Günümüzde özellikle tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında yaygın olarak kullanılan en başarılı yöntemlerden biri ERA testidir. ERA’nın açılımı ise;  “Endometrial Receptivity Assay” olmaktadır. Tüp bebek tedavilerinde iyi embriyolarla dahi gebelik sağlanamıyor ise ve bunun sebebi tespit edilemiyor ise ERA testine başvurulmalıdır. Tüp bebek tedavilerinde, her geçen gün yeni bir yöntem ile başarı oranları arttırılmaktadır. Günümüzde tüp bebek tedavisi sayesinde kısırlık sorunlarının %80’i çözülebilmektedir. Ancak buna rağmen bazı çiftlerde tüm yöntemlere rağmen gebelik sağlanması mümkün olmamaktadır. Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarına yol açabilen birçok sebep olabilmektedir. Bu noktada çiftlerin doğru bir merkez, deneyimli bir ekip ve yeterli teknolojik alt yapıya sahip merkezler tercih etmesi oldukça önemlidir.

Gebelik için embriyo kalitesi ne kadar önemlidir?

Sağlıklı bir gebelik elde etmek ve sağlıklı bir bebeğe sahip olmak için embriyonun kaliteli olması oldukça önemlidir. Ancak gebeliğin sağlanması için yalnızca embriyonun kaliteli olması yetmemektedir. Embriyonun rahim içine tutunacağı rahim iç zarının da sağlıklı ve yeterli olması gerekmektedir. Günümüzde ise tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarında genellikle sebebin embriyo kalitesindeki yetersizlik olduğu görülmüştür.  Ancak rahim durumunu da değerlendirmek için mutlaka histeroskopi uygulanması gerekmektedir. Bu işlemde şayet gebeliği engelleyebilecek herhangi bir patoloji söz konusu ise tespit edilebilir ve eş zamanlı olarak tedavi de sağlanabilmektedir. Ancak bu işleme rağmen rahim içi durumunun net bir tespitini yapmak mümkün olmamaktadır. Bu işlemde yalnızca rahimde olabilecek çeşitli sorunlar tespit edilmektedir.

ERA testinde ise embriyolar rahme transfer edilmeden önce, rahmin bu embriyoları kabul edip etmeyeceği belirlenmektedir. Bu sayede de hangi gün transferin yapılması gerektiği ve gebelik şansının hangi günler daha fazla olduğu tespit edilebilmektedir.

Yapılan ERA testinden sonra transfer edilecek embriyoların hangi gün transfer edilmesi gerektiği belirlenir. Bunun dışında geçmiş tekrarlayan tüp başarısızlıkların sebebi de bulunabilir.

ERA testi nasıl uygulanır?

ERA testinde ilk olarak tedavi görecek anne adayının rahim içi zarından alınan doku genetik olarak analiz edilir. ERA testine tabii tutulacak anne adayının doğal adet döngüsü içerisinde ya da hormon ile uyarılmış bir tedavi sürecinde belirli bir günde rahim dokusundan küçük bir parça elde edilir. Bu işlem, anne adayının daha rahat ve sakin olması amacı ile hafif bir sakinleştirici altında yapılmaktadır.

Alınan örnek parça, moleküler ve genetik tanı yöntemleriyle derinlemesine analiz edilir. Bu analiz sırasında embriyonun tutunmasına yardım eden yaklaşık 200’den fazla genin tespiti yapılabilmektedir. ERA testi yapıldıktan 2 hafta sonra ölçüm sonuçları analiz edilir ve anne adayının rahim dokusunun embriyoyu tutmak için ne kadar elverişli olup olmadığı tespit edilir.

ERA Testi tüp bebek tedavisine ne katkı sağlamaktadır?

ERA testi tüp bebek tedavilerinde, iyi kalitede embriyo elde edilmesine rağmen gebelik sağlanamayan vakalarda oldukça başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Özellikle de buna sebep olan olgunun tespit edilemediği hastalarda devrim niteliğinde bir basamak oluşturmaktadır.

6 Comments

 1. Günaydın hocam ben dondurulmuş 5 gün embiriyosu transfer oldum bugün 8 günüm karnimda
  başta 3 gün çok ağrı oldu ve halen agriyo ara ara karnım bu ağrı nedendir adet ağrısının aynısını korkuyom adet olcam diye ?

  • Jinekoloji.com Reply

   Merhaba,
   Öncelikle hayırlı olsun. Umarım güzel bir gebelik testi sonucu alırsınız. Tüp bebek tedavilerinde kullanılan ilaçlar sayesinde tedavi protokolü boyunca adet düzeniniz hekiminiz tarafından kontrol altında tutulmaktadır. Bahsetmiş olduğunuz ağrı şikayetini yapabilecek pek çok neden bulunmaktadır(Geçirilmiş karın ameliyatları, myomlar, yumurtalık kistleri, genitoüriner sistem enfeksiyonları, kabızlık, ishal ve gaz şikayetleri gibi barsak hareketlerinde olan değişiklikler, bazı barsak hastalıkları, bel ve kasık fıtıkları, gebelik ve komplikasyonları). Ancak ağrı şikayetlerinizin sizi rahatsız etmesi nedeniyle ağrınızın nedeninin saptanabilmesi adına takip olduğunuz kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurmanız doğru olur.
   Saygılarımla,

 2. aysel turan Reply

  Merhaba ben era testinin dondurulmuş embriyo da yapılmadığı söyleniyor böyle birşey söz konusumu ve era testi tekrarlayan dusuklerde oneriliyormu çünki ben 2 kere gebelik yaşadım ama 1 ay ve 1.5 ay sonra düşük oldu bana bu konu hakkında bilgi verirmisiniz teşekkür ler

 3. Gül Polat Reply

  Merhaba ben 43 yaşindeyim tüp bebek yaptırmak istiyoruz ama rahimde naboti kıstı varmış 5mm tedavidan sonra yapabilirmiyiz acaba tüp bebek

 4. ERA testi sayesinde kisisel embriyo transfer gununu belirleyerek ve dogru zamanda dogru embriyonun transferi yap?

 5. Birgul turan Reply

  Ben 43 yasindayim 2 mikro denemem oldu iki denememde de iki kalite yumyrta transfer edildi sonuc malasef ben yasimdan dolayi tup bebekdeki en son teknik kullanmak istiyorum bana nasil bir tedavi uygulami istersiniz butun tahlilerim dr søylemesine gøre normal

Write A Comment