Progesteron nedir?

Kadınlarda ön hipofizden salgıla­nan lutein yapan hormonun (LH) dene­timi ile, yumurtalıklar tarafından salgılanan insan ve diğer canlılarda adet  döngüsü, gebelik ve embriyogenez de önemli etkisi olan cinsiyet ve steroit hormonudur.

Progesteron  hormonu  düzenli bir şekilde her ay rahmi hamilelik için hazırlayan bir diğer kadınlık hormonudur. Ayın ikinci yarısından itibaren progesteron miktarı, bir iki gün içerisinde yükselir ve rutin adet kanaması ile beraber düşer. Kullanılan doğum kontrol hapları progesteronun sentetik formlarıdır. Progesteron yumurtalıkların salgıladığı bir cinsiyet hormonudur. Ön hipofizden salgılanan lutein yapıcı hormonun kontrolü ile birlikte üretilir. Progesteron genel etkenlerini kadının cinsel organlarında belli eder. Östrojenin fonksiyonlarını bastırarak  östrojen ile beraber birtakım değişimlere sebep olur. Döl yatağı, uterus kas dokusunun uyarılarını minimum seviyeye indirerek, kasılmasını zorlaştırır. Böylelikle bu salgının artmasına yardımcı olur. Döl yatağının ağzında bulunan (serviks) bezlerin salgısının birleşmesi ile özelliklerini değiştirerek, döl yatağında ki döllenen yumurtanın daha rahat bir şekilde yerleşmesi için lazım olan mekanı hazırlar. Bu özellikleri ile beraber hamileliğin başlamasını ve başlayan bu hamileliğin sürmesine yardımcı olan progesteron aynı zamanda hamilelikte diğer hormonlar ile beraber meme dokusunu geliştirerek bu dokunun doğumun gerçekleşmesinin ardından süt salgılamaya hazır hale gelmesine yardımcı olur. Düşük tehlikesinin olduğu durumlarda erken kalınan hamilelikte bazı zamanlar progesteron az olması durumu düşünülerek düşüğü engellemek adına az oranda progesteron ilaçları (duphaston ve progestan gibi) doktorun tavsiyesi ile birlikte kullanılmaktadır.

Progesteron testi nedir? Ne işe yarar ?

Progesteron testi; Progesteron hormonun değerlerini incelemek için uygulanan bir testtir. Kan tahlili ile beraber ortaya çıkmaktadır. Yapılan testin sonucuna göre rahimde yumurtlama durumunun var olup olmadığına karar verilir. Test sonucu 10 ng/mg ve üstünde olur ise yumurtlamanın varlığına karar verilir. Aynı zamanda kısırlığın sebeplerinden olan ve progesteron seviyesinin düşüklüğü ile meydana gelen luteal faz defekti sorunlarının teşhisi durumunda da  progesteron testi yararlı olur.

Progesteron ölçümü (tahlil) hangi durumlarda yapılır?

– İnfertilite (kısırlık) tedavisinde ovulasyon tespiti için: Progesteron seviyesinde düşüklük olması, ovulasyon bulunmadığını belirtir.

– Ektopik gebelik (dış gebelik) teşhisinde yapılır.

Hangi durumlarda Progesteron kullanılmamalıdır?

1- Hamile veya emzirenler,

2- Meme kanseri teşhisi konanlar,

3- Depresyon ilacı kullananlar,

4- Damar hastalığı olanlar,

5- Karaciğer hastalığı olanlar,

6- Adet dönemi ile alakalı vajinal kanama var ise bu durumlarda Progesteron kullanılmamalıdır.

Progesteron hormonun görevi

Progesteron hormonunun görevi, oluşabilecek bir hamilelik durumu  için kadın organizmasını, özellikle de rahmini hazırlamak ve hamilelik gerçekleşmiş ise bu durumun sürdürülmesini sağlamaktır. Progesteron, plasenta ve böbrek üstü bezinden salgılanmaktadır. Kanda bulunan büyük oranda ki proteinlere bağlı olarak taşınır. Progesteron, östrojen hormonunun etkisi ile beraber kalınlaşan endometriumu (döl yatağının en iç tabakası) döllenmiş olan yumurtayı, ilk hücrelerini içerisinde bulundurabilecek bir yeterliliğe getirir, böylelikle de endometrium da bulunan kan damarları ve salgı bezleri çoğalır. Bu bezlerden karbonhidrat bakımından zengin bir salgı salgılanır. Progesteronun bir diğer etkisi de dölyatağı kaslarının oksitosin hormonuna olan duyarlılıklarını en aza indirerek bu kasların kasılmasının önüne geçip düşük olayını engellemektir. Dölyatağı boynunda hazırlanan mukus salgısı, progesteronun etkisi ile beraber yoğunlaşır, spenniumlara geçirgenliği azaltır. Doğumun gerçekleşmesi ile birlikte en önemli progesteron üreticisi olan plasenta çıktığından, hamilelik süresince var olan progesteron salgılanmasında önemli bir azalma gerçekleşir.

Progesteron değerleri nelerdir?

Progesteron değerleri yapılan tahlilin adet dönemi içinde uygulanan adet gününe göre değişkenlik göstermektedir. Eğer adetin siklusunun ilk yarısında progesteron testi  yapılır ise,  progesteron değerleri farklı, progesteron testi adet siklusunun ikinci yarısı yapılır ise, sonuç daha farklı çıkmaktadır.

Normal Kabul Edilen Değerler:

Erkek:

-0.1-1 ng/ml

Kadın:

-Faliküler Faz: 0.2-1.4 ng/ml

-Luteal Faz: 4-25 ng/ml

Menopoz: 0.1-1 ng/ml

Progesteron azlığına sebep olan nedenler aşağıda ki gibi sıralanmıştır ;

– Gebelikte

– Adregenital sendrom

– Cushing sendromu

Progesteron seviyesinin yüksek olmasına sebep olan nedenler aşağıda ki gibi sıralanmıştır ;

– Turner sendromu

– Yumurtlamanın gerçekleşmediği düzensiz adetler

– Hipofiz besinleri

Progesteron hormonunun kadın vücudundaki etkileri:

– Vajen epitelinde glikojen biriktirmesini azaltarak, bu sebepten dolayı vajende pH oranı artar, alkali ortam meydana gelir. Progesteron etkisi ile vajen epitelinde intermediate hücre hakimiyeti oluşur (hamilelik durumunda olduğu gibi).

– Servikal mukusu kalınlaştırıarak  pH oranını azaltır ve asitleştirir. Bu durum hamilelik durumunu zorlaştırıcı bir etkidir.

– Endometrium gland ile stromasında antiproliferatif etki gösterir.

– Endometriumda östrojen reseptörün meydana gelmesini azaltır.

– Göğüslerde lobüler ve alveolar doku gelişimini arttırır.

– Ovulasyon (yumurtlama) gerçekleşmeden önce pozitif feedback etki ile FSH salınımını arttırır. Aksine LH üzerine negatif feedback etki oluşturur.

– Progesteron termojenik bir hormondur ve kadınlarda oluşan yumurtlamanın ardından vücudun ısısındaki yükselmeden sorumludur.

– Vücutta su ve tuzun biriktirilmesine sebebiyet verir.

– Düz kaslarda gevşemenin oluşmasını sağlar. Bu sebepten dolayı hamilelikte safra stazı, reflü, kabızlık gelişir.

Progesteron ilaçları (progestin) hangi durumlarda kullanılır?

– Hamilelik sırasında oluşabilecek düşük tedavisinde

– Habitüel abortus

– Preterm eylem (erken doğum) proflaksisi

– İnfertilite (kısırlık) tedavisi ile birlikte IVF (tüp bebek) tedavileri

– Adet düzensizliğinin tedavisinde

– PCOS (Polikistik over sendromu)

– Endometrial hiperplazi

– Menstrüasyonu geciktirmek amacı ile

– Katameniel epilepsi

– Doğum kontrolar hapları ve 3 aylık iğneler içerisinde bulunur

– Acil kontrasepsiyon amacı  ile

– Amenore teşhisinde progesteron challenge tetkiklerinde kullanılır

84 Comments

 1. merhaba
  adetimin 21. gününde progesteron testi yapıldı test sonucumda düzey 19.38ng/mL çıktı budurum da hamilelikten bahset mümkün mü?

  • Merhaba,
   Beklenen adet tarihinizde 7-10 günlük bir gecikme olması halinde kanda gebelik testi yaptırmak üzere bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneirim. Rahim içinde olduğu düşünülen sağlıklı bir gebeliğin erken döneminde Bhcg 48 saatte bir ortalama 2 katına çıkmalıdır. Bu şekilde seyretmeyen Bhcg yükselişlerinde düşük ihtimali veya dış gebelik ihtimali düşünülmelidir. Serum progesteron seviyesi 10ng/ml üzerinde olduğunda yumurtlama olduğu kabul edilir. Normal gebeliklerde progesteron düzeyi 20 ng/ml üzerinde iken dış gebelikte 5-25 arasında değişebilmektedir. Bu nedenle tek bir gebelik testi değerine ya da progesteron hormon düzeyine bakılarak gebeliğinizin sağlıklı olup olmadığını söylemek doğru olmaz. Size önerim bir kadın hatsalıkları ve doğum uzmanının kontrolüne girmenizdir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

   • Eylem okur Reply

    Merhaba hocam doktor adetyken 2 günü fsh 13.17 tahlil sonuç 21 günü progesteron hormon 22.85 tahlil sonuç hamile ihmal varmı yoksa Gebelik olmuyormu ? Cevap sevinirim bekliyorum

  • Fatma ucar Reply

   Meraba adetimden on gün geçti adet olmadım evde test yaptım iki çizgi çıktı doktora gittim hormon testi yaptı gebelik var ama progestoron değeri 4,66 dedi ne anlama geliyo lütfen yardımcı olurmusunuz..

 2. Demet gündoğdu Reply

  Merhaba adet düzensizliği yaşıyorum 33 yaşındayım ve senede 10 kez adet görüyorum progesteron 0.81 çıktı ve ben çok korktum bu arada ben bekarım ilerde hamile kalmakta sorun yaşarmıyım

  • Buse Hanım, çok yüksek bir ihtimalle gebe değilsiniz. Tuvaletlerden dolayı gebe kalmanız oldukça düşük bir risk. Çünkü sperm hücrelerinin dışarıda canlı kalabilme şansı, oldukça düşük.

 3. merhaba hocam. 1 yıldır bebek düşünüyoruz, ama olmadı. Doktora gittik. Hormon tahlilleri yaptırdık birşey çıkmadı. adetin 21. günü progesteron hormonum 2,18 ng/ml çıktı. Doktorum yumurta geliştirici ilaçla hamile kalabileceğimi söyledi. 2 buçuk yaşında çocuğum var. Problemsiz bir hamilelik geçirdim. Geçen yıl 2 ye hamile kaldım fakat Bebek gelişmediği için 10 haftalıkken kürtaj oldum. 2 kere normal yollarla hamile kalan birisi olarak tedavi şart mıdır?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,

   Yaşınızı, yumurtalık rezervinizi, rahim ve tüplerinizin durumunu ve eşinizin sperm analizi sonucunu paylaşmamışsınız. Ancak yapılan hormon tahlillerinizde bir sorun saptanmadığını paylaşmışsınız. Bir yaşayan çocuğunuzun olduğunu ve bir kez de gebelik kaybı yaşadığınızı ve kürtaj olduğunuzu paylaşmışsınız. Yine doğum şekliniz ile ilgili olarak da bir veri paylaşmamışsınız. Bu nedenle size genel olarak bir danışmanlık verilmesi uygun olur.

   Bir yıldır ikinci bir çocuk için düzenli cinsel birliktelikte bulunmanıza rağmen gebelik elde edemediyseniz yardımcı üreme tedavileri ile ilgilenen bir hekimden danışmanlık almanız doğru olur. Doğum eylemi ve kürtaja bağlı olarak rahim ve tüplerinizde bazı problemler gelişmiş olabilir. Bu yapıların sağlıklı olup olmadığının görülebilmesi için size HSG dediğimiz rahim tüp filminin çekilmesi gerekebilir. Yine ilerleyen kadın yaşına bağlı olarak yumurtalık rezervinizde bir azalma söz konusu olmuş olabilir. Bu da doğal yollardan gebelik şansınızı azaltabilen bir faktördür. Bu süreçte eşinizin sperm sayısı ve hareketinde bir azalma meydana gelmişte olabilir. Tüm bunların alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca değerlendirilerek sizin için bir takip ve tedavi şekli planlanmalıdır.

   Hiçbir problemi olmayan bir çiftte normal yollarla gebelik elde etme şansı aylık %2-4 civarındadır. Bu oranın daha fazla olmadığı her çift tarafından bilinmeli ve gebelik oluşmadığında hayal kırıklığı yaşanmamalıdır. Aşılama işleminin başarısı ise her bir deneme için % 10-15′ ler civarındadır. Eğer artık zaman kaybetmek istemiyorsanız ve gebelik oranı daha yüksek bir yöntem denemek istiyorsanız size önerim tüp bebek tedavisidir. Tüp bebekte iyi bir merkezde gebelik oranınız %55-60 lara kadar çıkabilmektedir.

   Saygılarımla,

   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş.

 4. Merhaba doktor bey ben 9 ay önce bir düşük yaptım
  Doktora gititğimde rahimde duvar var ameliyat dedi ve ameliyat
  Oldum ameliyattan 6 ay sonra bebek olmadığı için
  tedaviye başladık ve şimdi hamileyim ve vok yeni daha dış
  gebelik olabılır dedi beta hcgm 49.7 iken 990.7 olmus
  progesteron ise 22.02 cıktı sizce dıs gebelik varmıdır
  bu degerlere göre

 5. Merahaba doktor. bana yardimci olursanız sevinirim. Ben 3 ay önce evlendim ilk ay hamile kaldim kanda HCG baktırdim ve 168 çikti ve dusuk oldu. sonraki ayda yine test yaptim solgun cıktı cok ta önemsemedim, ama testden ve adetden 5gün sonra güçlü ağrılarla adet oldum adetden geçen her gün solgun ikinci hat vardı belki 50 tane test yaptım ama HCG yaptırmadım heyecanlanıp bunu da düşürmek istemedim. neyse şimdi adetin 22.ci günü ve benim ayaklarımda ödem oluşmuş. çok kötü haldeyim doktora gittim bi sey yok diyor hamilelikden ola bilir. bu ödem bende ilk hamilelyimi yaşayanda oluşdu. ondan sonra iki aydı yine adete az kala topuk ayaklarımda çoklu ödem yaranır. hamileliyin ilk haftası bu ödem neyin göstergesidir? progesteron degerinden mayalanma olup olmadığını bilmek olurmu?

 6. Merhabalar. En son adet dönemimin ilk günü 23 hazirandı. Sonrasında adet olmadım. Doktora gittim ve progesteron verdi. 5mg olan ilk dozu attıktan yaklaşık 8-9 saat sonra kanamam başladı bugün. Bu adet kanaması mıdır yoksa başka bir kanama mıdır, doktora gitmeli miyim. Bu dönemde progesteron hapına devam etmeli miyim? Bu kanamaya rağmen hamile olabilir miyim?

 7. Merhaba progesteron seviyem 4.58 çıktı ve 5+3 haftalik hamileyim Dr. Progestan 100 ml verdi günde uç defa kullanmamı düşük tehilkem olduğunu soyledi. Şimdi benm hormon seviyem yuksekmi dusukmu çıkmış bu konuda hiç bi bilgim yok Dr. Hc bi açıklama yapmadı yardımcı olurmusunuz

 8. Sorum 24 saat içinde sayın hocamızın değerli asistanı Neslihan hanım tarafından özel olarak aranmam suretiyle detaylıca cevaplandırılmıştır. Sayın Bülent hocama ve değerli asistanına gönülden teşekkürü borç bilirim.

 9. merhaba;
  2009 da sezeryanla doğum yaptım 6yaşında kızım var 2013 mayısta 4haftalık düşük yaptığım söylenerek kürtaj yapıldı ve ertesi gün acillik oldum pid teşişi ile 5 gün hastanede yattım o günden buyanı tekrar çocuk sahibi olmak istiyoruz bu sebeple;
  30.07.2015 de dr gittim çocuk sahibi olmak istiyoruz ama olmuyor diye.
  dr ultrasonografi istedi, esimden sperm testi istedi ve adedin 3. günü gel hormon testi yapalım dedi. ultrasonografi ve sperm sonuçları normal çıktı.
  adetim 7.8.2015 cuma günü başladı ve pazartesi dr gittim hormon testi yaptırdım test sonuç Beta-hCG (total hCG) 25,99 Çıktı dr. düşük yapıp yapmadığımı ve adet kanaması olduğuna emin misin dedi düşük bir değer ama hamilelik belirtisi dedi 2gün sonra tekrar gel dedi ve 13.08 .2015perşembe Dr. tekrar hormon testı yaptırdı sonuç;
  beta-hCG 134.6
  progesteron 1,05 çıktı hamilelik görünüyo değerler hızla yükseliyor ama progesteron değerine göre dış gebelik olabilir dedi ultrasonografi istedi oda ilk çektirdiğim ile aynı çıktı normal ve 1 hafta sonra tekrar gelmemi istedi .
  Bu bilgilere göre içimde ki şüphe korkutuyor diş gebelik olabilirmi?
  Neden hamile kalamadığımı öğrenmek için gidiyorum ve hamile olduğum söyleniyor ilginç şaşırtıcı.
  cevap yazarsanız çok sevinirim

 10. merhaba, smear testi yaptırdım sonucunu merak ediyorum rica etsem bana sonucu cevaplayabilirmisiniz? sonuç kısmı; tanı: servikal sıvı bazlı sitoloji değerlendirme için yeterli endoservikal hücre görüldü intraepitelyal lezyon ya da malignite izlenmedi inflamasyona reaktif hücresel değişiklikler. bu şekilde belirtilmiştir. sonucu bana değerlendirebilirseniz çok sevinirim. şimdiden çok teşekkür ederim.

 11. meraba ben adetin 22 -ci gununde test yaptirdim 1.538 cikti bildiyim kadariyla cok dusuk. bunun tedavisi var mi? birde 21 ci gun vermem gerekirdi 22 ci gun verdim cok fark eder mi test sonuclarinda? ve kilo verememeye neden olur mu??

 12. Merhabalar.
  Benim hipofiz bezinde adenom saptandı prolaktin hormonunun 200 olması ile fark edildi. Progesteron sonucum ise 0.34. Ben çocukları çok seven birisiyim ileride çocuğum olmasını engeller mi progesteron hormonunun böyle olması. Doktorum da bi açıklama yapmadı bu hormonlar ilgili

 13. Merhaba ben daha önceden dogal yolla 3düşük yaptım. HSG sonucunda rahimde perde çıktı ve ameliyat oldum 3ay korunduk. 15gün önce ilk aşılamamı oldum kan testi sonucum <1 çıktı. Cironen jel kullaniyordum bu sonucu gorunce kestim. Acaba testi erken yapmış olabilir miyim? Gecen hafta cok kasik ağrısı yaşadım bebek yerleşiyor diye düşünmüştüm:((hayal kırıklığı yaşadım.

 14. Kızım 12 yasinda ,ocak ayında adet görmeye başladı ,düzenli oluyordu fakat Mayıs ayında kanaması bir ay sürdü. Doktor kan testlerinden sonra USG sinde 22 mm lik bir kist saptadi fakat bugün cektirdigim USG de kist 35 mm görülüyor. Bunun yanısıra her iki overde de 6 mm civarında kistler var.bu konuda çok endiseleniyorum. Ne yapmalıyım ?bu ileriki yaşlarda hamileliginde sorun çıkarır mı. ? Hocam takibi çocuk endokrin bölümü yapıyor. Kadın dogumami goturmeliyim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bahsetmiş olduğunuz kistler polikistik over sendromunun bir göstergesi olabilir. Diğer kist ise yazdıklarınızdan anladığım kadarıyla basit yumurtalık kisti, ancak ultrason görüntüsünü söylemeden bu konuda tam bir danışmanlık vermek doğru olmaz. Bu kistler için hormon ilaçlarının kullanımını bu yaşta önermiyoruz. Genel olarak birkaç aylık takipte basit kistler kaybolacaktır. Ancak boyutlarında hızlı artış oluyor ise ve ultrason görüntüsünde şüpheli bulgular varsa bazı kan tahlillerinin yapılması gerekebilir. 18 yaşından küçük kız çocuklarında adet düzensizlikleri oldukça sıktır ve bunun en büyük nedeni yumurtlama bozukluğuna bağlı gelişen hormonal sorunlardır ve bu ilerleyen günlerde düzelecektir. Aşırı egzersiz, diyet, fazla kilo, guatr bu süreçte adet düzensizliklerinin sık olmasına neden olmaktadır. Yine aşırı tüylenme açısından da takip edilmeleri uygun bir yaklaşım olur.

   Size önerim yumurtalıklarındaki kist açısından bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından da danışmanlık almanızdır.

   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 15. İyi günler.. adetim den 10 gün önce göğüslerimde acı ve dolgunluk ve bi kaç gebelik belirtisi nden dolayı idrar testi yaptım pozitif çıktı adetime 5 gün kala çalıştığım hastanede Dr a göründüm kan negatif progesteron 7.8 çıktı sıkışık vaziyette ultrason a baktı ve 1 dk snra 4 hafta 3 günlük kesen var dedi.. Kistik birşey e benzemiyor dedi adetin bekleyelim kanda pozitif i görmek için dedi birde rahim duvarlarında kalınlaşma var dedi.. ben sabırsız bekliyorum ama geçmio sizce durum ne daha yeni olduğundan mı kanda henüz çıkmıo

 16. Elif şahin Reply

  Progesteron değerim enteresandır ki 0,803 cıktı bu ne demek kafam cok karıstı doktora gidene kadar çatlicam..yardımcı olun lütfen teşekkürler

 17. Merhaba bana polikistik over sendromu ve hirşutizm teşhisi koyuldu tedavi sürecindeyim şuan. Fakat bana verilen ilaćların etkisi oldup olmadığını anlayamıyorum aldacton ve glifor kullanıyorum ama adetim bu ay tekrar gecikme yaptı ben de tarlusal ilaç aldım ilacın son üç tane kaldığında adetim başladım. Tedavinin yumurtalıklarımdaki kistlere faydası var mı merak ediyorum tedaviya başlayalı neredeyse 5 ay oldu. Bugün 17 OH progesteron testi de yaptırdım ama tedavi de değişiklik olmalı mı öğrenebilir miyim?

  • 17-OH progesteron testimin sonucu 1.61 geldi ne anlama geliyor ve ne yapılmalı 🙁

 18. Merhaba duan çok strslıyım lütfen yardımcı olun. Adet duzensıLıgıyle gıttıgım yerde adetım düzene gırdı.daha sonra klomen adlı ılacı kullandım ve doktorun 5gunluk Birleşme tarihlerine uyduk.regl inde 3gun gecıktı bugün de pembe bir akıntı geldı test aldım ama negatıf hala da regl ağrısı gıbı kasık ağrım var doktor da Sağolsun telefonlarımızı açmıyor bn hamıle olup olmadığımı nasıl anlarım

 19. merhabalar progestan kullaniyorum gebelik tedavisin de … 100 mg gunde 3 defa son uc gunum kaldi fakat 4 gundur vajina da cok fazla kasintim var bugun de beyaz lekelerim var arastirdigima gore mantar bu.. progestan mantara sebebiyet verir mi pazartesi dr a gidecegim

 20. Merhaba.40 yasındayım 16/10/2015 de ıkı adet emb.tranfer yapıldı.30/10/2015 de beta hcg 38.84 progestan 13.94

  02/11/2015 de beta hcg 54.9 progestan 14.19.Her zaman olmasa da ıdrarımı tuttuktan sonra karnımın alt tarafında adet sancısına benzer bır ağrı hıssedıyorum .Beta hcg nın yavas ılerledıgı durumda normal gebelık mevcut olur mu yoksa dış gebelıkten mı suphelenmelıyım.

 21. Merhaba hocam ben iki defa kürtaj oldum sebebi araştırıldığında kan pıhtılaşması çıktı şimdi yeniden hamileyim ecopirin clexane 0.4 e başladım ayrıca polivit c ve folbiol kullanıyorum benim sorum şu kanım sulandığı için düşük olabilir mi hocam en son adet tarihim 12 ekim, 11 Kasım da betaya bakıldı 670 çıktı 13 kasımda 1800 çıktı progesteron 20 çıktı sizce bu değerler normal mi ben fazla artış olduğundan korkuyorum hocam.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Çeşitli düşük türleri bulunmaktadır ve düşük yapma şeklinize, gebelik takip sürecine ve tekrarlama sıklığına göre bu nedenler ve yaklaşımlar değişmektedir. Tanı almış gebeliklerin %15- 20’ si ise düşükle sonuçlanmaktadır. Düşüklerin %80’inden fazlası gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelir. En fazla risk ise ilk 8 haftada olup, gebelik haftası ilerledikçe düşük olma olasılığı da giderek azalmaktadır. Bir kez düşük yapan bir kadının sonraki gebeliğinde tekrar düşük yapma riski %20’dir. 3 veya daha fazla sayıda düşük yapmış bir kadının ise yeni bir gebelikte tekrar düşük yapma riski ortalama %50’ dir. Fetüse ait kromozomal bozukluklar, gebeliğin erken döneminde kullanılan bazı ilaçlar, gebeliğin erken dönemlerinde yüksek dozlarda X-Ray maruziyeti, rahimde doğuştan gelen şekil bozuklukları, myomlar, bazı bağışıklık sistemi hastalıkları, bazı endokrin hastalıklar(guatr, diyabet), bazı sistemik hastalıklar(kalp ve böbrek hastalıkları, hipertansiyon), çoğul gebelikler, rahim ağzı yetmezliği, gebelikte annede görülen bazı enfeksiyonlar, rahim içindeki sineşiler, sigara, alkol, kan uyuşmazlığı,plasentasyon anomalileri düşüğe neden olabilmektedir.
   Gebelik testi değerlerinizdeki artış güven verici olmakla birlikte hekiminizin önerdiği zamanda ultrason kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyiniz. Size önerim bu gebeliğinizde alanında deneyimli bir perinatoloji uzmanının takibinde olmanız ve bu gebeliğiniz de de düşük süreci yaşamanız halinde infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanından danışmanlık almanızdır.
   Bahsetttiğiniz ilaçlar kullanmış olduğunuz dozlarda düşüğe neden olmamaktadır, ancak tek başına kanama pıhtılaşma bozukluğu da gebelik kayıplarınızdan sorumlu tutulamaz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 22. Özge Dilara Reply

  Merhabalar doktor bey ilk hamileliğim kürtajla sonuçlandı.Ondan sonra adet kanamlarım ve günüm azaldı.Kürtajtan önce 1 hafta süren adet kanamam 3 güne düştü doktora gittim bana progestoron ilacı verdi.Kullanıp kullanmamakta çekiniyorum.Ayrıca doktoruma söylemeyi unuttum her iki göğsümde kist var ilk fibeodenom kitle vardı ve amelyatla alındı korkunç ağrılarım var bu hormon ilacını kullanmamı önerir misiniz?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bir kürtaj ameliyatı geçirdiğinizi ve sonrasında adet miktarınızda ve süresinde azalma olduğunu paylaşmışsınız. Bu tip işlemlerden sonra bazı hastalarda rahim içinde yapışıklıklar olabilmektedir. Bu açıdan HSG dediğimiz rahim tüp filminin çekilmesi ya da histeroskopi işleminin yapılması uygun olabilir.
   Memelerde ağrı şikayetinizin artması nedeniyle size önerim yeniden bir genel cerrahi uzmanına başvurmanızdır. Buna yönelik olarak tetkik ve muayeneleriniz yapıldıktan sonra şikayetlerinize yönelik olarak tedaviniz planlanacaktır. Bazı fibrokistik değişikliklerde östrojen hormonunun normalden yüksek olduğu saptanmaktadır; bu hastalarda östrojen hormonunun meme üzerine olan etkilerini azaltmak amacıyla progesteron hormonu verilmesi önerilmektedir. Bu nedenle genel cerrahi doktorunuza danışarak bu ilacı kullanmanızda genel olarak bir sakınca bulunmamaktadır. Ancak öncelikle adetinizin azalmasının altında rahim içinde bir yapışıklık olup olmadığının araştırılması doğru olur. Bu konuda alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm. İleride gebelik şansınızı azaltmamak için rahime yapılacak her işlemin deneyimli hekimlerce yapılmasını öneririrm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 23. Ben 20 yaşındayım ve bekarim benim aşırı derece de akintim oluyor bazen kokulu oluyor bu akıntı beni çok rahatsız ediyor yanı adetliymisim gibi ped koymam gerekiyor Dr da gittim LH 7,89 çıktı sadece diğer değerler normal adet düzensizliği olduğu içinde doğum kontrol ilacın başladım bu durumlar ilerde kısırlığa sebep olur mi?? Ne yapmalıyım..

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Vajinal akıntılarla ilgili en önemli konu anormal akıntıyı normal akıntıdan ayırt etmek ve buna neden olabilecek yanlış kişisel hijyen alışkanlıklarından vazgeçmektir. Kokusuz, şeffaf ve sümüksü kıvamda olan akıntılar genel olarak normal akıntılardır. Bu akıntı yumurtlama döneminde artış gösterir. Adetin hemen öncesinde de akıntıda hafif bir artış olması normaldir. Ancak alışılmış vajinal akıntının miktarı, kıvamı ve diğer özellikleri değiştiğinde mutlaka bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmak gerekir. Vajinal duş alışkanlığından vazgeçilmelidir. Tuvalette temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır. Havuz, sauna, küvet gibi ortak kullanılan yerlerin temizliğinden emin olunmalıdır. Banyo, havuz, sauna ve egzersizden sonra ıslak, terli çamaşır veya mayolar vücutta uzun süre kalmamalıdır. İç çamaşırlar olabildiğince pamuklu ve yünlü yani doğal maddelerden olmalıdır. Eğer cinsel yaşam varsa mutlaka prezervatif ile korunmalıdır. Vajinal tampon ve pedler sık sık değiştirilmelidir. Genital sistem enfeksiyonlarının en sık adet kanaması sonrasında gerçekleştiği için bu dönemde ilişkide bulunmaktan kaçınılmalıdır. Hoş koku amacıyla vajen ağzında deodorant parfüm veya sabunlar kullanılmamalıdır. Dar pantolon ve sıkı iç çamaşırları giymekten, günlük ped kullanımından kaçınılmalıdır. Ayrıca herhangi bir sebeple kullanılan antibiyotikler de laktobasilleri öldürerek vajinada mantar ve diğer bakteri enfeksiyonlarının oluşmasına yol açabilirler.
   Hidrosalpinks gibi tüplerde sıvı birikimi olan vakalardada vajinal akıntı şikayetinde artış olmaktadır. Size önerim mevcut şikayetlerinize yönelik olarak bir Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanına başvurmanızdır. Gtekrarlayan genital bölge enfeksiyonları genital organlarda yapışıklıklara neden olarak ileride gebe kalmanızda zorluklara neden olabilmektedir. Adet düzensizliğinize yönelik olarak başlanmış doğum kontrol hapları ise kısırlığa neden olmazlar. İlaç kullanımının sonlandırılması ile birlikte doğurganlık geri gelir.
   Saygılarımla
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 24. Mrb. Ben 2 ekimde son adet tarihi kasim 2 sinde adet olmadimtahlillerim negatif cikti dr. Gittim progestan verdi hap bitti halen adet olmadim bu hap bitince ne kadar zamanda adet olmam gerekliydi?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Adet yokluğu yapabilen diğer nedenler arasında tiroid fonksiyon bozuklukları, polikistik over sendromu, over kistleri, prematür over yetmezliği, prolaktin hormonu yüksekliği, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları, stres ve bazı ilaçlar yer almaktadır. Tedavi ise nedene göre planlanmaktadır. Yapılan jinekolojik muayeneniz doğrultusunda size medikal bir tedavi planlanmış. Genel olarak ilacın bitmesini takiben 7-10 gün içinde adet kanaması başlamaktadır. Kanamanızın olmaması halinde sizi muayene eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına yeniden başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 25. sibel mehmet Reply

  Meraba ben 1 yildir ewliyim esimle bebek istiyoruz ama korunmadigimz halde arastirmaya hastanesine gittik orda hormon testi yaptirdim problem yok dedi reg doneminde gene gel dedi ben gidemedim.esime baktirdik onda varikosal dediler baska doktora gittik esimde problem cikmadi bende regl doneminde test yaptirdim sorun yok dedi 21 gun gel dedi hormon testi die gittim sekreter bana gebelik testi yazmis sonclari aldim doktora gittim gebelik testi yaptirmisinz dedim beni artan kandan test yaparlar dedi dedi progesteron tahlilim 0,4 cikti beni arastirmaya gonderdi bende korktum cocugum olmucak die ppsikoloji m bozuldu boyna aglayip duruyorum ne yapcami bilmiyorum bilmiyorum

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bir yıldır korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim yardımcı üreme tedavilerinden destek almanızdır. Yaşınız, yumurtalık rezerviniz, rahim ve tüplerinizin durumu ve eşinizin sperm analizi değerlendirilerek gebelik elde edememe nedeninizin araştırılması gerekmektedir. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır. Ciddi bir adet düzensizliğiniz olduğunu düşünmüyorum ancak adet düzensizliği yapabilen bazı nedenlerinde araştırılması gerekebilir(Hormonal dengesizlikler(prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs.), stres, gebelik ve komplikasyonları, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, aşırı egzersiz, kilo değişimleri, myomlari, polipler ). Adet dönemi öncesi gelen kahverengi akıntı genelde aylık döngünüzün başlayacağına işaret eder ve bu oldukça normaldir. Ancak kahverengi lekelenme şikayeti yapabilen başka durumlarda vardır. Endometriozis, over kistleri, uterusun iyi ve kötü huylu hastalıkları, polipler, gebeliğin erken dönemlerinde embriyonun endometrium dokusuna yerleşmeye başlamasıyla oluşan implantasyon kanaması, gebelik ve komplikasyonları, genital yol enfeksiyonları, nda da bu tip lekelenme şeklinde vajinal kanamalar olabilmektedir. size önerim alanında deneyimli infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 26. Selam normal progestron sayisi nasil olmali bilen varsa ne olur yardamci olurmusunuz lutfen

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Progesteron hormonu adet döngüsünde bakıldığı zamana göre farklılık göstermektedir. Foliküler Fazda: 0.2-1.4 ng/ml, Luteal Fazda: 4-25 ng/ml, Menopozda: 0.1-1 ng/ml arasında olmaktadır. Test sonucu 10 ng/mg ve üstünde ise yumurlama olduğuna karar verilir.

   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 27. Hocam merhabalar.
  Yaklasık 5 yıldır bebek istiyoruz. Eşimde herhangi bir sorun yok. Farkli zamanlarda toplamda 5 kez aşılama oldum. Endometriosiz icin laparoskopi yapildi. Tüp bebeğe 4 aydir, hormonlarımdan genelde progesterondan kaynaklı problemden dolayi baslayamiyoruz. Progesteron degerlerim adetin 2.gününde hep 1,2 nin uzerinde cikti. Bu ay hap kullanmama ragmen bile dusmeyip bir onceki aya gore daha da yuksek cikti. Yasim 32. Adetlerim düzenli. Sizce tedavi merkezimi mi degistireyim? Yoksa hersey yapilmasi gerektigi gibi mi yapiliyor? Tesekkurler…

 28. hocam adetim bir hafta geçince bata HCG 483 progesteron 25 çıktı iki gün sonra beta HCG 1276 progesteron. 20 çıktı. progesteron sıkıntılı mı

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik döneminde ilk 3 ayda progesteron düzeyi: 10-44 ng/mL arasında, ikinci 3 ayda: 19.5-82.5 ng/mL arasında, son 3 ayda ise: 65-290 ng/mL arasında değişiklik göstermektedir. Başlangıç değeri olarak progesteron değeriniz sağlıklı bir gebeliği göstermekle birlikte Progesteron hormonu artış trendinde değil ise gebelikte düşük tehdidi söz konusu olabilir. Bu nedenle progesteron içeren ilaçlar ile destek tedavisi verilmesi gerekebilir. Gebelik testi değerinizdeki artış ise oldukça güven verici. Bu nedenle tek başına progesteron hormonu düzeyinize bakarak gebelik seyriniz hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanınca çağrıldığınız zamandaki kontrolünüze gitmenizi öneririm. Ultrasonografi bulgularınıza göre gebelik takibiniz planlanacaktır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 29. Merhaba hocam benim sorunum hormon bozuklugu 4 defa bu ilacı içtim cyclo-progynova bir ay içmedim adet göremedim kilo aldım ne yapmalıyım yardımcı olabilirmisiniz

 30. Merhaba doktor. 1 yildir aileliyim fakat gebelik bas tutmamis. Her sey normal. Sadece progesteron 0,08 cikmis. Progesteronu tabletlerle kaldirib gebe kalma sansi ne kadar? Ve gebeliyin emelevgelmesi icin progesteron hangi seviyyede olmalidir. Lutfen cevabinizi emailimi atsaniz minnetdar oluruz.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Bir yıl korunmasız cinsel birlikteliğe rağmen gebelik elde edememiş olmanız nedeniyle size önerim en kısa zamanda infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız ve yardımcı üreme tedavilerinden destek almanızdır. Yumurtalık rezervinizin, rahim ve tüplerinizin durumunun, eşinizin sperm analizi sonucunun değerlendirilerek size en uygun tedavi planının yapılması gerekmektedir. Yardımcı üreme tedavisinde başarı tedavi gördüğünüz merkezin ve o merkezin çalışmış olduğu laboratuvarın kalitesi ile doğrudan ilişkilidir. Bu nedenle merkez seçimlerinde önceliğiniz gebelik oranları yüksek merkezleri seçmek şeklinde olmalıdır. Progesteron düzeyi ise siklusta bakıldığı zaman göre değişiklik göstermektedir(Folliküler fazda: <1 ng/mL, Siklus ortasında: 0.8-3 ng/mL arasında, Luteal fazda: 2-25 ng/mL arasında, yumurtlama döneminde: >10 ng/ml, Gebelik döneminde ilk 3 ayda: 10-44 ng/mL arasında olmaktadır.)
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 31. AYŞE Kahveci Reply

  13/12/2015 beta HCG DEĞERİ 14 (15’e yakın) ve 16/12/2014 tarihinde beta HCG 50’nin az üstü gibi ve 21/12/2015 tarihinde beta HCG 201,42 VE Progesteron 6,42 çıktı.
  Acaba gebe miyim? Ne olur cevap yazın. Kafamız çok karışık. Bizim düşüncelerimize göre 28 KASIM’da gebe kalmam kuvvetle muhtemel. Bu değerleri yorumlar mısınız?

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik testi değerlerinizdeki artış oldukça güven verici olmakla birlikte sadece gebelik testi değerlerine bakarak bu gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Gebelik testi değeriniz belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Konsepsiyon günü belirli olmadığından, ya da tesbiti pek mümkün olmadığından, gebelik haftası belirlenmesinde esas olarak son adet tarihi kullanılmaktadır. Ancak embriyonun kalp atışları saptandığında CRL ölçümü değerine göre son adet tarihiniz yeniden hesaplanacaktır. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanınızın çağırdığı zamandaki kontrolünüze gitmeyi ihmal etmeyiniz.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 32. hülya saygılı Reply

  slm iyi günler adetin 21. günü progesteron sonucum 19.45 çıktı ultrasonda yumurta çatlamış duvar kalınlaşmış denildi hamile olma ihtimalim var mı ?

 33. Merhaba ben gebelik testi yaptırdım ama sonuçlara Dr m bakamadı total hcg nin 460 progesteron fol.faz 20,32 çıkması ne demek

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik tetsi sonucunuza ve progesteron hormonu düzeyinize göre şu anda bir gebeliğiniz söz konusu. Ancak tek bir değere bakarak bu gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Gün aşırı gebelik testi değerinizdeki artışın takip edilmesi gerekmektedir. Gebelik testi değeriniz ise belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Doktorunuzun sizi çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmeyiniz.

 34. leyla şahin Reply

  merhaba hocam bu ayın 23 de test yaptım sonuç 58.34 cıktı ve 31.tekrar test yaptım 959.7 çıktı ve gebe olduğumu söylediler ama progesteron düşük çıkmış 1.77. ve 5 önce de kanamam oldu tabi aralıklarla bana bu konuda yardımcı olurmusunuz ne yapmam gerekiyor benim ilk hamileliğim 27 yaşındayım 5 aydır evliyim.

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Gebelik testi değerinizdeki artış gebelik açısından olumlu seyretmekle birlikte sadece bu değerlere bakarak bu gebeliğin sağlıklı olup olmadığı hakkında bir yorum yapılması doğru olmaz. Gebelik döneminde ilk 3 ayda progesteron hormonu: 10-44 ng/mL arasında olmaktadır. Ancak tek bir progesteron değerine bakarak da bu gebeliğin düşük ile sonuçlanacağını söylemek doğru olmaz. Progesteron içeren ilaçlar ile gebeliğinize destek olunabilir. Gebelik testi değeriniz ise belli bir seviyeye ulaşmadan ultrasonografik olarak gebelik kesesi görülemez. Vajinal ultrasonografi ile gebelik kesesinin görülmeye başlanabilmesi için kandaki Bhcg düzeyinizin 1000-1500 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Karından yapılan ultrasonda görülebilmesi için ise 3000-5000 ıu/ml seviyelerinde olması gerekmektedir. Gebelik kesesi 5 haftaya ulaştığında kesesinin içinde yolk sac ve embriyo ekosu izlenmeye başlanır. Ultrasonografi ile genel olarak fetüsün kalp atımları 6. gebelik haftasından itibaren görülebilmektedir. Doktorunuzun sizi çağırdığı zamandaki kontrolünüzü ihmal etmeyiniz. Kanama şikayetinizde bu süreçte artış olması halinde kontrol zamanınızı beklemeden gebeliğinizi takip eden kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızı öneririm.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 35. Mrbalar hocam ben üç yıllık evliyim bundan iki ay önce rahim filmi tutum ardından progesteron tahlili tutum hormon lar >40 gosteriyo bi doktor arkadaşıma danistim hormon ların yüksek olduğunu söylüyo bu gebeliği onler mi

 36. 21 yaşındayım kolumda bacağımda ve çene altında tüylenme var epilasyona gidiyorum sonuçlar iyi gidiyor yalnız çeneme yaptırmadım kan testi yaptırdım hormon seviyem biraz yüksekmiş ths değeri 6 çıktı olması gereken 5.6 aralığı imiş benim sorum hocam hamile kalabilirmiyim yoksa tedavi mi lazım

 37. Merhaba ben 2 yıldır adet düzensizliği yaşıyorum 3-4 ayda bir progestan içerek ancak adet olabiliyorum 28 yaşındayım 3 yaşında bir kızım var bütün testleri yaptırdım hiç bir sıkıntı çıkmadı adet olabilmek için düzenli bu ilacı mı kullanmalıyım hangi aralıklarla kullanmam doğru olur

 38. MerhabA yaklasik 10 gün önce catlatma ignesi oldumm ve ayretende doktorum igneden 3 gün sonra duphaston verdi günde 2 defa günümü bekleyemedim ve test yapdim sonuc positif igne veya duphaSton testi etlilermi ? Yine internetten okudum ve orda eger test negativse oda dogru olmaya bilir ama positiv ise kesin gebelikdir seklinde yaziyordu bu dogrumu acaba?

 39. Merhaba hocam ben 1.yıl 4 aylık evlıyım ancak hamılılık olmadı …:( bende sureklı progesteron hormon tahlılı yaptırıyorum klomen dıye bır ılac verdıler degerlerımı hep dusurdu ilac kullanırken gecen ay 1 .06 kadar dustu 1 aydırda ılacı bıraktım degerim 26.07 cıktı amcak gebelık 0.06 ne yapmalıyım bugun hastalıgımın 21. gunu bu sekıl deger ıle hamıle halına bılınır mı ?

 40. hocam kolay gelsın
  ben 1 yıl 4 aylık evlıyım ancak cocugumuz olmadı dr gıttım klomen adında bır ılac verdı ılk kullandıgımda adetın 21 günü progesteron hormon tahlılı yaptırdım 36.05 cıktı ama hasta oldum ılacı tekrarladık degerlerım gıttık ce dustu en son tahlılım 1.06 cıktı ılacları bıraktım 21. gun tekrarladım dgerım 21.07 cıktı bu sekılde gebelık gerceklesimı ?

 41. Ayşegül uğur Reply

  Sayin hocam ben progestoron testi oldum sonucum 40.00 ng/ml folliküler faz 0.31-1.52 luteal faz 5.16-18.56 menapoz 0.01-0.78 hamilelik 1.trim 4.73-50.74 hamilelik 2.trim 19.41-45.30 hamilelik3 trim 25-93 bu sonuçlara göre hamilemiyolim adetime 5 gün var ufak ufak da kistler saptandı cevabiniz icin şimdiden teşekkürler

 42. buse ünal Reply

  Bn gebeyim 27 kasım son adet tarihim fakat ben dayanamayip 15 ocakta kan tahlili yaptirmistim ve bhcg degeri 0.100 cikti negatifti 11 ocakta kan tahlili yaptirdim ve bhcg 1342idi. Ocak 13 unde dr gittim bhcg 3315 idi karindan ultroson ile keseyi gorduk ama dr 27 kasim son adet tarihi die bos gebelik sandi sanirim ama ben tekrar 10 subatta gidebilicem ama bos gebelik olabilir mi?

 43. hatice ulusoy Reply

  merhaba hocam . progesteron degerim 23,1 cıktı . prolaktin 17,25 cıktı . bu neyin göstergesi olabilir. neden progesteron degerim yüksek cıkmış olabilir. gebelikle ilgili birşey varmıdır .

 44. Hocam Merhaba progesteron neden düşük çıkar internette araştırdım fakat tam bilgi edinemedim bilgi verebilir misiniz

  • Bülent Tıraş Reply

   Merhaba,
   Progesteron hormonu yumurtalıklar tarafından adet döngüsü, gebelik ve embriyogenez de etkili olan bir hormonudur. Progesteron düzeyi siklusta bakıldığı zaman göre değişiklik göstermektedir. Folliküler fazda: <1 ng/mL, Siklus ortasında: 0.8-3 ng/mL arasında, Luteal fazda: 2-25 ng/mL arasında, yumurtlama döneminde: >10 ng/ml, Gebelik döneminde ilk 3 ayda: 10-44 ng/mL arasında olmaktadır. Bu nedenle testinizin değeri testin yapıldığı zaman göre değişkenlik göstermektedir. Size progesteron bakılmasının amacı eğer çocuk isteminiz var ise yumurtlama olup olmadığının değerlendirilmesi içindir. Progesteron düzeyinin olması gerekenden daha düşük olması nedeniyle bir yumurtlama sorunu yaşıyor olabilirsiniz. Gebelik isteminiz var ise size önerim infertilite ile ilgilenen bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanızdır.
   Adet düzensizliği yapabilen nedenler arasında myom, polip, hormonal dengesizlikler( prolaktin hormon yüksekliği, guatr vs ), stres, düzensiz kullanılan hormon ilaçları, polikistik over hastalığı, over kistleri, kilodaki ani değişiklikler, gebelik ve komplikasyonları yer almaktadır.
   Saygılarımla,
   Prof. Dr. M. Bülent Tıraş

 45. Hocam merhaba hormon testi yaptırdım progestron sonucu 16.07 Cıktı 1bucuk yıllık Evliyim foleküller faz 1.13 lüteal faz 0.95 21 cıktı bu ne demek acaba iyi günler

 46. Hocam iyi günler ocak ayında kimyasal gebelik. Yaşadım adet günümde adet oldum (şubattin 24 adet oldum 29 cekiyodu) bu ay 4 gün gecikme sizce normal mi gecikmesi hocam yoksa kan testi versem mi

 47. Merhaba hocam
  progesteron hormonum 3.54 çıktı doktorum yumurtalıkların zayıf dedi evliliğimin 6. ayındayım 1 seneyi dolduralım olmassa ilaç tedavisi olacakmış. hamile kalabilir miyim değerlerim sizce çok mu düşük?

 48. Mrb hocam 4+3 günlük hamileyim beta hcg 2600 progesteron 12 çıktı ve keseye görebildik0.58cm.doktor kesenin rahim ağzında olduğunu söyledi Bu duruma göre hamilelik devam eder mi hocam.

 49. hocam, ben 35 yaşındayım 4 aylık bebeğim var. lise yıllarımdan beri sivilce problemim var. sırf sivilce için yıllarca diane 35 kullnadım. yan etkileri beni çok etkiliyor. bu hamileliğimde 3 ayda progestan kullandım düşük olmasın diye. bu ilacı içtikten sonra sivilcelerim geçti çok şükür. yüzüm epey bi iyi oldu. tüylenme azaldı hatta döküldü. çok mutlu oldum. ancak doğum yaptıktan 2 sonra aynı şeyler yine başladı. sivilceler vücudumda yağlanma artışı ve tüğlenme 🙁 ben şimdi yine o progestan ilacından içsem nasıl olur? emziririken zararı olur mu? benim bu hormon düzensizliğim tekrarladıkça ben bu ilaçtan bir kutu içsem nasıl olur? anladımki benim problemim progestan hormonuyla ilgili. cevaplarsanız çok sevinirim. şimdiden teşekkür ederim.

 50. Merhabalar. 15. Mart son adet tarihim 10 gun once test yaptirdim pozitif cikti. Doktora gecen hafta gittim kese gorunuyor. Ancak 4 gun once kahverengi lekelenme oldu ve hala az da olda dvam ediyor. Ardada akintiyla beraber geliyor. Doktora gittim kese hala duruyor dedi. Progestan verdi. Ama gecmedi. Ilk gebeligimde hic sorun yoktu. Moralim cok bozuk dusuk olmasindan ya da kalp atisini duymamaktan korkuyorum.

 51. seval aslan Reply

  Hocam 3.5 yil dogum kontrol hapi kullandim gebelik isteyince biraktim.3 ay birakip 2 ay tekrar ictim.ikinci birakisimda adetlerim duzeni bozuldu.8 ayda 3 kez adet oldum sonuncu adetim kimyasal gebelikti.58 gun oldu hala adetim yok.3 hafta once glifor verdi.iciyorum.dun dr agittim.adetim gelmiyor diye yasim28 bebek istiyorum.dr um tarlusal verdi.hormonlarim tahlillerim temiz cikti.once adet gormeni saglayalim.adetin 3 gunu gel dedi.adetin sokmezse yine gel dedi.sizce cokmu buyuk sorun var.cocuk sahibi olamazmiyim

 52. Meb hocam bir yıllık ewliyin ve 24yasindayim bebek dusunuyosun ama olmadı kadın doğum uzmanına gittim kan testi yaptı herşey normal deddi ve adetinin 20. Günü de progesteron hormonu baktirmamo söyledi ve baktirdim değerlerin progesteron 2,61 folikuler faz 0,2 1,5 postmonepoz 01 1,0 luteal faz 1,7 27 sius ortası 0,8 3 ne demek teşekkür ederim

 53. hocam merhaba benim progesteronum 0,72 çıkmış adetimin 6. günü yaptırdım tahlili normalmi

 54. Hocam merhaba. Ben iki dusuk yaptim. İkinci gebeligimde bir kez dusuk yaptigimdan dolayi doktorum progesteron hormonu testi istedi ve 5-6haftalik gebeyken degerim 6,9cikti..bunun uzerine dusuk riskimin yuksek oldugunu soyledi. Progesteron hormonu iceren vajinal jel verdi. Ancak yine dusukle sonuclandi.
  Benim sormak istedigim şudur ki; progesteron hormonunu destekleyici ilaclari, jelleri,igneleri vs. gebelik planladigim zaman mi kullanmaya baslamaliyim? Oneriniz nedir? Nasil bir yol izlemeliyim? Tesekkur ederim

 55. Merhaba.
  Ayin 14 unde kurtaj oldum. 2 hafta sonra iliski oldu tekrar hamile kalmaktan korktugum icin ertesi gun hapi aldim . Hapi aldigim gun tekrar iliski oldu. Ice bosalma olmadi fakat arka arkaya olunca sperm kalip 2.birlesmede hamile kalmama neden olabilirmi. Henuz adet gormedim. Test yapsam ozitif cikabilirmis kurtaj olali 3 hafta oldu.

 56. ebru yaman Reply

  İyi aksamlar ben adetim yirmi gun gelmeyince doktora gittim ve test yapildi ama bebk yikmus sanra kan testlerinde prolaktin 31,40 cikti progesteron 0,33 cikti lh 48,26 cikti fsh 6,96 cikti bu nedemek ne olrsunuz bana bi cevap verin yumurtaliklar yavas calisiyo dedi dokor ve bazilari catlamiyi dedi aca benim sut hormonum falanmi yuksek ve ben bu sonucalarla nasi tedavi gorcem ne olcak hic bisi anlamadim lutfen yarim edermisinz bana

 57. Tedavim hep negatif Reply

  Merhaba hocam ben 33 yaşındayım 1 yıldır gebelik için tedavi görüyorum, 6 kür klomen tedavisiyle gebelik elde edemeyince doktorum 2. Aşama dedi be gonal f 900 ü on gün kullandım ardından menogon iki toz bir su karıştırıp kullandım ertesi gün yumurtam 22 cm oldu ama estradiol 300000 olmuştu. On günde 100 den 300000 yükseldi. Doktorum çatlatmadan vazgeçti. Sonraki ay tekrar deneriz dedi.fsh 6.99 Lh5.15. Tsh 2.99 ne yapmalım, yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler

 58. Adetimin 22. Günü progesteron 20.97 çıktı. Hamilelikle bağlantısı nedir?

 59. Eylem okur Reply

  Merhaba hocam doktor adetyken 2 günü 13.17 ve 21 gün progesteron tahlil 22.85 sonuç hamile ihmal varmı yoksa Gebelik olmuyormu ? Cevabi yaziniz sevinirim bekliyorum

 60. hocam merhaba.ben 5 ay önce dış gebelik amaliyatı oldum.suan 5 haftalık hamileyim.beta hcg şu an 9769.00.iki gün önce 8310.00.evet çok az yükseliyor.ama progesteron sonucun şuan 27.36.doktorum düşük tehlikem var dedi.dış gebelik yok dedi.hocam çok üzgünüm neolur acil cevap yazabilirmisin. 40 yaşındayım. hcg normale donermi ne yapmam lazım

 61. Slm hocam 3 yıllık evliyim 2 düşük yaptım geçen ay 10 regl oldum bu ay olmadım evde test yaptım biri kırmızı diğer pembe doktor a gittim kan tahlili istedi 73,72 çıktı hamilesin rahim duvarında kalinlasma var dedi progesteron hormonu istedi 7,07cikti normalmi gebelikte sorun cikarma

 62. Seda albayrak Reply

  Merhaba hocam ben 1 aylık hamileyim 2 gündür kahvemsi bi kan geliyor tahlil yaptırdım 2 gün önce 800 lerdeydi bugün yaptırdım 1000 lerde neden kan geliyor acaba

 63. Merhabalar ben 14 Mart aşılama yaptırdım 21 günümde progesteron testi verdim 35 çıktı dedi Dr acaba hamilelik ihtimali nedir

 64. Merhaba hocam ben her ay cok agrili adet goruyorum doktora gittim kadin dogum uzmanina ilk olarak bana ponstan forte 500 mg lik bana progestan ilaci verdi fakat bi faydasi olmadi tekrr kontrole gittigimde ise progestan 100 mg ilk ay kullandigimda bi fayda gormedim ikinci ay kullandigimda ise agrim olmadi fakat prospektusu okudugumda benim durumumla ilgili bi hastalik yazmiyo sizce dogru bi ilacmi vermis lutfen cvp verirseniz memnun olurum

Write A Comment