Vakumla doğum nedir?

Doğum eyleminin ikinci safhasında rahim ağzının tam olarak açıldığı andan itibaren doğumun gerçeklemesine kadar geçen süre zarfında anne adayından ya da bebekten kaynaklanan herhangi bir nedene bağlı olarak normal doğumun gerçekleşememesi halinde vakum ve forseps uygulanır. Yapılan bu işlem müdahaleli doğum olarak ifade edilmektedir.

Forseps ülkemizde yalnızca sayılı merkezler tarafından uygulanmaktadır. Ancak yaygın olarak vakum ile doğum uygulaması tercih edilir.

Hangi durumlarda vakum uygulaması tercih edilir?

Yukarıda bahsedildiği üzere doğumun ikinci aşamasından anne adayından ya da bebekten kaynaklanan bazı sorunlarda tercih edilmektedir.

Anne adayından kaynaklanan nedenler:

Doğumun sağlıklı bir şekilde tamamlanması için en önemli faktör, anne adayının düzenli nefes alıp verme hareketleri ile etkili ıkınmasıdır. Ikınma genellikle bebeğin vajina çıkışına doğru gelmesi ile yaptığı basıdan dolayı anne adayında doğal bir dürtü olarak ortaya çıkar. Ayrıca doktor bu konuda anne adayını yönlendirmektedir. Eğer doğumun eyleminin tamamlanması için anne adayı gereken ıkınma aktivitesini gerçekleştiremiyorsa, vakum uygulaması ile müdahale edilmektedir. Genellikle anne adaylarının ıkınma için yeterli olamama nedenleri aşağıdaki gibidir:

Bazı kalp hastalıkları ve nörolojik hastalıklarına sahip olan anne adayları için vakumla doğum şekli önceden planlanarak, uygulanmaktadır.

Anne adayının yetersiz ve etkin ıkınmama nedenleri başlıca vakumla doğumun tercih edilme sebebidir. Anne adayı doğum esnasında yorulmuş ve tükenmiş ise, ıkınma faaliyetleri mümkün olamayacağı için vakum uygulaması tercih edilmektedir.

Doğumun ikinci safhasında rahim tam olarak açılmış olmasına rağmen 2 saati geçen süre sonunda doğum gerçekleşmemiş ise, vakum uygulaması gerekebilmektedir.

Önceki doğumunun sezaryen ile gerçekleştirmiş hastaların, doğum esnasında ıkınma faaliyetlerine bağlı olarak eski dikişlerinin yırtılma riskini önlemek amacı ile önceden planlana vakumla doğum işlemi yapılır.

Bebekten kaynaklanan nedenler:

 • Bebeğin kalp atımlarının düzensiz olması
 • Bebeğin sıkıntılı durumlarla karşılaşması
 • Bebeğin oksijensiz kalması
 • Koyu mekonyum yani dışkısının gelmesi

Vakum uygulanması için gereken koşullar nelerdir?

 • Serviksin (rahim ağzı) tam açık olması
 • Amnios kesesinin açılmış olması
 • Bebeğin 36. Haftayı tamamlamış olması
 • Doğum kanalına baş aşağı yerleşmiş olması ve kafasının rahim kanalına yerleşmiş olması gerekir.

Normal doğumlarda vakum nasıl uygulanır?

Serviksin tam açılmış ve incelmiş olması halinde, bebeğin doğum kanalına baş aşağı gelmesi ile anne adayının doğum için yeterli eforu sarf edemediği durumlarda ameliyathane şartları altında vakum işlemi uygulanır. Vakum işlemi en fazla 3 kez uygulanabilmektedir. Ancak başarısız olması ve acil müdahale edilmesi gereken durumlarda, sezaryen ile doğuma geçilir.

Vakum, negatif basınç etkisi ile aspiratöre bağlı boru ve borunun ucunda bebeğin başına farklı ebatlarda yerleştirilebilecek metal pelot bulunduran sistemsel bir cihazdır. Pelot bebeğin başına yerleştirilir ve uygulanacak negatif basınç kademeli olarak arttırılarak boru kısmında bebeğin dışarıya doğru çekilmesi ile doğum eylemi gerçekleştirilmektedir. Genelde vakum işleminin etkisi ile bebeklerin kafasında silindirik bir şişkinlik durumu meydana gelebilmektedir. Ancak kısa bir sürede iyileşen geçici bir etkidir.

Vakum uygulamasının yol açtığı herhangi bir komplikasyon var mı?

 • Vakum işlemine bağlı olarak annenin doğum kanalında ve rahim ağzında yırtıklar meydana gelebilir. Ayrıca yırtıklara bağlı olarak kanama- hematom görülebilmektedir.
 • Nadir olarak rahim yırtılmasına neden olduğu bildirilmiştir.
 • Apgarlı bebek doğumu söz konusu olabilir.
 • Vakum uygulamasının başarısız olması halinde riskli bir sezaryen durumu ortaya çıkabilir.
 • Vakum uygulaması nedeni ile bebeğin kafasında iç kanama meydana gelebilir ve buna bağlı olarak ciddi komplikasyonlar görülebilmektedir.

Write A Comment