Ortalama olarak, bebekler 8 ayda emeklemeye başlar; bu da birçoğunun daha erken hareket etmesi demektir. Emekleyen bir bebek yakında kendini yukarı çekmeye başlayacak ve yavaş yavaş yürümek için hazırlıklara başlayacak. Çoğu bebek ilk adımlarını 9 ila 12 ay arasında atar ve 14 ila 15 aylık zamanlarda yürürler. İlk yılı boyunca, bebeğiniz vücudunun her yerinde koordinasyon ve kas gücü geliştirmeye yoğunlaşmıştır.  O andan itibaren, güven ve denge kazanmak meselesidir. Bu sebeple de ilk yürüme dönemlerinde bebekler sıklıkla düşebilir, dengelerini kaybedebilir. Güvenliği sağlamak, bu dönemde ciddi risklerden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Bebekler yürümeyi nasıl öğrenirler?

Yenidoğanın bacakları henüz onu destekleyecek kadar güçlü değildir, fakat kollarını dik tutarsanız, bacaklarını yere atacak ve neredeyse yürüyormuş gibi ayağıyla sert bir yüzeye itecektir. Bu bir tekrarlayıcı eylemdir ve yalnızca birkaç ay yapacaktır. Bebeğiniz yaklaşık 6 aylıkken, uyluklarında ayağını dengelemesine izin verirseniz, yukarıdan aşağı yukarı sıçrar. Emekleme ise önümüzdeki birkaç ay içinde sevilen bir etkinlik olacak, bebeğinizin bacak kasları gelişmeye devam ederken, devrilmeyi, oturmayı ve emeklemeyi iyice öğrenecek.

 

Yaklaşık 9 ay sonra, bebeğiniz muhtemelen mobilya tutarken kendini ayakta tutmaya çalışmaya başlayacaktır (bu yüzden yolundaki her şeyin kendisini destekleyecek kadar sağlam olduğundan emin olun).

9 veya 10 ayda, bebeğiniz dizlerini nasıl eğeceğinizi ve dikildikten sonra nasıl oturacağını anlamaya başlar.

Yaklaşık 12 ayda ayakta durma pozisyonuna hakim olduktan sonra, seyir halindeyken destek için bir mobilya parçasından diğerine geçmeye başlar. Bırakabilir ve destek olmadan ayakta kalabilir bile.

Bu zaman zarfında, bebeğiniz muhtemelen sallanıp düşebilir. Bunu yapabildikten sonra, ayakta duran bir oyuncağı kucağına alabilir veya yürüme pozisyonunda tutulduğunda önlemler alabilir.  12 ayda birçok küçük bebek kendiliğinden yürür.

 

Bebeğinizin yürümesine nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bebeğiniz ayakta durma pozisyonuna gelmeyi öğrendiğinde, tekrar nasıl geri çekileceğini bulmak için bir yardıma ihtiyacı olabilir. Eğer sıkışırsa ve ağlarsa, kucağınıza almayın. Ona dizlerini nasıl bükebileceğini gösterin, böylece devrilmeden oturup kendisinin denemesine izin verin. Bebeğinizin ayakta durması veya ellerinizi tutarak yürümesini teşvik edebilirsiniz.  Bebeğinizin yeni becerilerini geliştirmesi için yumuşak, güvenli bir çevreye sahip olduğundan daima emin olun. Standart çocuk yorucu kurallara uyun ve asla bebeğinizi gözetimsiz bırakmayın.

Güvenlik önlemleri

Evde:

 • Pencere koruyucularını takın. Pencere koruyucusu, pencerenin dört santimetreden fazla açılmasını önlemelidir. Pencere kaplamaları da kablosuz olmalıdır.
 • Ağır mobilyalar, tablolar ve hatta televizyonlar devrilme veya düşmelerini önlemek için duvarlara sabitleyin.
 • Olası tüm boğulma tehlikelerini ortadan kaldırın
 • Tüm mobilya kenarlarını köşe koruyucuları ile yastık koyun.
 • Elektrik prizlerini mobilya veya çıkış kapaklarıyla bloke edin
 • Bitkileri ulaşabilecekleri yerden kaldırın.
 • Potansiyel tehlikelerin fazla olduğu odalara ve ev ofislerine gitmek için kapılara bir kilit takın.

Mutfakta:

 • Aletleri tezgah üstünde göstermek yerine saklayın. Bebek artık öğelere ulaşabilir ve çekebilir
 • Emniyet mandallarını buzdolabına, derin dondurucunun ve fırın kapısına takın
 • Koruyucuları ocak ve fırın düğmelerine takın ve daima tencere tutacaklarını arka duvara doğru döndürün.
 • Tüm temizlik ürünlerini görünür olmayan bir yerde saklayın.
 • Boğulma riskinden kaçınmak için plastik kaplamaları uzaklaştırın ve torbaları mutlaka bağlayın.
 • Emniyet mandallı çekmecelerde bıçakları emniyet altına alın.
 • Buzdolabının mıknatıslarını çıkarın; Potansiyel boğulma tehlikeleridirler.
Banyoda:
 • Tüm cihazları saç kurutma makinesi, düz demirler vb. Içeren kordonlarını saklayın.
 • Tıbbı dolabın güvenliğini sağlayın, şampuanlar ve diğer banyo eşyalarını duşta bırakmak yerine saklayın.


 

Write A Comment