kalkar. Hamilelik döneminde aldığı fazla kilolardan hafif ve kısa mesafe yürüyüşleriyle kurtulabilir. Yürümek, anneyi de rahatlatacağı için fazla kilolardan kısa sürede kurtulmasını kolaylaştıracaktır.
 • Normal doğum yapmış annelerin löşi kanamaları olacaktır. Löşi kanaması doğumdan sonra 1 ay kadar görülen bir vajinal kanamadır. Bu kanamalar için anne ped kullanabilir. Ancak tampon kullanması kesinlikle tavsiye edilmez.
 • Yeni doğum yapmış bir annenin adet görmeye başlaması, 6 ay ile 1 yıl arasında gerçekleşir. Ortalama bu süre 6 aydır. Doğumdan sonra anneler genellikle ilk adetlerini 6. ayda görürler. Şayet anne düzensiz bir şekilde bebeğini emziriyorsa doğumdan sonraki ilk üç ay içerisinde adet görmesi mümkündür.
 • Normal doğumdan sonra cinsel ilişkinin yaşanabilmesi için en az 1 aylık süreç geçmesi gerekir. Ancak doğumda epizyotomi uygulanmış anneler için bu süreç biraz daha uzayabilir.

7 Comments

 1. Vildan kara Reply

  Merhaba ben beş yıl önce normal doğum la bir erkek bebek dünyaya getirdim ve dogum sonrası menopoza girdim bir bebek daha istiyoruz hangi doktora gitimse mümkün degil diyorlar ne yapabilirim

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Muayene yapılılıp bazı hormon tahlilleriniz(FSH, AMH) gözden geçirildikten sonra bu konuda size danışmanlık verilmesi daha doğru bir yaklaşım olur. Size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına tahlil sonuçlarınız ile başvurmanızdır.
   Anne adayının yumurtalıklarının işlevini yitirmesi ve doğurganlığın ortadan kalkması gibi durumlarda, bir başka hastadan yumurta sağlanarak ve eşinizin spermleri kullanılarak tüp bebek tedavi yönteminin uygulanması söz konusu olabilmektedir. Günümüzde çoğu merkeze göre başarı değişkenlik gösterse de, genel olarak yumurta donasyonu işlemi başarı oranı yüksek bir tedavidir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • 20 gün önce normal doğum yaptım ve dikislerim açıldı doktor a gittim kremle kapanmasını sağladı şimdi enfeksiyon kaptı ne yapmam gerekir

 2. Dogum sonrasi rahim genislemesi sonucu ne yapabilirim herangi ilacla daralma sansi varmi

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Bebek doğduktan hemen sonra rahim gebelikteki 20. haftada olan boyutuna iner. Doğumdan sonraki 1.haftada 12. gebelik haftasındaki büyüklüğüne dönen rahim, doğum sonrası 6. haftada gebelik öncesi büyüklüğüne geri döner. Emzirmek bu süreçte rahimin toparlanmasına yardımcı olan bir aktivitedir. Rahim kasılmalarını arttırarak bunu kolaylaştıran ilaçlar olmakla birlikte aşırı kanama olmaması halinde bu tip ilaçlar kullanılmamaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 3. Merhaba doktor bey ben üç ay önce normal doğum yaptım korunma olarak üç aylık iğne kullanıyorum ama
  nette hormonları etkilediğini okudum,birde sütü artırdığı için prolaktin hormonundan dolayı isteksizlik oluyor, tekrar iğne için bu hafta gidecem 3 ay sonra doğum kontrol hapı kullansam sütü azaltır mi teşekkürler

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Emzirme döneminde olmanız nedeniyle kullanabileceğiniz doğum kontrol yöntemleri: 3 aylık iğneler, sadece progesteron içeren doğum kontrol hapları, cilt altı implantlar, rahim içi araçlar ( bakırlı RİA yada hormonlu RİA), bariyer yöntemler (kondom, diyafram) şeklindedir. Diğer doğum kontrol yöntemleri; vajen içi fitil ve kremler, geri çekme yöntemleri (coitus interruptus) ise koruyuculukları daha az olan yöntemlerdir. Emzirme döneminde kombine doğum kontrol haplarının alınması uygun değildir. Çünkü anne sütünün miktarını azaltabilirler ve kalitesinde değişikliğe neden olabilirler. Ayrıca doğum kontrol hapları 4. aydan önce kullanıldığında bu dönemde pıhtılaşmaya eğilimin artması nedeniyle damar tıkanıklığı riskinizde artışa neden olabilir. Acil kontrasepsiyon amacıyla kullanılan ilaçlar ise anne sütüne geçer. Tabletlerin alımından sonraki 1 hafta boyunca bebek emzirilmesi önerilmemektedir. Bu süre boyunca sütünüzün kesilmemesi için sütünüzü pompalamalı ve atmalısınız. Bahsetmiş olduğum üzere gebelikten korunmak adına kullanılabilecek pek çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemlerden hangisinin sizin için en uygun yöntem olduğuna karar verilebilmesi için jinekolojik muayenenizin yapılarak yöntemlere uyumunuzun değerlendirilmesi gerekmektedir. Bu nedenle size önerim takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

Write A Comment