Tüp bebek uygulaması, anne adayının yumurtalıkları ile baba adayının spermlerinin laboratuvar ortamında birleştirilerek döllenmesini sağlayan tedavi yöntemidir. Döllenen yumurtaların bölünmesiyle ortaya çıkan embriyolar, ana rahmine transfer edilir ve tüp bebek tedavisi tamamlanır. Böylelikle gebelik oluşur. Tüp bebek tedavisi 1978 yılından beri günümüze kadar uygulanan en başarılı yardımcı üreme yöntemidir. Tüp bebek tedavisi ile elde edilen gebeliğin, normal gebelikten hiçbir farkı yoktur.

Tüp bebek tedavisi kimlere uygulanır?

Tüp bebek tedavisi her kısırlık problemi yaşayan çifte uygulanmamaktadır. Çiftlerin tüp bebek tedavisi olabilmeleri için öncelikle tedavinin gerekliliğini mecbur kılan şartların oluşması gerekmektedir. Bazı kısırlık problemleri, küçük müdahalelerle veya kişinin gündelik yaşamında yapacağı küçük değişikliklerle tedavi edilebilmektedir.  Bunun haricinde gebelik önünde engel teşkil eden problemler yaşayan çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinin uygulandığı durumlar ise:

 • Kadının tüplerinin tıkalı olması durumunda tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Tüplerin tıkalı olması kadının doğal yollardan gebe kalmasına engel teşkil etmektedir.
 • Erkeğin sperm kalitesinde bozukluk ya da sperm miktarında yetersizlik olması durumunda erkeğin spermlerinden en kaliteli olanın seçilmesiyle tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Aynı şekilde erkeğin sperm hareketliliğinde veya sperm şeklinde bir bozukluk varsa da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır. Geliştirilen tüp bebek teknikleri ile erkeğin spermlerinden en kaliteli olan spermlerin seçilme imkanı elde edilmiştir. Tüp bebek tedavisi ile erkek kısırlığının büyük oranda da önüne geçilmiştir.
 • Kadının yumurtalıklarında meydana gelen enfeksiyon durumlarında (çikolata kistleri, yumurtalık kistleri) tüp bebek tedavisi yardımcı üreme yöntemi olarak uygulanmaktadır. Ayrıca polikistik over sendromu olan kadınlara da tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır.
 • Sebebi açıklanamayan kısırlık durumlarında çiftlere tüp bebek tedavisi uygulanmaktadır
 • Erkeğin menisinde hiç sperm mevcut değilse, tüp bebek tedavisine başlanabilir. Tüp bebek tedavisinde erkeğin testislerinden cerrahi işlemler ile sperm elde edilebilmektedir.
 • Kadının rahminin içinde lezyonlar bulunuyorsa tüp bebek tedavisi uygulanır. Bazı durumlarda cerrahi işlemlerle yapışıklıklar açılabilir. Böylelikle tüpler ve yumurtalıklar tekrar eski işlevlerini yerine getirebilirler. Ancak yumurtalık ve tüpler cerrahi müdahaleye rağmen işlevlerini yerine getiremiyor ve istenilen gebelik sağlanmıyorsa tüp bebek tedavisi uygulanır.
 • Yumurtlama ile ilgili problem yaşayan kadına uygulanan ilaç tedavisi sonucunda gebelik elde edilemediyse tüp bebek tedavisine geçilmektedir.

4 Comments

 1. Hocam merhaba. Sizin sayenizde oğlumu kucagıma aldım şimdi 4 aylık oldu çok teşekkür ederim herşey için bu mutlulugu yaşattırdıgınız icin. İnstagramdan dm den size resmni göndermistm görmednz heralde tekrar teşekkür ederm

 2. Hocam merhaba ben endomeriosiz hastasıyım çikolata kisti var 2kez tüp bebek yaptırdım ikisi de negatif simdi doktorum bana dediki tüplerini bağlayalım o şekilde deneyelim tüpleri bağlamak la tüp bebek şansım yüksek olurmu

 3. Merhaba hocam

  6 aylik hmileyim tüp bebek yaptirdik size çok şükür tuttu sacimi boyamak istiyorum bi zarari olurmu

  Kendim evde boyayacagim

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği konusunda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur. Boya maddesi olarak piyasada çok sayıda ürün bulunmaktadır. Bitkisel özlü saç boylarının içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluştuğu gözlenmiştir. Saç boyası yapıldıktan sonra bu maddelerin kana geçen miktarı düşük olmakla birlikte özellikle fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma(veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınmaktadır. Mevcut gebelik haftanızda güvenilir markaların doğal bitkisel özlü boyalarını tercih edebilirsiniz ancak dip boyası yaptırmaktan kaçınmanızda fayda bulunmaktadır.
   Saygılarımla,

Write A Comment