Pelvik İnflamatuvar Hastalık (PID) Nedir?

 

Pelvik inflamatuvar hastalık (PID) dişi üreme organları enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşan bakteriler vajinanızdan rahme, fallop tüplerine veya yumurtalıklarına yayıldığında ortaya çıkar.

 

Pelvik inflamatuvar hastalık genellikle hiçbir belirti veya semptom göstermez. Sonuç olarak, sorununuz olduğunu ve tedavi gerektiğini fark etmeyebilirsiniz. Eğer gebe kalmakta sorun yaşıyorsanız veya kronik pelvik ağrı sorunundan muzdaripseniz, bu durum tespit edilebilir.

 

Pelvik İnflamatuvar Hastalık (PID) Belirtileri Nelerdir?

Pelvik inflamatuvar hastalık belirtileri ve semptomları aşağıdakileri içerebilir:

 

 • Alt karın ve pelviste ağrı
 • Hoş olmayan bir koku ile görülen ağır vajinal akıntı
 • Anormal uterin kanama, özellikle ilişki sırasında veya sonrasında veya adet döngüsü arasında görülür
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı veya kanama
 • Ateş, bazen titreme ile
 • Ağrılı veya zor idrara çıkma

 

Pelvik inflamatuvar hastalık sadece hafif belirti ve semptomlara neden olabilir ya da hiç belirti olmayabilir. Ciddi olduğunda; ateş, titreme, şiddetli alt karın ya da pelvik ağrıya neden olabilir.

 

Ne Zaman Doktora Görünmek Gerekir?

Aşağıdaki durumlarda doktorunuza başvurun veya acil tıbbi yardım alın:

 

 • Karında azalmayan şiddetli ağrı
 • Mide bulantısı ve kusma
 • 3 dereceden daha yüksek seyreden ateş
 • Azalmayan vajinal akıntı

 

Belirtileriniz ve şikayetleriniz devam ederse ve eğer şiddetli değilse bile, doktorunuza en kısa zamanda görünmekte fayda vardır. Vajinal akıntı, kokulu akıntı, ağrılı idrara çıkma veya adet dönemleri arasında kanama; cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon ile ilişkili olabilir. Bu belirtiler ve semptomlar ortaya çıkarsa, seks yapmayı bırakın ve hemen doktorunuza görünün. Cinsel yolla bulaşan hastalık tedavisi, pelvik inflamatuvar hastalığı önlemeye yardımcı olabilir.

 

Pelvik İnflamatuvar Hastalık Nedenleri Nelerdir?

Birçok bakteri türü pelvik inflamatuvar hastalığa neden olabilir, ancak gonore veya klamidya enfeksiyonları en yaygın olanıdır. Bu bakteriler genellikle korunmasız cinsel ilişki sırasında geçecektir.

 

Daha az sıklıkla bakteri, serviksin yarattığı normal bariyer bozulduğu zaman üreme sisteminize girebilir. Bu, doğum, düşük veya kürtaj sonrası olabilir.

 

Pelvik İnflamatuvar Hastalık İçin Risk Faktörleri Nelerdir?

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bir dizi faktör pelvik inflamatuvar hastalık riskinizi artırabilir:

 

 • 25 yaşından küçük, cinsel olarak aktif bir kadın olmak
 • Birden fazla cinsel partnere sahip olmak
 • Birden fazla seks partneri olan bir kişi ile cinsel ilişki yaşamak
 • Prezervatifsiz seks yapmak
 • Vajinadaki zararlı bakterilere karşı dengeyi bozan ve semptomları maskeleyebilen bir şekilde yıkanmak
 • Ailede pelvik inflamatuvar hastalık öyküsü veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyonu olan varsa

 

Çoğu uzman artık, intrauterin spiral (RİA) takılmasının pelvik inflamatuvar hastalık riskini artırmayacağı konusunda hemfikirdir. Herhangi bir potansiyel risk, genellikle, yerleştirildikten sonraki ilk üç hafta içinde oluşacaktır.

 

Komplikasyonlar Nelerdir?

Tedavi edilmeyen pelvik inflamatuvar hastalık, yara dokusu oluşumuna neden olabilir. Ayrıca, fallop tüplerinde, üreme organlarınıza zarar verebilecek enfekte olmuş sıvı apseler geliştirebilirsiniz.

 

Diğer komplikasyonlar arasında aşağıdakiler olabilir:

 

 • Ektopik gebelik: Pelvik inflamatuvar hastalık, ektopik gebeliğin önemli bir nedenidir. Ektopik gebelikte pelvik yara dokusu; döllenmiş yumurtanın, fallop tüpünden uterusta implanta doğru ilerlemesini önler. Ektopik gebelik, hayatı tehdit eden kanamaya neden olabilir ve acil tıbbi müdahale gerektirir.

 

 • Kısırlık: Pelvik inflamatuvar hastalık, üreme organlarınıza zarar verebilir ve kısırlığa neden olabilir. Ne kadar çok kez pelvik inflamatuvar hastalık geçirirseniz, infertilite riskiniz o kadar büyüktür. Ayrıca inflamatuvar hastalık tedavisini geciktirmek de infertilite riskini artırır.

 

 • Kronik pelvik ağrı: Pelvik inflamatuvar hastalık aylar veya yıllar sürecek pelvik ağrıya neden olabilir. Fallop tüplerinde ve diğer pelvik organlarınızda yara dokusu, cinsel ilişki sırasında ve yumurtlama sırasında ağrıya neden olabilir.

 

 • Tuboovaryan apse: Pelvik inflamatuvar hastalık, rahim tüpü ve yumurtalıklarınızda bir irin toplanmasına veya bir apse oluşumuna neden olabilir. Tedavi edilmezse, hayatı tehdit eden bir enfeksiyon geliştirebilirsiniz.

 

Önlemek İçin Ne Yapılabilir?

Pelvik inflamatuar hastalık riskini azaltmak için:

 

 • Güvenli seks yapın. Her cinsel ilişkide prezervatif kullanın, partner sayısını sınırlandırın ve partnerinizin cinsel sorunları varsa öğrenin.
 • Doğum kontrolü konusunda doktorunuzla konuşun. Birçok doğum kontrolü yöntemi, pelvik inflamatuvar hastalık gelişimine karşı koruma sağlamaz. Prezervatif gibi korunma yöntemlerini kullanmak, riski azaltmanıza yardımcı olabilir. Doğum kontrol hapları alsanız bile, cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunmak için her cinsel ilişkide prezervatif kullanmak gerekir.
 • Test yaptırın. Klamidya gibi bir cinsel yolla bulaşan hastalık riski varsa, test için doktorunuzdan randevu alın. Gerekirse doktorunuzla düzenli bir tarama programı oluşturun. Cinsel yolla bulaşan hastalığın erken tedavisi, pelvik inflamatuvar hastalık riskini azaltır.
 • Partnerinden test yaptırmasını isteyin. Pelvik inflamatuvar hastalık veya cinsel yolla bulaşan bir hastalığınız varsa, eşinizin test yaptırmasını ve gerekirse tedavi edilmesini isteyin. Bu, pelvik inflamatuvar hastalık oluşmasını önleyebilir.
 • Vajinal yıkama yapmayın. Bu, vajinanızdaki bakterilerin dengesini bozar.

 

Teşhis Nasıl Koyulur?

Doktorlar, şikayet ve semptomlara, pelvik muayeneye, vajinal akıntı ve servikal kültür analizine veya idrar testlerine bakarak pelvik inflamatuvar hastalığı teşhis eder.

 

Pelvik muayenede, doktorunuz öncelikle pelvik bölgenizi, belirtiler ve semptomları için kontrol edecektir. Doktorunuz daha sonra vajina ve serviksten örnekler almak için pamuklu bir çubuk kullanabilir. Numuneler, enfeksiyona neden olan organizmaları belirlemek için laboratuvarda analiz edilecektir.

 

Tanıyı doğrulamak veya enfeksiyonun ne kadar yaygın olduğunu belirlemek için doktorunuz aşağıdakiler gibi başka testler isteyebilir:

 

 • Kan ve idrar testleri: Bu testler, bir enfeksiyon ve inflamasyon belirteçlerini gösteren beyaz kan hücresi sayısını ölçer. Doktorunuz ayrıca, cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlara yönelik testler önerebilir.
 • Ultrason: Bu test, üreme organlarınızın görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanır.
 • Laparoskopi: Bu işlem sırasında doktorunuz, karnınızdaki organları görebilmek için küçük bir kesi açar ve içeriye ışıklı bir alet sokar.

 

Pelvik İnflamatuvar Hastalık Tedavisi Nasıl Olur?

 

 • Antibiyotikler: Doktorunuz derhal başlamanız için antibiyotik kombinasyonu yazacaktır. Laboratuvar test sonuçlarınızı aldıktan sonra, doktorunuz, enfeksiyona neyin yol açtığına da bakarak reçeteyi ayarlayabilir. Tedavinin çalıştığından emin olmak için üç gün sonra doktorunuza görünmeniz gerekebilir. Birkaç gün sonra kendinizi daha iyi hissetmeye başlasanız bile, tüm ilaçlarınızı aldığınızdan emin olun. Antibiyotik tedavisi ciddi komplikasyonları önlemeye yardımcı olabilir, ancak herhangi bir hasarı tersine çeviremez.

 

 • Eşiniz için tedavi: Yeniden enfeksiyon oluşmasını önlemek için, cinsel partneriniz muayene edilmeli ve tedavi edilmelidir. Enfekte olan partnerde, gözle görülür bir semptom yaşanmayabilir.
 • Geçici yoksunluk: Tedavi tamamlanana ve testler tüm partnerlerde temiz çıkana kadar cinsel ilişkiden kaçının.

 

 

Pelvik inflamatuvar hastalığı olan kadınların çoğu sadece ayakta tedaviye ihtiyaç duyar. Ancak, ciddi olarak hastaysanız, hamileyseniz veya oral ilaçlara cevap vermediyseniz, hastaneye yatışını yapılabilir. İntravenöz antibiyotiklerin ardından, oral antibiyotikler alabilirsiniz.

 

Nadiren cerrahi işlem gerekir. Bununla birlikte, bir apse, yırtılma ya da kopma için tehdit oluşursa, doktorunuz bölgeyi temizleyebilir. Ayrıca, antibiyotik tedavisine yanıt vermediğiniz durumunda ameliyat gerekebilir.

 

 

Kaynak:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/pelvic-inflammatory-disease/symptoms-causes/syc-20352594

 

Write A Comment