Orgazm Nedir? 

Orgazm, cinsel uyarılma sonucunda beynin verdiği yanıt olarak tanımlanabilir. Sevişme aşamasında cinsel açıdan uyarımın sonunda vajina istemsiz olarak kasılmaktadır. Kadınların orgazmı daha karışık ve komplike bir durum olduğundan ise günümüzde bile halen tartışılan bir konudur. Kadınların orgazma ulaşması oldukça komplikedir ancak imkansız değildir. Özellikle baskı altında olan ya da toplum açısından kapalı bir toplum yapısına sahip alanlarda yetişen kadınlarda orgazm olamama sorunu daha yaygın olarak görülmektedir. Bu noktada bilinmesi gereken, her kadının biyolojik olarak orgazma ulaşabilecek bir yapısının olduğu ancak bunun tamamen beyinsel olduğudur. Erkeklerde durum daha mekanik iken, kadınlar fiziksel olarak cinsel uyarım almış olsalar dahi şayet gerçekleşen durumdan hoşlanmıyor ise ya da korku, kaygı gibi durumlar söz konusu ise orgazm olmaz.

Kadınlar Erkeklerden Daha Yoğun Orgazm Yaşar!

Kadınlar ilişki sırasında ya da mastürbasyon aşamasında üst üstte ya da kısa aralıklarla orgazm yaşama şansına sahiptir. Ancak erkekler bir kere orgazm olduktan sonra belirli bir süre bekleyip ancak ondan sonra yeniden orgazm olma durumundadır.

Bunun dışında kadınlar herhangi bir fiziksel temas olmasa dahi hayal ve düşünceler ile orgazma ulaşabilirler. Bu aşamada dahi kadınların orgazmın fiziksel olarak mekanik bir uyarımdan çok düşünce ve beyin ile daha yakından ilgili olduğu anlaşılabilir.

Ancak bir erkeğin orgazma ulaşabilmesi için penise yapılan bir uyarım olması şarttır.

Kadınlar boşalır mı?

Erkekler gibi kadınlar da cinsel uyarım neticesinde boşalma yaşamaktadır. Mastürbasyon ya da cinsel ilişki neticesinde vajinadan gelen sıvı ile orgazma ulaşıldığı anlaşılabilir.

Cinsel uyarı nedir?

İnsanların beyni, cinsel uyarıları genital bölgeleri aracılığı ile alır. Bunun neticesinde de kişisel arzular ve öğrenilmiş deneyimler ile vücut buna cevap verir. Kadınlarda cinsel uyarı ve bunun neticesinde yaşanan orgazm, herhangi bir fiziksel uyarım olmadan da yaşanabilir. Yani, kadınlar yalnızca düşünce yolu ile orgazma ulaşabilmektedir.  Günümüzde herhangi bir sağlık ya da psikolojik sorunu olmayan her erkek orgazma ulaşabilirken, orgazma ulaşabilen kadınların sayısı oldukça enderdir. Ancak orgazm olma, kadınların öğrendiği bir reflekstir. Cinsel terapi ile ya da kazanılan deneyimlerle kadın orgazm olmayı öğrenebilir.

Kadınlar nasıl orgazm olur?

Cinsel uyarım sırasında bir gerilim oluşur ve bu gerilim bir yerden sonra ani olarak boşalır. Orgazm sırasında hafif bir bilinç bulanıklığı yaşanabilir. Kadınların büyük bir kısmı ise uyku sırasında orgazm olmaktadır.

Kadınlarda orgazm olmayı kolaylaştıran faktörler nelerdir?

 • Klitoris orgazmı sağlamaya çalışmak ve  klitorisi uyarmak
 • Meme ve meme uçlarının uyarımını yapmak
 • Çeşitli fanteziler ya da hayal kurma
 • Hipnoz gibi faktörlerle orgazm olma kolaylaştırılabilir.

Kadınlar orgazm olduklarını nasıl anlarlar?

Kadınların bir kısmı da orgazm olabilirken bunu fark etmekte güçlük çekebilir. Orgazmın en önemli belirtilerinden biri, kadının sakinleşmesidir. Kadınlar çeşitli filmlerde ya da görüntülerde gördüğü aşırı ve abartılı orgazmı yaşamadıkları için orgazm olmadıklarını düşünebilir. Ancak orgazmın yoğunluğu tamamen kişiye ve cinsel ilişkiye bağlıdır. Bu sebeple yaşanan orgazmı fark etmemek mümkündür.

Orgazm belirtileri ise:

 • Vajinanın iç dudaklarının pembeden kırmızıya dönmesi
 • Vajinada meydana gelen ritmik kasılmalar (pelvik çizgili kaslar)
 • Rahim kasının kasılması
 • Anal sfinkter kasılması
 • Süt hormonu salınımı

  Orgazm yaşandıktan sonraki belirtiler:

 • Meme uçlarında rengin giderek soluklaşması
 • Vajinal nabız dolgunluğunda artış
 • Kadının sakinleşmesi, kısa bir süre boyunca cinsel ilişki arzulamaması

Orgazm olmanın biyolojik belirtileri:

 • Orgazm olduktan sonra, klitoristte kabarma meydana gelir.
 • Vajinanın büyük dudaklarında incelme görülür.
 • Vajinanın küçük dudaklarında genişleme ve renk değişimleri gözlemlenir.
 • Vajinaya giden kan aşısı artar.
 • Pelvik çizgili kas kasılmaları sebebiyle dışta üçte birlik bölümde (orgazmik platform) ritmik kasılmalar mevcuttur.
 • Rahim, pelvise doğru yükselir. Düz kaslar, bir anda kasılır.
 • Rahim ağzı orgazmdan sonra yaklaşık olarak 30 dakika kadar genişler.

Orgazma ulaşmanın diğer belirtileri ise:

 • Orgazm başlarken kadının solunum hızı maksimumdadır.
 • Kan basıncı orgazma başlarken en yüksek seviyededir. Daha sonra ise gittikçe azalır.
 • Kalp hızı da aynı şekilde orgazma başlarken en yüksek seviyede iken daha sonra azalır.
 • Orgazm sırasında kadınlar ateş basmasına benzer bir his yaşar. Cilt kızarıklığı meydana gelir.
 • Orgazm sırasında kadınların sırt, bel ve göğüs bölgesi terlemeye başlar.
 • Memelerde ise +0,5-1 cm uzama, +0,25-0,5 cm’lik tabanda genişleme meydana gelir.
 • Meme uçlarında meydana gelen kızarıklar hızla azalır. Meme uçları buruşur. Şayet kadın orgazm olmaz ise meme uçları daha yavaş küçülmeye başlar ve buruşma meydana gelmez.
 • Kadınlar orgazm olurken kontrol edemedikleri iniltiler çıkarmaktadır.

Hamile kalabilmek için orgazm olmak gerekir mi?

Gebe kalabilmek için orgazm olmak gerekmez. Orgazm gerçekleşmeden de gebe kalınabilir. Ancak yapılan araştırmalar, orgazm olmanın gebe kalmayı kolaylaştırdığını ortaya koymaktadır.

12 Comments

 1. Merhaba hocam biz eşimle bi aydır evliyiz ama ilişkiye giremiyoruz ben orgazm oluyorum o da ereksiyon
  oluyor ama yine de cinsel birliktelik olmuyor ne yapmamızı önerirsiniz.

  • Merhaba,
   Size önerim cinsel problemler ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanın ve bir üroloğun muayenesi sonrasında sizde ve eşinizde yapısal bir sorun saptanmadı ise eşiniz ile birlikte cinsel problemler alanında uzmanlaşmış bir psikiyatri uzmanına başvurmandır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Cinsel işlevler sinir sitemi, genital organlar ve tüm bedenin katıldığı, salgılanan hormonlar ve kimyasal maddelerin etkisi altında ortaya çıkan bir süreçtir. Gelenek ve kültürden çok fazla etkilenen bir konudur. Boşalma olarak ifade ettiğiniz orgazm olma hali ise bu durum psikolojik, hormonal dengesizlik ya da tedavi gibi fiziksel durumlardan da etkilenebilmektedir. Orgazm olamama gibi şikayetlerle baş vuran kadınların %1’inde gerçekten bedensel bir problem saptanırken %99’luk kesimin problemi tamamen psikolojiktir. Erkekler çok kısa sürelerde orgazm olabilirken kadınlar için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre kadının ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazır olduğu ile ve ilişkide kadının duyarlı bölgelerinin ne kadar uyarıldığıyla ilgilidir. Yeterince hazır olunmadan ilişkiye başlandığında genital bölgenin gevşemesi ve kayganlaşması yetersiz olduğundan ilişki kadın için tatsız bir deneyime dönüşebilmektedir. Erojen bölgelerin uyarılması da (meme ucu, kulak arkası, bacak iç yüzü, klitoris) kadının ilişkiye daha hazır olması sağlayarak orgazm olmasını kolaylaştırmaktadır. Bazı kadınlar vajinal yoldan orgazm olamamaktadır. Vajinal orgazm öğrenilmesi gereken bir orgazm türüdür. Vajinal orgazm olunamadığında ilişkinin herhangi bir zamanında kadının direkt klitoris uyarısıyla orgazm olması sağlanabilir. Bu anormal bir durum değildir. Her kadının anatomik yapısı farklı olduğundan çiftler partnerine en çok hangi pozisyonda uyarıldığını hissettirmeli ya da direkt söylemelidir.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 2. Kadınlar da boşalma kasılmalardan ibaret olabilir mi dışarıya sıvı akışı olmuyorsa boşalma olmuyor mu?

 3. Merhaba benim bir sorum olacakti ben 2.5 yillikevliyim ve simdiye kadar hic orgazm
  olamadim acaba bende hormon eksikligi mi var ne yapmam lazım

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,

   Cinsel işlevler sinir sitemi, genital organlar ve tüm bedenin katıldığı, salgılanan hormonlar ve kimyasal maddelerin etkisi altında ortaya çıkan bir süreçtir. Gelenek ve kültürden çok fazla etkilenen bir konudur. Orgazm olma hali ise psikolojik, hormonal dengesizlik ya da tedavi gibi fiziksel durumlardan da etkilenebilmektedir. Orgazm olamama gibi şikayetlerle baş vuran kadınların %1’inde gerçekten bedensel bir problem saptanırken %99’luk kesimin problemi tamamen psikolojiktir. Bu nedenle öncelikle size önerim cinsel işlev bozuklukları ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve mevcut sorununuza neden olabilecek anatomik ya da hormonal bir dengesizlik olup olmadığının araştırılmasıdır. Erkekler çok kısa sürelerde orgazm olabilirken kadınlar için orgazm olabilme süresi çok daha uzundur. Bu süre kadının ilişkiye ruhsal ve fiziksel olarak ne kadar hazır olduğu ile ve ilişkide kadının duyarlı bölgelerinin ne kadar uyarıldığıyla ilgilidir. Yeterince hazır olunmadan ilişkiye başlandığında genital bölgenin gevşemesi ve kayganlaşması yetersiz olduğundan ilişki kadın için tatsız bir deneyime dönüşebilmektedir. Erojen bölgelerin uyarılması da (meme ucu, kulak arkası, bacak iç yüzü, klitoris) kadının ilişkiye daha hazır olması sağlayarak orgazm olmasını kolaylaştırmaktadır. Bazı kadınlar vajinal yoldan orgazm olamamaktadır. Vajinal orgazm öğrenilmesi gereken bir orgazm türüdür. Vajinal orgazm olunamadığında ilişkinin herhangi bir zamanında kadının direkt klitoris uyarısıyla orgazm olması sağlanabilir. Bu anormal bir durum değildir. Her kadının anatomik yapısı farklı olduğundan çiftler partnerine en çok hangi pozisyonda uyarıldığını hissettirmeli ya da direkt söylemelidir.

 4. Hocam kolay gelsin ben 3 aylık evliyim ilişkiye girdiğimizde ben bilmiyorum bosaliyomuyum bosalmiyorum ve hissetmiyorum bide zevk alamıyorum bunun sebebi nedir 😕

 5. Merhabalar benim vajinal orgazm yaşayamama gibi bi sorunum var. Klitoris orgazmı gayet rahat yaşarken ilişki sırasında birleşmeden hiçbir zevk almıyorum. Herhangi bir hastalığım veya ilişkiye önyargım da yok sizce sebebi ne olabilir bu durum beni çok rahatsız ediyor

 6. Hocam öerhaba benım erkek arkadasımla 6 yıllık bı ılişkim var ve lıseden beri beraberiz yatakta oldukça iyi ve bende daha fazla iyi olmak istiyorım cinsel anlmda bırbırımızı cok sevıyoruz ama ben onun yatakta daha fazla mutlu etmek istiyorum ne onerbılırsınız

 7. Hocam ben 26 yasinda genc bir erkegim erkek orgazmi ile kadin orgazmi arasindaki farki ogrenmek istiyorum ve kadin orgazminin beyinsel oldugunu ve dusuncelerle mumkun oldugunu erkegin ise mekanik bir islev sonucunda oldugu yorumunu gordum. Erkeklerde mental olarak orgazm yasayamazlar mi? Veya uyku sirasindaki ruyalanma dedigimiz tabir bu degil midir.

 8. hocam benim eşim bana diyor ki sen hiç romantik değilsin çunku ilişki sırasında ben hiç bişey yapmiyorum sadece eşim yapiyor ama soreki olarak bana diyor sen niye benimle ilgilenmiyorsun ne yapmam lazim

Write A Comment